Egészség

Hangsúlyt fektetni az óvintézkedésekre

Fotó: news.yale.edu
2022.01.31 - 09:27
Az omikron variáns terjedésének gyorsasága alapján jelentősen fertőzőképesebb az eddigi variánsoknál, még a korábban dominánsnak bizonyuló deltával szemben is. Bárki megfertőződhet ebben a hullámban, a legjobb védekezés a védőoltás — állítják a szakemberek.

Azért, hogy minél több hazai lakoshoz eljuthassanak a hiteles információk, a román köztelevízióban tartott újabb kerekasztal-beszélgetést a Román Orvosi Kamara (CMR), melynek keretében szó esett arról, mennyire fontos a tesztelés, hogy meg tudjuk-e különböztetni a koronavírus-fertőzést az influenzától vagy egyéb szezonális vírusoktól, mekkora nyomás nehezedik az egyébként is kimerült egészségügyi dolgozókra, valamint arról is, hogy a gyerekeknél akár diabétesz is lehet a COVID-19 betegség szövődménye. Elismert családorvosok, járványtanászok, tüdőgyógyászok, gyermekgyógyászok álltak ki a lakosság elé, hogy megosszák az érdeklődőkkel a tényeken alapuló ismereteiket.

Prof. dr. Daniel Coriu, a Román Orvosi Kamara elnöke szerint a koronavírus-járvány bebizonyította, mennyire sebezhető a romániai egészségügyi rendszer. „Elavult infrastruktúránk van, régi kórházaink, leharcolt áramkörökkel, túlterhelt elektromos berendezésekkel. Láthattuk, hogy amint nyomás nehezedett erre az egészségügyi rendszerre, a kórházakra, az megadta magát. Elég csak a kórháztüzekre gondolni…” — mondta Coriu. Szintén komoly probléma az emberi erőforrások elosztásának kiegyensúlyozatlansága — hangsúlyozta a CMR elnöke. „Nincs elég orvosunk az intenzív terápiás osztályokon, nincs elég tüdőgyógyászunk. Vannak olyan megyék, ahol csak három-négy altatóorvos dolgozik. Botoşani megyében például sajnálatos módon pár hete elhunyt az egyikük. 45 évesen egy aneszteziológus a túlhajszoltság miatt hunyt el, rögtön azután, hogy távozott az ügyeletről” — mesélte a szakember.

Nem csak a kórházi szakemberek túlhajszoltak, és nem csak belőlük van hiány: közel 500 településen nincsenek háziorvosok sem. A fiatalok számára nem vonzó a családorvosi pálya, így a hazai háziorvosok lassan-lassan kiöregednek, megüresednek a praxisaik, és egyre több településen lesz hiány szakemberből. Erre már dr. Călin Bumbuluţ, a Román Orvosi Kamara alelnöke, a szatmári kamara és a háziorvosi szövetség elnöke is sokszor felhívta a figyelmet, kiemelve, hogy Romániában a családorvosok csaknem fele 60 éven felüli. A háziorvos szerint csak az elmúlt három év alatt a 65 és 70 év közötti orvosok száma megkétszereződött, és arányuk elérte a 17,5 százalékot. Ami viszont a leginkább ijesztő, hogy a hazai családorvosok alig 1,5 százaléka 35 év alatti.

Coriu doktor szerint az Egészségügyi Minisztériumnak, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak és az érintett közösségeknek is tenniük kellene valamit azért, hogy jobban vonzzák a családorvosokat. „Megoldásokra, egységes jövőképre lenne szükség” — mondta.

Mindenki megfertőződhet

Ami pedig a koronavírus-járvány további alakulását, „jövőjét” illeti, a kamara elnöke szerint ilyen nagyfokú fertőzőképességgel valószínűleg a lakosság zöme átesik az omikron variáns okozta fertőzésen, megtörténhet, hogy éppen ezáltal érjük majd el a nyájimmunitást — mondta.

„Az egészség nem csak az orvosok, nem csak az Egészségügyi Minisztérium problémája, ez a mi felelősségünk, mindenkié. Ez egyéni és kollektív felelősség is. Ahhoz, hogy szembenézzünk az olyan kihívásokkal, mint ez a világjárvány, a modern társadalomnak erős orvosi testületre van szüksége” — magyarázta. A CMR elnöke ugyanakkor a távolságtartásra és a higiéniai intézkedések betartására, a védőmaszk viselésére, a zsúfolt terek kerülésére és a helyiségek gyakori szellőztetésére is felhívta a lakosság figyelmét.

Tesztelni, tesztelni, tesztelni

A koronavírus omikron variánsa mellett még számtalan más, szezonális vírus és az influenza is terjed ebben az időszakban, a tüneteik pedig nagyon hasonlók, így rendkívül nehéz megkülönböztetni ezeket. Dr. Simin Aysel Florescu járványtanász, a temesvári Victor Babeş Járványkórház menedzsere szerint csak akkor tudhatjuk meg, hogy milyen megbetegedéssel állunk szemben, ha teszteltetjük magunkat. A gyors antigéntesztet érdemes lenne a családorvosnál elvégeztetni, az otthon végzett tesztet jó lenne, ha szakember is megerősítené — csak így derülhet ki, hogy egy személy koronavírus-fertőzött, vagy valami más fertőzte meg.

Vannak azonban olyan személyek, akik nemcsak az oltást, de még a tesztelést is visszautasítják. Dr. Gindrovel Dumitra, a kamara titkára, családorvos szerint főként a csecsemők és a kisgyermekek szülei utasítják vissza a COVID-tesztet. „Ezen a héten volt olyan nap, hogy 12 gyanús esetet hoztak be az ügyeletre, de csak kilencet tesztelhettünk, hárman visszautasították. A kilenc tesztből három pozitív lett” — mondta. A háziorvos szerint a kisgyermekes szülők hajlamosabbak tagadni a vírust, határozottan elutasítják még a lehetőségét is annak, hogy a gyermekük COVID-19-ben szenvedhet, mondván, hogy biztosan csak egy banális hűlésről, szezonális virózisról lehet szó. „Éppen ezért minden alkalommal elmagyarázzuk: a koronavírus-fertőzöttség tünetei az első napokban szinte teljesen megegyeznek a már ismert szezonális megbetegedéseket okozó vírusokéval, a szövődmények, ha kialakulnak, általában a hatodik nap körül jelennek meg. Ettől függetlenül azért a negyedik hullámhoz képest érezhetően nőtt azoknak a szülőknek a száma, akik hajlandók teszteltetni gyermeküket” — mesélte dr. Gindrovel Dumitra.

Kicsik, akik az egész családot megfertőzik

Dr. Simin Aysel Florescu epidemiológus azt is hozzátette, hogy a járvány ötödik hulláma a „gyermekek hulláma”. Vannak egész családok, akik gyermekektől fertőződnek meg.

„Ezen a ponton nehéz megfertőződni mással, mint az omikron variánssal. Nagyon gyakori helyzet az elmúlt napokban, hogy egész családok fertőződnek meg a gyerekektől. A gyerekek fertőzött közösségekből — óvodákból, iskolákból — érkeznek haza, és átadják a vírust szüleiknek, nagyszüleiknek. Ez egy nagyon ragályos hullám, amely sok esetben a gyerekektől indul. A tüneteket illetően elmondható, hogy a felnőtteknél inkább felső légúti panaszokban nyilvánul meg a betegség, de ez nem jelenti azt, hogy a be nem oltottaknál is ugyanolyan enyhe megnyilvánulásai lennének. Azoknál, akik nem kaptak védőoltást, vagy akik hosszú ideje átestek a betegségen, magas a kockázata a súlyos lefolyású megbetegedésnek. Nem szeretném azt a hamis benyomást kelteni, hogy az omikron okozta hullám mindenki számára könnyen elviselhető” — magyarázta a járványtanász.

Gyermekek is kerülnek intenzívre

A SARS-CoV-2 vírussal való megfertőződést követően nemcsak a felnőtteknél, hanem a gyermekeknél is kialakulhatnak súlyos szövődmények, a legapróbbak is kerülhetnek kórházba és intenzív osztályra, főként a krónikus betegségben szenvedők — folytatta dr. Valeria Herdea gyermekgyógyász, a Román Orvosi Kamara alelnöke.

„Amikor a gyermekek megfertőződnek a koronavírussal, olyan tünetek jelentkeznek náluk, mint a láz, köhögés, fejfájás, emésztési — hányinger, hányás, hasmenés — és légúti tünetek. Ezek azok a szimptómák, amelyekre fel kell hívnunk a szülők figyelmét. Ha a gyermek kedvetlen, erőtlen, nincs étvágya, kapkodva vagy nehezen vesz levegőt, zihál, ez mind riasztó jel, amikor rögtön fel kell venni a kapcsolatot egy orvossal” — magyarázta a gyermekorvos.

Cukorbeteggé is válhatnak

Dr. Mihai Craiu gyermekgyógyász főorvos ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nem minden esetben a COVID-19 megbetegedés tünetei a legrosszabbak, amik egy gyermekkel történhetnek. Sokszor a kicsik nagyon enyhe tünetekkel esnek át a betegségen, viszont a szervezetük még másképp regenerálódik ezt követően: a fertőzés esetükben növeli a diabétesz kialakulásának a veszélyét, sőt, sokszervi gyulladásos szindrómát is okozhat.

A sokszervi gyulladás lehetőségére a következő tüntetek megléte esetén érdemes gondolni: elhúzódó magas láz mellett nagyfokú gyengeség, bágyadtság, aluszékonyság, eszméletvesztés, vörös szemek (kötőhártya-gyulladás), vörös, repedezett ajkak, eperszínű nyelv, duzzadt, „vizenyős” kezek és lábak, kiütés, megnagyobbodott nyaki nyirokcsomók, hasfájás, hasmenés, hányás. Ha a szülők a felsorolt tüneteket észlelik a gyermeken, akkor javasolt haladéktalanul konzultálni a háziorvossal, gyermekorvossal, ugyanis a panaszok többnyire igen súlyosak, és gyorsan romlik a gyermek állapota.

„Növekszik a cukorbetegek száma a SARS-CoV-2-fertőzésen átesett gyermekek körében” — figyelmeztetett a gyermekorvos. „Észrevettük a cukorbetegek számának növekedését a gyermekek körében világszerte azoknál, akik átestek a COVID-19-en, és ez Romániában sincs másként. Vannak olyan gyermekek, akiknek a családjában nincs cukorbeteg, és jelenleg ketoacidózissal, a diabétesz egyik súlyos akut szövődményével érkeznek a sürgősségi osztályra” — magyarázta dr. Mihai Craiu.

Hosszú a gyógyulás, a tüdő érintett

Dr. Beatrice Mahler tüdőgyógyász, a fővárosi Marius Nasta Tüdőgyógyászati Intézet vezetője szerint a COVID-19 betegség nyomán fellépő légzési nehézségek rendkívül lassan enyhülnek-gyógyulnak. „Amikor a légzésfunkciók helyreállításáról beszélünk, akkor egy meglehetősen hosszú folyamatról van szó, amelynek attól a pillanattól kell kezdődnie, amikor a beteg átesett a betegség akut fázisán. Ennek helyreállítása javítja az életminőséget és nagymértékben javítja az olyan tüneteket, mint a köhögés, terhelés okozta fáradtság, beleértve a tüdő kapacitásának helyreállítását is. A páciens jobban fog lélegezni, miután elkezdett egy rehabilitációs programot, amely általában 10–12 hétig tart” — mondta dr. Beatrice Mahler.

Semmi sem véd 100 százalékosan

A kerekasztal-beszélgetésen az is elhangzott, hogy egyetlen gyógyászati termék vagy oltóanyag sem nyújt 100 százalékos védelmet nagy tömegek számára. Dr. Cătălin Apostolescu fertőzőbeteg-főorvos, a Matei Balş Intézet vezetője szerint mindig lesznek olyan emberek, akik esetében nem lesz százszázalékos a védelem. „Akár krónikus betegségekben szenvednek, akár bizonyos fokú immunszuppressziójuk van, vagy a szervezetükben lévő limfociták nem képesek a megfelelő válaszreakcióra, mindig lesznek olyan személyek, akik bár be vannak oltva, nem lesznek védettek. Másodszor az omikron változatnak vannak olyan mutációi, amelyeket a vakcina nem fed le teljesen. Ennek eredményeként nem csodálkozunk azon, hogy a beoltottak egy része megfertőződhet. De azt is hangsúlyozni kell, hogy a vírus replikációja kevésbé intenzív és rövidebb ideig tart a beoltottaknál, ugyanakkor a betegség enyhébb formája jelenik meg náluk” — magyarázta.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.