Diákok és tanárok tájékozódhatnak szakszerűen összeállított és szegmentált kiadványokból, hogy jövő tavaszra szakszerű folyómentők lehessenek maguk is.
Az Élet Fája Ökológiai és Humanitárius Egyesület, az ERASMUS+ program által finanszírozott az Iskolák a folyók megmentéséért projekt részeként a novemberi hónap folyamán 200 darab ökológiai témájú könyvet osztott szét a projektben részt vevő 11 Szatmár megyei oktatási egységben.
Az ökológiai nevelési órák didaktikai támogatásaként, az alábbi iskolák pedagógusai és fiataljai kaptak ilyet:
• az ombodi Ion Barnbul Általános Iskola
• a szamoskrassói Bem József Általános Iskola
• az Óvári Általános Iskola
• a kismajtényi Mihai Viteazul általános Iskola
• a Börvelyi Általános Iskola
• az egri Csűry Bálint Általános Iskola
• a Halmi Általános Iskola
• a krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola
• a szatmárnémeti Hám János Rókai Katolikus Teológiai Iskolaközpont
• a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum
Mielőtt a könyveket átvették volna a koordináló tanárok, az egyesület képviselői széleskörűen bemutatták mind a projektet, mind a négy kötetben kinyomtatott ökológiai műveket:
Az első kötet elmagyarázza a diákoknak, hogyan válhatnak a folyók megmentőivé, mit adunk mi a folyóknak és mit adnak nekünk a folyók, hogyan akadályozhatjuk meg a szennyezésüket.
A második kötet bemutatja azokat a tevékenységeket, amelyeket a folyóvizek műanyaghulladéktól való megóvása érdekében lehet végezni, mit lehet a műanyaghulladékból újrahasznosító műhelyekben készíteni, hogy közösen, csapatban dolgozva járuljanak hozzá a szennyezés csökkentéséhez.
A harmadik kötet azzal foglalkozik, hogyan kell viselkednie egy folyómentőnek az iskolában, otthon, a műhelyfoglalkozásokon, a folyópartokon és a világban.
A negyedik kötet az óvodásoknak szól, akiket az idősebb tanulók a kötetben található környezetvédelmi mesék olvasásával nevelhetnek folyómentésre, környezetvédelemre.
Az előadásokat összesen 480 diák és 22 pedagógus követte figyelemmel és érdeklődéssel. Következik, hogy decemberben, januárban és februárban a koordináló tanárok a 11 partneriskola diákjainak a lehető legtöbb információt adják át, mind elméletben a környezeti nevelési órákon, mind gyakorlatban a műhelymunkák során.
Jövő márciusban, a Március 22. – A víz világnapja környezetvédelmi esemény alkalmából a 11 iskola mindegyike folyómentő iskolává váljon, „gondozásába vonva” az iskolához legközelebb eső folyó (Kraszna, Túr, vagy Szamos) egy – egy 500 méteres szakaszát.
Közlemény / Hírszerkesztő
(Fotók: Élet Fája Egyesület)