Szatmárnémeti

Lassan telítődnek a kórházi ágyak

2020.10.14 - 12:44

Országos szinten egyre több megyében haladja meg a fertőzöttségi ráta azt a bizonyos vízválasztónak is számító 1,5-ös küszöbértéket, melynek átlépését követően a megyei vészhelyzeti bizottságok például bezárhatják az éttermek, kávézók beltéri részeit, kötelezővé tehetik a maszkviselést a nagy forgalmú, szabad ég alatti közösségi tereken, s elkezdik a jelenlétes oktatásról a sárga forgatókönyv szerinti hibrid oktatásra való átállást.
Az elmúlt két hét (szeptember 28. és október 11.) összesített adatainak értelmében Szatmár megyében a fertőzöttségi ráta 0,72, azaz még relatív messze áll az 1,5-ös küszöbértéktől, viszont a településekre lebontott helyzetjelentésben az is látható, hogy több község meghaladta ezt a küszöbértéket — magyarán: gyorsan terjed a közösségi fertőzés, egyre több a beteg, egyre több koronavírus-fertőzött szorul kórházi ellátásra, és lassan telítődnek az intenzív terápiás osztály helyei is. A Nagykárolyi Városi Kórházban a már meglévő, koronavírus-fertőzöttek számára fenntartott 32 ágy mellett még 40 ágyat szabadítottak fel, s bár még nincs 100%-os telítettség, a 72 betegágy nagy többsége foglalt, mint ahogy az intenzív terápiás osztályon lévő 12 is. Az Avasfelsőfalui Városi Kórházat az egészségügyi minisztérium szeptember 21-én minősítette Covid-19-támogató kórházzá, s az azt követően kialakított részleg 32 ágya közül szinte folyamatosan mind foglalt, mint ahogy a bikszádi tüdőgondozó 30 férőhelye is, ahol a középsúlyos tüneteket produkáló koronavírusos betegeket látják el. Teljesen át kellett szervezni a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségek osztályát (amit a köznyelvben csak járványkórházként emlegetnek), s így 64 helyet tudnak biztosítani a felnőtt betegek számára — tegnap a 64-ből 45 ágy volt foglalt, az új kórház épületében lévő intenzív terápiás osztály 6 koronavírusos betegek számára fenntartott ágyából pedig 4. Ráadásul mindezen jelentős ágyszámok mellett egyre komolyabb gondot okoz azoknak az elhelyezése, akik „csak” fertőzésgyanúsak arra a 24 órára, amíg megérkezik a teszt eredménye, számukra a régi kórház épületében igyekeznek helyeket teremteni. 
Gőzerővel dolgozik a koronavírus-labor is, az elmúlt hetekben-hónapokban érkezett munkatársakkal bővült a csapat, ami azt is jelenti, hogy most már napi 400–450 minta elemzését tudják elvégezni. „Mivel Romániában nem beszélhetünk tömeges tesztelésről, és ilyenre egyhamar nem is kerül majd sor, a labor csapata le tudja fedni a napi munkát. Ami komoly és egyre komolyabb kihívást jelent, az a sürgősségi osztályra érkező betegek — nagyon sokan jönnek, és mindenki fertőzésgyanúsnak minősül, amíg meg nem érkezik a teszteredménye, miközben nekünk minél hamarabb tudnunk kellene, hogy igen vagy nem, hisz annak függvényében tesszük meg a további lépéseket. Magánlaborokban végzik a gyors antigénteszteket, amelyeknek ugyan nincs hivatalos jóváhagyásuk, ennek ellenére gondolkozunk rajta a sürgősségi osztályon folyó munka megkönnyítése, a páciensek gyors besorolása érdekében, illetve újraindítjuk a közbeszerzési eljárást a csoporttermékek és olyan tesztek számára, amelyek megkülönböztetik az influenzát a koronavírustól” — magyarázza Adrian Marc kórházmenedzser. Hozzáteszi azt is: megoldásokat keresnek arra is, hogy vasárnap lehetőség legyen a minták elemzésére, de csak a kórház betegei (a sürgősségi osztályra érkezők) számára.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott

Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.