Szatmárnémeti

Anyanyelven a legkönnyebb tanulni

2022.02.20 - 10:39
Az anyanyelven történő tanulás népszerűsítésére az RMDSZ idén kampányt indított Minden magyar gyerek számít címmel. Kallós Zoltán tanügyi államtitkár elmondta, hogy a gyermek azon a nyelven, amit a családban használ, sokkal könnyebben elsajátítja az ismereteket.

Minden bizonnyal március végén zajlik majd az előkészítő osztályba történő beiratkozás, amiről egyelőre sok információ, ütemterv nem látott napvilágot. Ennek ellenére az iskoláskorúvá nőtt gyerekek családjaiban már zajlanak a beszélgetések, eszmefuttatások, hogy melyik iskolát/tanítónénit válasszák. A legtöbben nagyjából már eldöntötték, hogy a lakhelyük szerinti iskolát vagy egy „divatos” iskolát választanak-e majd, s ugye a központi iskolákban harc van a helyekért, annak ellenére, hogy a lakónegyedi iskolákban is felkészült pedagógusok tanítanak, s minden bizonnyal mindegyik arra törekszik majd, hogy a legjobb tudása szerint nevelje, oktassa a gondjaira bízott lurkókat.

Az anyanyelven történő tanulás népszerűsítésére az RMDSZ elindította a Minden magyar gyerek számít elnevezésű kampányt, mely arra buzdítja a szülőket, hogy magyar iskolába írassák gyermekeiket.

„Úgy gondolom, ez egy nagyon jó kezdeményezés. Amikor én Szatmáron dolgoztam, helyi kezdeményezéseket is elindítottunk, melyek során esélyt teremtettünk arra, hogy bemutatkozzanak azok az iskolák, ahol magyar előkészítő osztályok indulnak. Nagyon fontos kezdeményezés, mert arra mutat rá, hogy az anyanyelvén, illetve azon a nyelven, amit a legtöbbet használ a gyermek otthon, a családban, illetve baráti körében, sokkal könnyebben elsajátítja az ismereteket, sokkal könnyebben tud megtanulni valamit, tehát hangsúlyozni kell, hogy semmiféleképpen nem jelent hátrányt az anyanyelven történő tanulás. Ez ugyanakkor azzal párosul, hogy van speciális román tantervünk a magyar tagozatos diákoknak, most már a kilencedik-tizedik évfolyamon tanulókat is beleértve” — mondta el megkeresésünkre a téma kapcsán Kallós Zoltán tanügyi államtitkár. Ami a tankönyveket illeti, már kiírták a pályázatot, így ősszel remélhetőleg a speciális tantervnek megfelelő tankönyvekből tanulhatnak a IX–X. osztályosok is. Ezenkívül ki lett írva az ötödikes román tankönyvre is a licit, ugyanis a tankönyvek ciklikusan lejárnak, és ismét ki kell írni nyomtatásukhoz a pályázatokat.

„Nagyon sokan nehezményezik azt, hogy bár a tantervek speciálisan a magyar kisebbséghez tartozó diákok számára lettek kidolgozva, a tankönyvek nyelvezete mégis nehézkes. Azt mindenkinek tudnia kell, hogy a pedagógus, aki tanítja az illető tantárgyat, a tantervet kell hogy kövesse, nem pedig a tankönyvet. Nagyon jó az, ha van tankönyv, az egy segédeszköz, van a gyereknek otthon is mire támaszkodnia, de a tankönyvek hiánya nem kellett volna kizáró ok legyen abban, hogy a tantervet követve másképp tanítsák a román nyelvet, magyarázta az államtitkár, hozzátéve, hogy erre mindenképpen próbálnak odafigyelni, s ilyen jellegű képzéseket is tervbe vettek. Tehát gyakorlatilag minden akadály elhárul az elől, hogy azok a gyerekek, akik magyar iskolát választanak, nagyon jól elsajátítsák a különböző ismereteket anyanyelvükön, ami nekik a legegyszerűbb, illetve minél jobban megtanuljanak kommunikálni román nyelven, ami Romániában elengedhetetlen ahhoz, hogy el tudjanak majd helyezkedni a munkaerőpiacon, és ahhoz, hogy itt maradjanak” — összegzett Kallós Zoltán.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.