Szatmárnémeti

Gyorstesztelés a patikákban

Fotó: MTI
2021.05.12 - 11:00
Aláírta Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter azt a rendeletet, amelynek értelmében a patikákban is lehet antigéngyorstesztet végezni a SARS-CoV-2-vel való fertőzöttség megállapítására. Még nem tudni, hogy hány szatmári patika kíván csatlakozni a teszteléshez

A koronavírus-járvány elleni hatékonyabb fellépés érdekében a gyógyszerészeket is felhatalmazták arra, hogy diagnosztikai célú teszteket végezzenek. A gyógyszerészek bevonásának jogi akadályait már a március végi kormányülésen elhárították sürgősségi rendelettel, a részletes szabályozást pedig az egészségügyi miniszter ezen a héten kibocsátott rendelete tartalmazza, mely már a Hivatalos Közlönyben is megjelent.

Az intézkedés egyik célja az lenne, hogy csökkentsék a rejtőzködő fertőzöttek számát, jelenleg ugyanis — a kéthetes elkülönítést elkerülendő — sokan nem jelentik be a hatóságoknak, ha pozitív eredményt mutat az otthon elvégzett koronavírus-gyorstesztjük, míg a gyógyszertárakban végzendő tesztek eredménye bekerül az országos nyilvántartásba.

A törvénymódosítás és annak most megjelent szabályozása nem kötelezi, hanem csak felhatalmazza a — magánvállalkozásokként működő — gyógyszerésztárakat, hogy szerepet vállaljanak a tesztelésben.

„A tesztelés kulcsszerepet játszik a SARS-CoV-2 vírus terjedésének korlátozásában. A vírus terjedésének csökkentésében jelentős szerepe van a nagy számban és helyesen elvégzett gyorsteszteknek. A most megjelent szabályozás révén azok az emberek, akik azt gyanítják, hogy megfertőződtek, vagy arra utaló tüneteik vannak, gyorsan, hozzáférhetően és biztonságos módon elvégezhetik a tesztet” — mondta Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter.

A szabályozás szerint azok a patikák, amelyek részt kívánnak venni a tesztelésben, ehhez a közegészségügyi igazgatóság engedélyét kell hogy kérjék, melyet hat hónapra állítanak ki számukra — ez egyébként újabb hat hónappal meghosszabbítható.

A tesztelési tevékenységben részt vevő személyzet képzését a Román Gyógyszerész Kamara a Romániai Általános Orvosi Asszisztensek, Szülésznők és Orvosi Asszisztensek Rendjével együttműködve ingyenesen szervezi meg, erről együttműködési szerződést kötnek.

A gyógyszertárak csak a SARS-CoV-2-fertőzés diagnosztizálására alkalmas antigéngyorsteszteket végezhetik el, orr-garat váladékból vett mintából. A gyógyszertáraknak az Egészségügyi Minisztérium ingyenesen biztosítja a teszteléshez szükséges kellékeket, viszont ők maguk felszámolhatnak pénzt a klienseknek, hogy elvégezzék azt. Az, hogy melyik gyógyszertár hány tesztet kap, helyi szinten fog eldőlni, annak függvényében, hogy adott településen hányan jelentkeznek erre.

A tesztelést követően a gyógyszertárak elektronikusan aláírt dokumentum révén tudatják az eredményt a vizsgált személlyel. Kötelesek továbbá minden elvégzett vizsgálat eredményéről jelentést tenni a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak vagy a bukaresti közegészségügyi igazgatóságnak.

A tesztelést jól szellőztethető, ablakkal vagy megfelelő szellőztetőrendszerrel ellátott helyiségben végezhetik, ugyanakkor mosható, fertőtleníthető anyagokkal borított asztallal és székkel kell ezt ellátni, a területe pedig legkevesebb 4 négyzetméter kell legyen. Ha mindez nem oldható meg a patikán belül, sátrat állíthatnak fel a közelében, amennyiben erre lehetőség van.

Még nem tudni, kik csatlakoznak

Anca Maurer, a Szatmári Gyógyszerészek Kamarájának elnöke egyelőre nem tudta megmondani lapunknak, hogy hány szatmári patika kíván csatlakozni a teszteléshez, ugyanis erről még nem készült összesítés. „Egyelőre mi is csak vártuk, hogy kiderüljön, melyek a szabályozások, amelyek mentén meg lehet szervezni a gyógyszertári tesztelést. Ezek most megjelentek a Hivatalos Közlönyben, kiküldjük a Szatmár megyei gyógyszertáraknak is. A napokban elkészítjük az összesítést arról, hány gyógyszertár venné ki a részét a tesztelésből, de az, hogy pontosan hol lesz erre lehetőség, jövő hétnél hamarabb nem fog kiderülni” — magyarázta a szatmári kamara elnöke.

A Román Gyógyszerész Kamara április eleji felmérése szerint a gyógyszertárak alig 15 százaléka mutatott hajlandóságot a patikákban való gyorstesztelésre, és nem valószínű, hogy azóta sokkal több gyógyszertár meggondolta magát, és élni fog a jogszabály adta lehetőséggel. Dumitru Lupuleasa, a kamara elnöke is úgy becsüli, hogy a hazai gyógyszertáraknak a 10–20 százaléka vállalja majd a gyorstesztek elvégzését.

Problémát jelent, hogy minden patikában mások a körülmények, sok helyen már csak a helyszűke miatt sem kivitelezhető a tesztelés. Elég csak a lakónegyedekben lévő aprócska gyógyszertárakra gondolni, ahová eleve alig 3–4 betérő fér be. Bár lehetőségük van a patikáknak arra, hogy sátrakat állítsanak fel, és ott oldják meg a mintavételt, ez nem biztos, hogy sokat nyom a latban a döntésnél. A mintavételek nyomán ugyanakkor biológiai hulladék is keletkezik, amelyet szintén megfelelő körülmények között kell tárolni, majd elszállíttatni és megsemmisíteni.

Jelenleg a gyógyszertárak személyzete nincs felkészítve arra, hogy szakszerűen végezze el a mintavételt és a gyorsteszteket, így ehhez képzésre van szükség. Ráadásul nem biztos, hogy minden patikus hajlandó lenne a tesztelésre, hiszen közöttük is vannak idősebbek, krónikus betegek vagy éppen állapotos nők, akik nagy valószínűséggel nem akarnak részt venni a tesztelésben.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Szatmáron nincs gyorstesztelés a patikákban

A koronavírus-fertőzést kimutató antigéngyorstesztek beszerezhetők a Szatmár megyei patikákból is, a tesztek helyben való elvégzésére viszont egyetlen gyógyszertár sem kért engedélyt.
Egészség

Teszteléssel indul a vakáció

Az antigéngyorstesztek iránti igény robbanásszerűen, 400 százalékkal nőtt. Romániában átlagosan naponta 1 millió lej értékben végeznek gyorsteszeket a magánlaboratóriumok.
Belföld

Megjelent a patikákban végzett gyorstesztelést lehetővé tevő rendelet a Hivatalos Közlönyben

Aláírta Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter azt a rendeletet, amelynek értelmében a patikákban is lehet antigén gyorstesztet végezni a SARS-CoV-2-vel való fertőzöttség megállapítására.