'Az oltás felvétele jelenleg nagyon fontos, de más okok miatt, mint 2021 elején volt. 2021 elején klinikai kísérleteket követően az oltást a fertőzés átvitelének megállítására javasolták. Most azonban a súlyos esetek elkerülése és a halálesetek megelőzése érdekében ajánlott' - szögezte le Rafila vasárnap este az Antena 3-nak nyilatkozva.
Hozzátette, határozottan javasolja az oltás felvételét, főként a veszélyeztetett kategóriáknak, az idősebb generációknak, vagy azoknak, akik krónikus betegségekkel küzdenek.
A kórházi valóság azt mutatja, hogy 10-ből 9 fertőzött, aki intenzív osztályon fekszik vagy meghal, oltatlan. Egyértelmű tehát, hogy a vakcinának van hatása, ez bizonyítható - nyomatékosította az egészségügyi miniszter.
Azt is elmondta, hogy a vakcina által nyújtott védelem csökkent, és nagyon nehéz lenne évente három-négy adaggal beoltani az embereket.
'Másfelől nem zárom ki azt a lehetőséget, hogy évente egy oltás legyen ajánlott, egy dózisban, azzal a feltétellel, hogy legyen egy olyan vakcina, amely hatékony az éppen akkor keringő, elterjedt vírustörzsre. Ezt a vakcinát főként a veszélyeztetett kategóriákba tartozó embereknek adják be" - magyarázta Rafila.
A védőmaszkokat illetően az egészségügyi miniszter elmondta, az egyszerű orvosi maszk (FFP1) körülbelül 80%-os szűrőképességgel rendelkezik, a másik, jelenleg ajánlott maszktípus, az FFP2 pedig 95%-ossal. A textilből készült védőmaszkok nem képesek megfelelő védelmet biztosítani, mint ahogyan a helytelenül - az orrot szabadon hagyva - viselt orvosi maszk hatékonysága is nulla - fűzte hozzá.
AGERPRES