Vidék

Ételszentelés koronavírus-járvány idején

2020.04.13 - 19:50

A koronavírus terjedésének a megfékezése érdekében hozott intézkedések megváltoztatták a húsvéti egyházi szokásokat is. Az istentiszteletek, a szentmisék és a szentliturgiák, az ünnepi szertartások az üres templomokból online jutottak el a hívekhez. Húsvétkor a legnagyobb gondot az okozta, hogyan történjen az úrvacsoraosztás és az áldozás, valamint a katolikusoknál az ételszentelés. Erre az egyházi felekezetek — de maguk a papok és a lelkipásztorok is — kidolgoztak módszereket, lehetőleg úgy, hogy az új stílusú szertartásokkal ne szegjék meg az érvényben lévő szabályokat.

Ifj. Pallai Béla, a Nagypeleskei Magyar Görögkatolikus Egyházközség parókusa húsvét első napján a pászkaszentelés újszerű módját alkalmazta. A parókus szerkesztőségünk megkeresésére elmondta: a hívek előre jelezték, hogy számukra fontos az ételszentelés, és kérték, hogy az semmiképpen se történjen online. Ifj. Pallai Béla egyébként a szentliturgiákat sem tartja online az üres templomból, ugyanis az a tapasztalata, hogy ilyen módon kevés emberhez jut el az igei üzenet: az idősebbek nem használják az internetet, a fiatalabbakkal pedig nem egyszerű a kapcsolattartás, erre jó példa az, hogy az online tartott hittanórák sem működnek úgy, ahogy kellene. Így aztán vasárnap — előre egyeztetve erről a hatóságokkal és a hívekkel — a hívek elhelyezték a megszentelésre szánt ételeket a házak előtt, egy-egy asztalon, a parókus pedig minimum háromméteres távolságból adta az áldást. A parókus bevallotta, hogy erre ráment ugyan az egész napja — az ételszentelés idején a rendőrautóból figyelték a rendőrök, hogy ne történjen szabálysértés —, de véleménye szerint nagyon oda kell figyelni arra, hogy a járvány idején se szakadjon meg a hívekkel az élő kapcsolat, mert azt később nem lesz egyszerű visszaállítani, ugyanis ha a hívek megszokják, hogy mindent megkapnak online, nem lesz könnyű visszavinni őket a templomba.

Nem ez volt az egyetlen különleges megoldással megtartott ételszentelés a megyében, Tatár János Zoltán plébános a Mezőpetrihez tartozó Csárdán például kerékpárral járta a települést, hogy megszentelje a házak előtt várakozó katolikusok húsvéti eledelét.

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Meghaladta a kétmilliót a járvány kezdete óta regisztrált fertőzések száma

Romániában átlépte a kétmilliót szombaton a járvány kezdete óta diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, az áldozatoké pedig a 60 ezret közelíti.
Belföld

Rafila: Romániában nem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás, a megfelelő tájékoztatáson kell dolgozni

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kijelentette, bár ő határozottan oltáspárti, véleménye szerint a koronavírus elleni védőoltás nem lesz kötelező Romániában; nem is lenne ez helyénvaló hazánkban, inkább az állampolgárok megfelelő tájékoztatásán kell dolgozni.
Szatmárnémeti

Aggódnak az edzőterem-üzemeltetők

Aggódnak a szatmári edző- és fitnesztermek üzemeltetői — tegyük hozzá: nem alaptalanul, hiszen a koronavírus-járvány már eddig is jelentősen befolyásolta a piacot, tavaly a teljes iparág országos forgalma 50%-kal csökkent, és a termek/cégek több mint 10%-a nem élte túl a járványügyi megszorító intézkedéseket.