Belföld

Elrendelték a veszélyhelyzetet — összefoglaltuk az eddig ismertetett szabályokat

2020.05.15 - 07:34

A veszélyhelyzetet május 15-étől rendelték el. Marcel Vela szerint az ebben az időszakban érvényes szabályokat, intézkedéseket közös rendelettel fogadja el az egészségügyi miniszter és az illetékes tárcavezető.

Kötelező a maszk viselése az üzletekben, a közszállítási járműveken, a munkahelyen, és más zárt nyilvános helyeken úgy, hogy az eltakarja az orrot és a szájat - mondta Raed Arafat államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője.

Csak otthoni elkülönítés

Május 15-étől kezdődően minden, külföldről Romániába érkező személynek otthoni elkülönítésbe kell vonulnia, jelentette be az államtitkár csütörtökön késő este, az országos vészhelyzeti bizottság ülését követően.

A külföldről érkező személynek családjával vagy lakótársaival együtt otthoni karanténba kell vonulnia, függetlenül attól, hogy milyen országból érkezik Romániába. Ha azonban az illető személy nem akarja kitenni családját a megfertőződés kockázatának, kérheti az intézményes karanténban való elhelyezését, mondta Arafat a belügyminisztérium székhelyén.

'Más szóval ma éjszakától kezdődően, amint a rendelet megjelenik a Hivatalos Közlönyben, minden Romániába érkező személy otthoni elkülönítésbe vonul, függetlenül attól, hogy melyik országból érkezik' - szögezte le a katasztrófavédelem vezetője.

Szünetel a légi közlekedés

Továbbra is szünetel a légi közlekedés Románia és tizenegy ország között - közölte Raed Arafat államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője. Az intézkedés 14 nappal hosszabbítja meg a szükségállapot alatt bevezetett korlátozásokat.

A döntés értelmében május 15-étől kezdődően további 14 napig nem közlekednek a repülőgépek Románia és Ausztria, Belgium, Svájc, Franciaország, Németország, Olaszország, Nagy-Britannia, Hollandia, Spanyolország, az Amerikai Egyesült Államok, valamint Törökország között.

Arafat bejelentette ugyanakkor, hogy június 1-jéig szünetel a menetrendszerű és alkalmi nemzetközi közúti személyszállítás is Románia és Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Németország, Ausztria, Belgium, Svájc, Nagy-Britannia, Hollandia, valamint Törökország között.

Csak szabadtéren

Lehet szabadtéri misét és istentiszteletet tartani, és kinyitnak a szállodák - közölte csütörtökön késő este Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. 14 nap múlva döntenek arról, hogy a hívek visszatérhetnek-e a templomba - mondta Tătaru.

Újra kinyithatnak

Hozzátette: kinyitnak a szállodák, amelyeknek azonban be kell tartaniuk az egészségügyi és a gazdasági miniszter közös rendeletét a működésre vonatkozóan.

A szépségszalonok kinyitását a gazdasági és a munkaügyi miniszter közös rendelete fogja szabályozni, a múzeumok megnyitását pedig az egészségügyi és a kulturális miniszter közös rendelete.

A fogászati rendelők újranyithatnak, működésüket az egészségügyi miniszter rendelete fogja szabályozni. A koronavírus-fertőzött páciensek az erre a célra külön kijelölt kabinetekben részesülhetnek fogászati kezelésben, mondta a miniszter.

Figyelmeztetett azonban, hogy még mindig járvány van, most lazítanak kissé a korábban meghozott korlátozó intézkedéseken, de a helyzetet észszerűen kell kezelni és elővigyázatosnak kell lenni. 14 nap múlva felmérik a helyzetet és eldöntik, hogy folytatják a korlátozások feloldását, vagy ismét közbe kell lépni, ha nő az új esetek száma, fűzte hozzá Tătaru.

Intézkedések, amiket be kell tartani

Ismertette Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár azokat az intézkedéseket, amelyeket a magáncégeknek és közintézményeknek kell meghozniuk május 15-e után.

A katasztrófavédelem vezetője szerint a magánvállalatoknak és közintézményeknek kötelességük úgy megszervezni a tevékenységet, hogy az alkalmazottak távmunkában dolgozhassanak. Ha a tevékenység jellegéből adódóan erre nincsen mód, gondoskodniuk kell a járványtani szűrés biztosításáról, arról, hogy az alkalmazottak belépéskor fertőtlenítsék a kezüket, hogy tartsák be az irodai munkavégzésre vonatkozó szabályokat. Az 50-nél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknál és közintézményeknél több időpontot kell megszabni a munkaidő elkezdésére és befejezésére - tette hozzá.

Személyes ügyfélfogadás esetén a cégeknek és intézményeknek úgy kell megszervezniük a tevékenységet, hogy minden ügyfélre legalább 4 négyzetméteres terület jusson, és tudják tartani egymástól a legalább 2 méteres távolságot; nem engedhetik be azokat a személyeket, akiknek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 Celsius-fokot; fertőtleníteniük kell a felületeket, és meg kell előzniük a torlódásokat.

Az éttermek, a szállodák, motelek, panziók éttermei, a kávézók és ezek teraszai is zárva maradnak - nyomatékosította Raed Arafat.

AGERPRES

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Vadonatúj tűzoltólaktanyája van Nagykárolynak

Itt székel az a speciális pirotechnikai egység is, amelynek feladata a különböző robbanóeszközök (gránátok, lövedékek, bombák stb.) tárolása és megsemmisítése.
Belföld

A vészhelyzet utolsó napja

A kormány többé nem hosszabbítja meg a kedden, március 8-án éjfélkor véget érő vészhelyzetet - jelentette ki a Victoria-palotában tartott hétfő koraesti sajtónyilatkozatában a kormányszóvivő, így kedd a koronavírus-járvány miatt bevezetett vészhelyzet utolsó napja lesz az országban.
Belföld

Ciucă: áprilistól egy évig korlátozzuk az energia árát

Az energiaválság kezelésével megbízott tárcaközi bizottság döntött azokról az új, egy évre szóló intézkedésekről, amelyek megkímélik a gazdaságot és a lakosságot a földgáz és az áram drágulásának hatásaitól - jelentette be csütörtök este a miniszterelnök.