Az ok egyszerű: a nyári időszak beköszöntével egyre több lakos szeretne utazni, ehhez azonban az oltás hiányában szükség van a laboratóriumban elvégzett teszt negatív eredményére. A PCR-tesztek sokkal drágábbak, mint az antigéntesztek, előbbiekért a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnál 250 lejt kell fizetni, míg a magánlaboratóriumokban 285–350 lej közötti áron készítik el ezeket, ellenben az antigéngyorstesztek ára 70–75 lej körül mozog — így nem csoda, hogy lakosság inkább ezeket végezteti el. Arról nem is beszélve, hogy a PCR-tesztek eredményeire legkevesebb 24 órát kell várni, míg az antigéngyorstesztek még a mintavétel napján, nem sokkal azt követően elkészülnek. Az eredményt ráadásul a laboratóriumok általában e-mailben, igény szerint angol nyelven is közlik.
Egyre több gyógyszertárban is lehet egyébként koronavírus-gyorstesztet vásárolni 25–30 lejes áron, ezeknek az eredményeit azonban határátlépéskor nem fogadják el. Az otthon végzett tesztek pedig nem olyan megbízhatók, mint a laboratóriumban, szakemberek által vett mintából végzettek — erre az egészségügyiek már több ízben is figyelmeztettek.
A gyorstesztek eredményeit az idei esztendő januárja óta veszik figyelembe a koronavírus-statisztikákban. Azóta a hivatalos adatok szerint nem kevesebb mint 1,4 millió gyorstesztelést végeztek, ezek 16 százalékát június első három hetében. Az egészségügyi hatóságok adatai szerint korábban 11 ezer volt a 24 óra alatt elvégzett gyorstesztek maximális száma, azonban az első nyári hónapban ez 14 ezerre emelkedett. B. K.