Belföld

Magas a csecsemőhalandóság

Fotó: Salvaţi Copiii
2021.12.10 - 18:30
Csökkenhetne a csecsemőhalandósági arány, ha az újszülöttosztályok megfelelő számú, korszerű műszerrel lennének felszerelve. A Mentsétek meg a gyerekeket! szervezet tenni is próbál ezért.


Unió-szerte továbbra is Romániában a legmagasabb a csecsemőhalandóság aránya, az országon belül az északnyugati régióban, köztük Szatmár megyében pedig kiemelkedő ez az arány. A koraszülötteket és az egészségügyi problémákkal küszködő csecsemőket ellátó, megfelelő infrastruktúrával rendelkező kórházból, osztályból is még mindig kevés van — irányította rá a figyelmet a Mentsétek meg a gyerekeket! szervezet lapunkhoz eljuttatott közleménye.
A csecsemőhalandósági ráta az északnyugat-romániai régióban lényegesen magasabb az országos átlagnál. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint 2020-ban Románia-szerte ezer csecsemőből 6,2 hunyt el, míg Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Máramaros, Szatmár és Szilágy megyékben ez az arány 7,3 ezrelék. Ráadásul a régióban is nagy különbségek vannak: Szatmár megyében a legmagasabb a csecsemőhalandóság arány, ezer csecsemőre 12,9 haláleset jut, míg Beszterce-Naszód megyében 7,6, Máramaros megyében 7,5, Bihar megyében 7,2, Szilágy megyében 6,3, Kolozs megyében pedig 5 ezrelék az arány.
Az egészségügyi személyzettől, orvosoktól érkező kérések nyomán az idei esztendőben igyekezett olyan hasznos eszközöket vásárolni régiónk újszülött- és gyermekosztályai számára a szervezet, amelyek segíthetnek az apróságok jobb ellátásában. Csak 2021 folyamán 50 262 euró értékű orvosi eszközt juttattak el a kórházakba, míg az elmúlt 11 évben összesítve 49, az újszülöttek ellátásához és életben tartásához szükséges orvosi felszerelést adományoztak szatmári, nagybányai, besztercei, kolozsvári, zilahi és nagyváradi kórházaknak, 418 623 euró értékben. A szervezet azonban nem csak régiónkban, hanem országszerte segített visszaszorítani a csecsemőhalandóságot: eddig összesen 6,8 millió eurót fektetett be, melyből az ország 102 kórházának 930 felszerelést vásárolt, melyek mintegy 130 ezer gyermek túlélését, gyógyulását segítették. A koraszülött vagy egészségügyi problémákkal küszködő csecsemőknek ugyanis akkor van a legnagyobb esélyük a túlélésre és felépülésre, ha a szülészet, ahol a világra jönnek, megfelelő felszereléssel rendelkezik. A szülészetek és újszülöttosztályok műszerparkjának fejlesztésével nem csak a legkisebbek túlélési esélyei javulnak, de csökken a maradandó egészségkárosodás mértéke, gyakorisága, a koraszülöttek kevesebb szövődménnyel élhetik át a legkritikusabb heteket, biztonságosabb lesz a betegellátás — emeli ki a szervezet.
Mivel továbbra is nagyon sok olyan hazai újszülöttosztály van, ahol az idő előtt született csecsemők esélyt sem kaphatnak az életre, mert nincs elég inkubátor, az egészségügyi szakemberek pedig megfelelő felszerelés hiányában szélmalomharcot vívnak az apróságok életéért, ezért ahhoz, hogy segíthessenek, a vállalkozások, kereskedelmi társaságok támogatása is szükséges. Jogi személyek a profitadójuk 20 százalékának a felajánlásával tudnak segíteni — közölte a Mentsétek meg a gyerekeket! szervezet. Bővebb információkat a www.salvaticopiii.ro oldalon találnak az érdeklődők.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ingyenes babaelsősegély- és újraélesztési tanfolyam lesz

Nem egy, hanem rögtön négy babaelsősegély- és újraélesztési tanfolyamot rendez a Părinți Salvatori Egyesület Szatmárnémetiben. Nem első ízben rendezik meg ezeket a megyeszékhelyen, legutóbb rekordidő alatt beteltek a helyek az ingyenes és nagyon hasznos tanfolyamokon.
Szatmárnémeti

Mariciui és Huamigel köztünk élnek!

Szerkesztőségünk kérésére a Szatmárnémeti Lakosság-nyilvántartó Hivatal összeírta az egyik legérdekesebb tavalyi statisztikát: melyek voltak az újszülötteknek választott leggyakoribb és a legritkább keresztnevek a 2023-ban.
Belföld

Ezerből hat csecsemő elhalálozott

Romániában ezerből hat csecsemő nem éri el az első születésnapját, és bár a csecsemőhalandóság négyszer alacsonyabb, mint három évtizede, mégis az európai uniós átlag kétszerese.