Az Egészségügyi Minisztérium és a hazai kórházak több különböző csatornán is arra próbálnak fényt deríteni, hogy a betegek mennyire elégedettek az egészségügyi intézményekben folyó gyógyító és ápoló munka minőségével.
A pácienseknek a legtöbb kórházban lehetőségük van egy kérdőíven névtelenül értékelni a kapott egészségügyi szolgáltatásokat. Sőt, nem csak papíralapon, hanem telefonos üzenetben és online is rákérdez az intézmény arra, hogyan értékelik a páciensek, illetve gyermekek vagy öntudatlan, döntésképtelen betegek esetén azok hozzátartozói az egészségügyi ellátás színvonalát.
Nos, azon páciensek visszajelzései alapján, akik rászántak pár percet és kitöltötték az online értékelést, Dragoș Vana informatikus rendszeresen elkészíti a romániai kórházak Kenőpénz Térképét (Harta Șpăgii), amelyet havonta közzétesz a graphs.ro platformon.
A novemberi adatokat összesítő térkép szerint, Teleorman (10,47%), Kovászna (9,38%) és Hargita (9,44%) megye vezeti a negatív rangsort, ezekben mondták a legtöbben, hogy az orvosok, egészségügyi asszisztensek pénzt kértek tőlük az ellátásért. A lista másik végén szerepelt az elmúlt hónap összesítése szerint Kolozs (2,65%), Mehedinți (3,36%) és Hunyad megye (3,41%), ahol ritkán fordul elő, hogy hálapénzt kérnek az egészségügyben.
Bukarest 3,72%-kal jelentősen jobban áll, mint az országos átlag, amely 4,38%.
Mi a helyzet Szatmár megyében?
Az elmúlt hónapban a Szatmár megyei kórházakban kezelt páciensek és hozzátartozóik 6,59%-a jelezte, hogy hálapénzt vártak tőle az ellátásért cserében.
Novemberben 334 szatmári páciens és hozzátartozó válaszolt a szaktárca által feltett kérdésre, közülük 312-en mondták azt, hogy nem kértek tőlük semmit, 22-en viszont azt válaszolták, hogy kenőpénzt vártak el tőlük.
Az "Igen" választ megjelölők közül 4 személyt a szatmári tüdőkórházban (az összes válaszadó 10%-a), 8 személyt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban (4,28 %), 7 személyt a Nagykárolyi Városi Kórházban (8,33%), 3-at pedig az Avasfelsőfalui Városi Kórházban kezeltek (13,04%).
Hírszerkesztő