Egészség

Hasznos tanácsok otthon gyógyulóknak

Fotó: Szabad Európa Rádió
2020.12.17 - 17:26
Miként tudjuk otthon kezelni a COVID-19 okozta egyes tüneteket, és milyen panaszok fellépése esetén van szükség azonnali segítségre és a mentő hívására? A budapesti Semmelweis Egyetem tájékoztatója összefoglalta a leghasznosabb tudnivalókat.

Információk COVID-19-tünetek esetén: mikor mit tehetünk? címmel lakossági tájékoztatót állított össze a budapesti Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája és Magatartástudományi Intézete. Az anyag számos hasznos információt tartalmaz a szatmári lakosok számára is, ugyanakkor kiemeli, hogy miként tudjuk otthon kezelni a COVID-19 okozta egyes tüneteket, és milyen panaszok fellépése esetén van szükség azonnali segítségre és a mentő hívására.

Ha koronavírus-fertőzésre utaló tünetei vannak, az első és legfontosabb lépés, hogy maradjon otthon, értesítse a családot, háziorvost — emelik ki a szakemberek.

A családtagokkal is tartson kellő távolságot! Mosson rendszeresen kezet, a WC-, fürdő- és konyhaajtó kilincseit és egyéb használati eszközöket naponta többször törölje át fertőtlenítőszerrel! A levett ruházatot mielőbb mossa ki, az ágyneműt gyakran cserélje!
Bevásárláshoz (bolt, patika) kérjen segítséget, illetve házhoz szállítást! Fokozza a biztonságérzetet, ha megismeri és felírja azokat a telefonszámokat — például háziorvos, ügyelet —, amelyeket hívhat, amennyiben szükséges.

A tüneteket a megfázás vagy influenza esetén alkalmazott módszerekkel — gyógyteákkal, pihenéssel — is kezelheti, hozzátéve és betartva az orvos utasításait is. Javasolt a vitaminok szedése is: legfőképpen C-vitamin (14 éves korig 500 mg/nap, 14 éves kor fölött 1000 mg/nap adagban), továbbá D-vitamin (gyerekeknek 2000 NE/nap, felnőtteknek akár 5000 NE/nap, de minimum 2000 NE/nap adagban).
A láz, a köhögés, a torokfájás hatékonyan kezelhető számos, közismert gyógyszerrel, például paracetamol- vagy ibuprofentartalmú gyógyszerekkel, a betegtájékoztató, illetve az orvos utasítása szerint alkalmazva azokat.

Igyon elegendő folyadékot! Amikor a vizelet színe világos, akkor megfelelő a folyadékbevitel — tanácsolják. Amikor fekszik, váltogassa a testhelyzeteket annak érdekében, hogy a levegő tüdejének minden részét jól átjárhassa! A hason fekvés kifejezetten jó hatású!

Pihenés és sok alvás

A leghatékonyabban pihenéssel és sok alvással tudja aktiválni szervezete gyógyító erejét. Szervezetének időre és pihenésre van szüksége, hogy fel tudja venni a harcot, és ki tudja dolgozni a megfelelő védekezési stratégiát a vírussal szemben. Ezért nagyon fontos, hogy a pihenés valódi pihenés legyen, és ne otthoni munkavégzés. A fáradékonyság és álmosság jelzés a testétől, hogy beindultak a szervezet saját öngyógyító mechanizmusai. Engedje meg magának a pihenést és alvást, hogy a szervezete tehesse a
dolgát! Ez az időszak most lehetőség arra, hogy olyan pihentető, kikapcsolódást segítő dolgokkal foglalkozzon, amikre máskor nincs ideje. 

Ha tünetei vannak, konzultáljon telefonon a háziorvosával, ugyanakkor értesíteni kell a közegészségügyi igazgatóságot a mintavétel érdekében. Számítsunk arra, hogy a mintavételt végző mentősök fehér „szkafanderbe” öltözve érkeznek majd! Fontos, hogy a mintavétel előtt 2 órával ne egyen, csak vizet igyon, ne dohányozzon, és ne mosson fogat!

Mikor szükséges mentőt hívni?

Egyes tünetek jelzik, hogy önnek azonnali segítségre van szüksége. Hívja a mentőket a 112-es számon, ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja magán vagy családtagján: súlyos vagy fokozódó nehézlégzés, fulladás (pihegés, légszomj, kékes ajkak, sápadtság); súlyos vagy fokozódó mellkasi vagy felhasi fájdalom; hirtelen megjelenő, súlyos vagy fokozódó, erős fájdalom; ájulás, eszméletvesztés; hirtelen jelentkező erőteljes szédülés vagy hirtelen fellépő látás- vagy beszédzavar; súlyos, hirtelen megjelenő végtagi ügyetlenség, mozgászavar, bénulás; környezet által észlelt zavarodottság, zavartság; vérköpés, vérhányás vagy csillapíthatatlan vérzés; tartósan fennálló, egyre fokozódó hányás vagy hasmenés.

Ha a mentők úgy ítélik meg, hogy az ön számára biztonságosabb a kórházi ellátás, akkor a területileg illetékes kórház fertőző betegségek osztályára, járványkórházba vagy más, COVID-ellátásra kijelölt intézménybe kerülhet. A kórházban minden szükséges vizsgálatot elvégeznek, és újra ellenőrzik, hogy ön koronavírus-fertőzött-e. Ha a laboreredmény megerősíti, hogy ön koronavírus-fertőzött, akkor olyan osztályon fogják kezelni, amelyik felkészült erre az ellátásra is. Ha nem fertőzött, és más betegsége van, akkor a betegségének megfelelő osztályra kerül.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.