Február elsején „lejár” azoknak a zöldigazolványa, akik már több mint kilenc hónapja kapták meg a koronavírus elleni oltás második dózisát, de a harmadik, booster oltást még nem kapták meg — erre Alexandru Rafila egészségügyi miniszter emlékeztetett pénteki nyilatkozatában.
A február 1-jei határidő az Európai Bizottság határozatában szerepel, amely 9 hónapos (270 napos) érvényességi időszakot állapít meg az oltási igazolványokra vonatkozóan, s európai uniós szinten, a tagállamok közötti utazással kapcsolatosan döntöttek úgy, hogy ezt a dátumot követően már csak a harmadik oltással rendelkezők utazhatnak szabadon, korlátozások és karanténkötelezettség nélkül, míg a kilenc hónapnál régebben beoltottak már nem — ugyanakkor az egyes tagállamok határain belül minden ország maga dönti el, hogy például éttermek, rendezvények esetében hogyan fogja tovább alkalmazni. Arról, hogy Romániában a kétoltásosak Covid-igazolványa továbbra is megmarad-e zöldnek (azaz a továbbiakban is biztosítja-e a belépést bizonyos helyekre), Rafila szerint a kormány és az országos vészhelyzeti bizottság dönt majd — valószínűleg — annak függvényében, hogy éppen mennyire súlyos a járványhelyzet.
Csúcsot döntött Szatmárnémeti
A közegészségügyi igazgatóság adatainak értelmében január 21-én már 24 361 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan, ami azt is jelenti, hogy az előző adatközlés óta 339 új esetet jegyeztek, az újratesztelt páciensek közül pedig 11-nek lett ismét pozitív az eredménye — viszont a gyógyultak száma 22 599-re emelkedett, hiszen további 279 páciensnek sikerült legyőznie a kórt, és senki nem vesztette életét a fertőzés szövődményeinek következtében.
Változatlan tendenciával emelkedik az intézményes egészségügyi ellátásra szorulók száma: a szatmárnémeti tüdőkórházban 7, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 53, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban 28, míg a Nagykárolyi Városi Kórházban 47 koronavírusos beteget kezelnek, intenzív terápiás ellátásra 19-en szorulnak — a hivatalosan nyilvántartott aktív fertőzöttek száma pedig 2485-re nőtt az előző napi 2129-ről, s a legtöbb beteget (már 1200-at) változatlanul Szatmárnémetiben tartják nyilván.
A megyeközpont indexe amúgy csúcsot döntött az elért 10,17 ezrelékkel, mint ahogy tette Mikola (14,58), Szatmárpálfalva (11,11), Kányaháza (9,73) és Kolcs (8,51) község is.
Az elvégzett tesztek száma 225 696, vagyis az előző adatközlés óta 1033 mintát elemeztek (245 PCR- és 788 gyorsteszt nyomán), és ezek jelentős része, 34%-a lett pozitív.
Házi vagy intézményes karanténban 1143-an vannak (a sárga és vörös zónás országokból hazaérkezettek), házi elszigeteltségben pedig 601-en (kórházi kezelésre nem szoruló, teljesen tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló, de igazoltan koronavírus-fertőzött személyek és családtagjaik).
Az elmúlt 24 órában 341-en kapták meg a koronavírus elleni vakcinát — 79-en az első, míg 203-an a harmadik dózist —, és ezzel a hatóság számítása szerint a megyében 131 819 szatmárit immunizáltak.
A megyebeli határátkelőknél az elmúlt 24 órában is átlagos volt a forgalom: 2435 utazó lépett az ország és a megye területére, és közülük 140 utasnak kellett karanténba vonulnia.
Szabó Kinga Mária