Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
A szervezet közleménye szerint az adatokat 2024. végén gyűjtötték be, és kiderült, hogy a szülők magánórákra költik a legtöbb pénzt, és már az elemi osztályos gyerekek mellé is sokan fogadnak magántanárt.
A szülők évente közel 10 ezer lejt fizetnek már a magánórákra, délutáni iskolai felügyeletre (after school) és taneszközökre. 2021-hez viszonyítva a szülők átlagban 3100 lejjel többet fizettek 2024-ben, a kiadások a magánórák esetében körülbelül 3700 lejjel, a délutáni iskolai felügyelet esetében megközelítőleg 2500 lejjel nőttek.
A taníttatás évi költsége a gyerek korával egyenes arányban nő: míg az elemi osztályokban 6803 lejre tehető, az általános iskolában már 10.781 lejre, a felső tagozaton pedig már 12.119 lejre rúg.
A legutóbbi, 2021. elején végzett felmérés óta 44,33 százalékkal emelkedtek a taníttatási költségek - vonja le a következtetést a szervezet, hangsúlyozva, hogy a hátrányos helyzetű környezetből érkező gyerekeket diszkrimináció éri ezen a téren.
A Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezete hangsúlyozza, hogy minden gyermeknek joga van a minőségi oktatáshoz, és több intézkedést javasol a helyzet orvoslására. Ezek között van az iskolai lemorzsolódás veszélyének kitett tanulók korai felismerése és támogatása, illetve a felzárkoztató oktatási programokra szánt források jelentős növelése.
Bumbuluț Krisztina