"Azt gondolom, fontos ösztönöznünk azokat a diákokat, akik jó tanulmányi eredményeket érnek el. A gyerekeknek természetesen nem a pénzért kell tanulni, ugyanakkor mi azt szeretnénk, hogy minél több magyar diák éljen ezekkel a lehetőségekkel”- fogalmaz hírportálunk kérdésére Kallós.
Kiválósági ösztöndíjak a legjobbaknak
A kiválósági ösztöndíj I. során a diákok 750 és 3.000 lej közötti összeget kaphatnak, amennyiben nemzetközi tanulmányi versenyeken I., II. vagy III. helyezést értek el.
A kiválósági ösztöndíj II. során a diákok havi 700 lejes juttatásban részesülnek, amennyiben a tanügyminisztérium által szervezett tantárgyversenyek I., II. illetve III. helyezést érnek el.
Érdemösztöndíj a diákok egyharmadának
Az érdemösztöndíj havi 450 lejes juttatást jelent, osztályonként a tanulók legkevesebb 30%-a részesülhet érdemösztöndíjban, az éves tanulmányi átlag csökkenő sorrendjében; a felvételi átlageredmény alapján a IX. oszályos diákok esetében; vagy a tanév első két tanulmányi moduljában elért eredmények alapján az V. osztályos tanulók esetében. Minden olyan diák magkapja az ösztöndíjat, aki 9.50 vagy annál magasabb éves tanulmányi átlagot ér el, akkor is, ha ezek száma meghaladja az osztály tanulóinak 30%-át. Érdemösztöndíjra jogosultak továbbá a nemzetközi tantárgyversenyekre készülő diákok szűkített csapatának tagjai, a megyei tantárgyversenyeken I., II. vagy III. helyezést elért tanulók.
"Számításaink szerint Szatmár megyében mintegy 1800 magyar tannyelvű osztályban tanuló diák fog érdemösztöndíjban részesülni. Ráadásul úgy, hogy minden iskola minden osztályának legjobb diákjai meg fogják kapni ezeket az összegeket, Avasújvárostól, Szatmárnémetin át Börvelyig mindenki. Azt gondolom, hogy ez segít közelíteni a különböző iskolákból érkező gyerekek esélyeit" - emelte ki az államtitkár.
Szociális ösztöndíjak
Ezen kívül pedig vannak a szociálisan hátrányos helyzetű családok gyerekeit támogató ösztöndíjak is, amelyek által az iskolai lemorzsolódást próbálják visszaszorítani. Szociális ösztöndíjban részesülhetnek azon diákok, akiknek családjában az elmúlt 12 hónapban az egy főre eső jövedelem nem éri el az országos minimálbér 50%-át, árva, illetve félárva gyerekek, egyszülős családok gyerekei, fejlődési vagy funkcionális zavarban szenvedő gyerkek. Ez havi 300 lejes juttatást jelent.
Ide tartozik továbbá a kiskorú édesanyáknak járó ösztöndíj is, amely havi 700 lejes juttatást jelent és olyan édesanyák jogosultak rá, akik nappali tagozaton folytatják tanulmányaikat középiskolai vagy gimnáziumi szinten.
„Mi az RMDSZ-ben azt gondoljuk, hogy egyetlen gyerek sem maradhat oktatás nélkül akkor sem ha a családja hátrányos helyzetbe került, vagy éppen egy speciális igényű diákról van szó. Természetesen ez az ösztöndíj nem megoldás a hátrányos helyzetben lévő családok minden gondjára, de talán segíthet abban, hogy a gyerekek iskolába járhassanak”- fogalmaz Kallós.
Műszaki ösztöndíj a szakmát tanulóknak
Végül pedig szóba került egy olyan ösztöndíj is, amely kifejezetten a szakirányú oktatást, a szakiskolás gyerekeket támogatja, ez az ugynevezett műszaki ösztöndíj. "Nagyon fontosnak tartjuk, hogy visszaadjuk a szakmák becsületét, és jól képzett szakembereket neveljünk" - mondta el az államtitkár. Ezt az ösztöndíjat olyan diákok számára hozták létre, akik szakiskolákban folytatják tanulmányaikat. Az ösztöndíjban nem részesülhetnek azok a diákok, akik évet ismételnek, illetve a megengedettnél több igazolatlan hiányzást gyűjtöttek össze. Az ösztöndíj havi 300 lejes juttatást jelent. Ez az ösztöndíj megyénkben több, mint 700 magyar diákot érint, akik anyanyelvükön tanulnak szakmát.
Szilágyi Kinga