Găman Mihály polgármester azonban nem az a fajta, aki szeret a babérjain ülni: mindig új kihívásokat keres, terveknek pedig soha nincs szűkében. Eddigi munkájáról és jövőbeli terveiről beszélgettünk vele.
— Mi motivál valakit, hogy hetedik polgármesteri mandátumát is megcélozza?
— Feladat mindig akad szép számmal. Maximalista ember vagyok, így pontosan tudom, hogy bőven vannak olyan dolgok, amiket még nem tudtunk megoldani. Utánunk pedig nem elsősorban a leaszfaltozott út meg a korszerűsített közvilágítás marad, hanem az, hogyan érzik magukat a lakosok Pusztadarócon. Másik oldalról megközelítve: hogy milyen életszínvonalat tudtunk biztosítani számukra.
— Akkor ezt én is megfordítom: hogyan látod, milyen az életszínvonal Pusztadaróc községben?
— Jó infrastruktúrával rendelkező, jól működő, fejlődésben, lendületben lévő községként látom Pusztadarócot, amelynek azonban még rengeteg kiaknázandó lehetősége van, és bízom benne, hogy ezeket a rejtett kincseket elő tudjuk varázsolni a következő években. Ezt viszont csakis egy jó, ütőképes, lakosságcentrikus, szakmaiságában ékes önkormányzati és tanácsosi csapattal lehet elérni. Víz, gáz, utcák, járdák, iskolák, óvodák, orvosi rendelő, kultúrházak, ravatalozó, focipályák, LED-es közvilágítás, munkahelyteremtés — ez a sokrétű fejlődés az, ami emelni képes az életszínvonalat. Hogy ezt sikerült elérnünk, azt bizonyítja, hogy a lakosság száma nem csökkent, hanem jelentősen nőtt. Az utóbbi 5–6 évben 500–600 új munkahely jött létre. Mindezek sokat számítanak a község fejlődésében és megmaradásában is.
— Ha Romániában két autós találkozott egymással, még néhány évvel ezelőtt is azt kérdezte egymástól, itt vagy ott milyen az út. Pusztadarócon is komoly feladat elé állított titeket az infrastruktúra…
— Esetünkben is a legnagyobb beruházásaink közé tartozik, hogy Petén a sikátor kivételével és Pusztadarócon teljesen befejeztük az összes utca leaszfaltozását. Szamosdarán már csak két utcánk maradt leaszfaltozatlan, de már itt is dolgoznak a gépek, és hamarosan elérjük a 100%-ot. A Szatmár Megyei Tanács segítségével megújul a Szamosdara– Pusztadaróc megyei út is. Ehhez tartozik, hogy van egy teljes és átfogó járdakorszerűsítési programunk is, ami jelen pillanatban is folyamatban van: Atyát teljes egészében befejeztük, Pusztadarócon és Szamosdarán idén szeretnénk befejezni a munkát, kiegészítve ezt azzal, hogy az árkokat is lebetonozzuk, felújítva ezzel minden utca összképét. Kivételt képez ezek alól Pete, itt ugyanis folyamatban van a csatornahálózat bővítése, csak ezt követően kezdhetjük el a járdák készítését. Valamennyi utcát elláttunk korszerű, LED-es közvilágítással, ami növeli a közbiztonságot, és más képet fest a községről éjszaka. Az utak és közterületek biztonsága érdekében kiépült a térfigyelő rendszerünk is: Pusztadarócon és Szamosdarán 24 kamerát szereltünk fel összesen.
— Említetted a petei csatornahálózatot. Mi a helyzet a közművesítéssel a községben?
— A község összes településén van víz, Pusztadarócon és Szamosdarán a szennyvízhálózat is kész. Petén és Atyában viszont ki kell építenünk még a szennyvízhálózatot. A petei beruházás már sínen van, zajlik a közbeszerzés, és hamarosan a munkálatok is elkezdődnek. Az atyai is félig-meddig sínen van, megvannak a tanulmányok, megvannak az engedélyek, most a pályázaton dolgozunk, hogy biztosítani tudjuk a finanszírozást. Mindezek mellett a következő négy év másik legfontosabb kihívása a gázhálózat kiépítése. Megvannak a tervek, és most a pályázatot írjuk annak érdekében, hogy uniós pénzforrás lehívásával biztosítani tudjuk a finanszírozást. Mindez elengedhetetlen felvétele annak, hogy jó életkörülményekről beszélhessünk.
— Mint ahogy a megfelelő oktatási és kulturális intézmények léte is…
— Örömmel mondhatom, hogy Pusztadarócon az óvodai és iskolai oktatás mellett évek óta sikeresen működik a hosszított programú képzés, az ún. after school is. Mindez korszerű, részben új épületekben. Az utóbbi években ráadásul ki tudtunk cserélni valamennyi nyílászárót az iskolákban. Szamosdarán tetőt is cseréltünk, az épület így teljesen újjászületett. Új, korszerű táblákkal láttuk el a község iskoláit, és új iskolabuszt szereztünk be az atyai és petei nebulók számára. Szamosdarán és Pusztadarócon sportpályát is építettünk az iskolákban. De kicseréltük a nyílászárókat a kultúrotthonokon, és korszerűsítettük a ravatalozóinkat is: hűtő- és légkondicionáló berendezéssel szereltük fel őket.
— Sokan mondják, hogy a községek fejlődésének kulcsa a pályázatkészítésben való jártasság.
— Nézd, fontosnak tartom kiemelni, hogy Pusztadarócon már évek óta nem emeltünk adót. Az utóbbi két mandátum alatt viszont uniós forrásokból pályázatok révén sikerült 5,5 millió eurót lehívni a község beruházásaira. Európai uniós pályázat révén nyertünk ingyenes wifi-elérhetőséget a község minden településén. Szintén uniós pályázat révén nyolc filagóriával bővültek közterületeink, új utcaseprűt, takarítógépet és színpadot vásároltunk. A nagy infrastrukturális beruházásokra pedig ott vannak az országos kiírások. Ily módon igyekszünk finanszírozást szerezni a gáz- és a szennyvízhálózatra is. Nem mondunk le a polgármesteri hivatal új épületéről sem, mint ahogy az új kultúrház épületéről sem Pusztadarócon. Megpróbáltuk egy bicikliúttal összekötni a Szamos-töltést a petei vámmal, illetve egy-egy leágazást építeni a szamosdarai tavak, illetve a Nagyerdő felé. Ez két szempontból is nagyon fontos lenne. Egyrészt remek túrázási lehetőséget biztosítana a kerékpározóknak, másrészt pedig Szatmárnémeti kerékpárutat készül építeni a pusztadaróci községhatárig, ezt pedig mi folytatni tudnánk. Egyik pályázatunk nem lett nyertes, a másik nyertes lett, de nem kapott finanszírozást. Nagy kár! Mi azonban nem veszítjük szem elől a terveket, és ha lehetőség adódik, igyekszünk élni vele.
— Ha már a terveknél tartunk, a gáz- és szennyvízhálózat mellett melyek a közeljövő további célkitűzései?
— Szeretnénk elérni, hogy az országhatár–Atya–Kispeleske– Nagypeleske–Mikola–Egri–Gombáspuszta megyei utat sikerüljön korszerűsíteni. Ez a megyei tanácsnak is az egyik kiemelt terve. Ez Atya számára fontos lépés lenne. Akárcsak az Atya–Pusztadaróc közötti 3 kilométernyi községi út korszerűsítése, amit szintén szeretnénk megoldani a következő mandátumban. Aztán ott vannak még a mezei utak: azt szeretnénk, hogy a főbb ki- és bevezető szakaszok legyenek legalább lekövezve. Több tíz kilométernyi földes utunk lévén ez nagy beruházás és nagy kihívás. Szamosdarán, a Lókertben el is készült az első szakasz. Szeretnénk továbbá hozzáfogni a közterületek, parkok, parkolók, zöldövezetek felújításához, a Szamos holtágának korszerűsítéséhez. Mindezen beruházások és nagyobb fejlesztések mellett a szociális problémák megoldása, a kulturális programok, a szórakozás és szabadidős programok szervezése és fejlesztése is szem előtt marad, ugyanúgy, mint az egyházak és a sport. Egy tájház kialakítása is a tervek között szerepel, amit közösen hoznánk létre a római katolikus egyházzal a szamosdarai régi plébánia épületében. A közösségformálás szempontjából pedig rendkívüli fontos, hogy útjukra indultak az Ember Géza Kulturális Napok és a Szamosdarai Kulturális Napok, ezeket folytatni szeretnénk — ha az egészségügyi helyzet megengedi.
— Tervek tehát vannak, már csak az anyagi forrásokat kell megtalálni a megvalósításukhoz.
— Igen, már elkészültek a tervek és a látványtervek több nagy beruházáshoz, amik a következő ciklus fejlődésének alapját képezik majd. Most azon dolgozunk, hogy anyagi forrásokat keressünk a tervekhez. Ha ezek megvannak, akkor be lehet fejezni az elkezdett munkát, és el lehet kezdeni az újakat. Vannak olyan beruházásaink is, ahol a finanszírozás biztosítva van, a közbeszerzések folyamatban vannak, a munka nem állhat meg csak azért, mert választások lesznek. A tervek, az irányelvek tehát megvannak, a trend adott — ezek mentén kell haladnia Pusztadaróc község fejlődésének. Annál is inkább, mivel ha a fent említett tervek megvalósulnak, akkor még vonzóbbá, még élhetőbbé, még otthonosabbá tudjuk tenni településeinket.