Az elmúlt napokban sok inger ért bennünket, s a legtöbben az ukrán-orosz háborúra koncentrálnak, a koronavírus-járvány pedig egyre inkább háttérbe szorul. Tegnap Alexandru Rafila egészségügyi miniszter sajtótájékoztató keretében számolt be arról, hogy minden járványadat tartósan javul, és hosszú idő után az intenzív terápiás osztályokon elkülönített Covid 19-es ágyak elfoglaltsága is 50 százalék alá csökkent, jelenleg ezek 47,5 százaléka foglalt. A sajtótájékoztatón az egészségügyi tárca vezetője arra is rámutatott, hogy az egy nap alatt elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 15 százalék körül van jelenleg, csökken a Covid-19-cel összefüggésbe hozható elhalálozások száma, és egyre kevesebben szorulnak intenzív terápiás ellátásra. Ennélfogva a minisztérium javaslatot tett a kormánynak és az országos vészhelyzeti bizottságnak (CNSU) bizonyos korlátozó intézkedések enyhítésére. Az egyik javaslat értelmében szabadtéren megszűnne a maszkviselési kötelezettség, leszámítva a zsúfolt helyeket, ahol ajánlott marad a maszkviselés. Zárt térben továbbra is kötelező lesz a védőmaszk használata — nyomatékosította Rafila.
Egy másik javaslat lehetővé tenné, hogy Covid-igazolvány felmutatása nélkül is engedélyezzék a belépést a kereskedelmi központokba, közintézményekbe, szállodákba, panziókba, éttermekbe. Ugyanakkor a jelenlegi 30 helyett 50 százalékos kapacitással működhetnének a mozik, színházak, sportlétesítmények, sporttermek, uszodák, és nem korlátoznák ezek nyitvatartását. Ugyanez lenne érvényes a különféle előadásokra, konferenciákra, workshopokra is.
Szabad lesz a tánc
A minisztérium javasolja továbbá, hogy engedélyezzék ismét magánrendezvények megtartását, legtöbb 200 személy részvételével.
Bizonyos járványügyi intézkedések azonban továbbra is érvényben maradnak, így az elkövetkezőkben is karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kell vonulniuk a járványügyi szempontból fokozott biztonsági kockázatot jelentő országokból érkezőknek, és a bárok, klubok, diszkók egy ideig zárva tartanak még. A szaktárca továbbra is ajánlja a távmunka és az otthoni munkavégzés fenntartását, a közintézményeknek pedig a csúsztatott munkarend megőrzését.
Rafila ugyanakkor azt is elmondta, hogy meglátása szerint egy normál körülmények között zajló nyárra készülhetünk, nagyon kevés megszorítással. Ehhez azonban szükséges az is, hogy a koronavírus-járvány lecsengjen, ugyanis egy új, fertőző vírus esetén nem lehet biztosra menni, csak feltételezéseket megfogalmazni. S.B.