Szatmárnémeti

Huszonöt osztálynyival kevesebb nyolcadikos végez idén

Döntés előtt a nyolcadikosok: a testhezálló képzés kiválasztása nem egyszerű / Fotó: parameter.sk
2021.05.17 - 16:00

Lassan véget ér a tanév a nyolcadikosok számára, és a képességvizsgát követően a kamaszoknak el kell dönteniük, melyik középiskolában folytatják tanulmányaikat. Szerencsére megyénkben számos lehetőség adódik a diákok számára, hogy anyanyelven tanuljanak tovább, akár elméleti, akár szakoktatásban gondolkodnak. Az elmúlt napokban készült el a középiskolai továbbtanulási lehetőségeket tartalmazó brossúra, melyben a meghirdetett helyek és a tavalyi bejutási átlagok is fel vannak tüntetve. Ezt a brossúrát eljuttatták a diákokhoz, így az érintettek minden szükséges információt megtalálhatnak a középiskolai helyekről és a felvételi menetéről is. A kiadványban — amelynek digitális változata a cutt.ly/gbKsUbz oldalon is megtalálható — szerepel az is, hogy a felvételi kapcsán minden olyan esetben, amikor személyes jelenlét szükségeltetik, előre kell egyeztetni a tanintézménnyel.

Szatmár megyében idén 2352 nyolcadikos diák tanul, azaz mintegy 25 osztálynyival kevesebben, mint az előző tanévben, amikor 3076 diák végzett az évfolyamon. A nyolcadikosok körében végzett felmérésből kiderül, hogy közülük többtucatnyian más megyében folytatják majd tanulmányaikat ősztől. Ennek megfelelően a következő tanévben 2288 kilencedikes diákkal számolnak, akiknek elméleti, elhivatottsági, technológiai líceumi és professzionális osztályokat indítanak megyeszerte. Kevesebb osztály működését hagyta jóvá a tanügyminisztérium, mint amennyit a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség javasolt, ezért a legutóbbi gyűlésükön el kellett dönteniük, hogy melyik osztályról mondanak le. Végül egy csökkentett látogatottságú (frecvenţă redusă) kilencedik osztályt kellett levágni, tudtuk meg Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelőtől. Jóváhagyták ugyanakkor a sajátos nevelési igényű, illetve a roma gyerekek számára fenntartott helyeket is, amit törvény biztosít számukra, így a megye középiskoláiban van elég hely minden nyilvántartásban szereplő nyolcadikos számára, tájékoztatott Szejke.

Mi alapján válasszanak?

A brossúrában hasznos információk is megtalálhatók arra vonatkozóan, hogy milyen szempontok alapján válassza ki a gyerek — és a szülője — a számára legmegfelelőbb középiskolai helyet. Döntés előtt mindenképp érdemes elbeszélgetni a gyerekkel, és kideríteni, hogy mivel is szeretne majd foglalkozni, és annak megfelelően kiválasztani számára a középiskolát. A koronavírus-járvány miatti megszorító intézkedések következtében idén sem volt lehetőség az oktatási börze fizikai megrendezésére, ezért a Szatmár Megyei Oktatásfelügyeleti Forrásközpont (CJRAE) virtuálisan tartotta meg azt, a nyolcadikosok így kaptak betekintést a középiskolák életébe, oktatási ajánlataiba. A cutt.ly/mzkWqY6 oldalon harminc Szatmár megyei oktatási intézmény bemutatója látható, a megosztott információk hozzásegítik a pályaválasztás előtt álló diákokat ahhoz, hogy meghozhassák a legjobb döntést a továbbtanulás kapcsán. A középiskolai felvételi menetrendje szerint egyébként július 16. és 22. között a diákok és a szülők osztályfőnökeik segítségével ki kell hogy töltsék a beiratkozási íveket, ezt követően július 24-én kerül sor a beiratkozott diákok számítógépes leosztására. Ugyanaznap közlik a felvételt nyert diákok listáját, illetve a szabadon maradt helyeket is. Július 25. és 28. között történik a beiratkozáshoz szükséges iratok leadása az iskolák titkárságán.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.
Szatmár megye

„Mesterséges intelligencia, csináld meg a házim!”

Az AI, az interneten elérhető mesterséges intelligencia elterjedésével újabb kihívás elé került az oktatás. Mekkora probléma az, ha nem a gyerek csinálja meg a házi feladatot, hanem egy algoritmus? – dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót kérdeztük a jelenséggel kapcsolatban.
Belföld

A Makosz előnyös és logikus tanévszerkezetet szeretne

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter az elmúlt napokban több nyilatkozatában is beszámolt a 2022/2023-as tanév szerkezetével kapcsolatos elképzeléseiről, amelyek szerint egyrészt beiktatnának egy októberi vakációt, illetve visszavezetnék a februári szünetet, másrészt pedig módosulna a tanítási napok száma.