Belföld

A gyerekek iskolába akarnak járni

2020.07.27 - 17:01

Az iskolák koronavírus-járvány miatti bezárása negatív hatással volt mind a gyermekek iskolai előmenetelére, mind a lelki egészségükre, ezenfelül pedig az online biztonságuk is veszélybe került. Az unalom a fő állapot, amelyet a romániai gyerekek (47,5 százalék) megtapasztaltak a Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet felmérése szerint, de sokan érezték magukat fáradtnak (32,7 százalék), szomorúnak (27,1 százalék) és dühösnek (23,2 százalék) is. „A gyerekek iskolába akarnak járni, ez az egyértelmű következtetése a felmérésnek” — közölte Gabriela Alexandrescu, a szervezet ügyvezető elnöke.

A kutatás, melyben több mint ötezer romániai elemis, gimnazista és középiskolai diákot kérdeztek meg, rávilágított, hogy a gyerekek több mint felének nincs saját tabletje vagy számítógépe, amivel bekapcsolódhatna az online oktatásba, míg a megkérdezettek másik fele azt mondta, míg nem járt iskolába, egyre inkább internetfüggővé vált, agresszív online tartalmakkal és álhírekkel találkozott. A tanintézmények bezárása és az online oktatásra való áttérés egyik nagyon súlyos következménye, hogy korlátozta a kiszolgáltatottabb rétegek gyermekeinek hozzáférését az oktatáshoz azzal, hogy nem rendelkeznek internet-hozzáféréssel vagy a tanuláshoz szükséges digitális eszközökkel.

A társadalmi egyenlőtlenségek súlyosbodtak azon gyermekek esetében, akiknek nem volt hozzáférésük az online iskolához, az elszigeteltségnek, a marginalizációnak és a diszkriminációnak pedig hosszú távú oktatási és érzelmi következményei lesznek — emeli ki a szervezet.

Mint kiderült, a gyerekek 47 százaléka legfeljebb csak mobiltelefonon tudott bekapcsolódni valamelyest az online órákba, 27,2 százalékuk számára pedig nem tartottak órákat minden, az évfolyamának kötelező, az órarendben szereplő tantárgyból. 57,4 százalékuk nyilatkozta azt, hogy a fő elfoglaltsága az iskolák bezárását követően a telefonon, tableten vagy számítógépen való játék volt, majd a televíziózás (44,9 százalék) és a közösségi oldalakon való időtöltés (40,8 százalék) következett. Tízből hét diák napi 3–4 órát is eltöltött az online térben, 20,7 százalékuk 6 óránál is többet internetezett naponta. 54,7 százalékuk tudja, hogy az internetfüggőség veszélyébe került emiatt. Amíg az online térben időztek, 42,4 százalékuk bukkant negatív tartalmakra, kapott kéretlen üzeneteket, vírusokat, 32,4 százalékuk összetűzésbe került a szüleivel, amiért sok időt tölt internetezéssel.

Mit kérnek a diákok?

Arra a kérdésre, hogy mit kellene tegyenek a hatóságok azért, hogy az online iskolai órák vonzóbbá és hasznosabbá váljanak, a gyermekek 36,7 százaléka javasolta egy általános weboldal létrehozását, amely tartalmazza az osztályok óráinak és gyakorlatainak adatbázisát, és 28,9 százalékuk szükségesnek tartotta a tanárok képzését az alkalmazások használatához és az online órák megtartásához.

A válaszadók 70,6 százaléka kérte az iskola tisztaságának, valamint a higiéniai vagy orvosi védőeszközöknek — maszkok, fertőtlenítőszerek, szappan, WC-papír — a biztosítását, 40,7 százalék pedig azt szeretné, ha egyszerűbb lenne az iskolai program a járvány időszakában. 29,6 százalék fontosnak tartotta, hogy a hatóságok és a tanárok az iskolások véleményét is kikérjék arról, hogy milyen változtatásokat kellene eszközölni a tanintézményekben, hogyan kellene vonzóbbá és hasznosabbá tenni az online órákat.

A Mentsétek meg a Gyermekeket nemzetközi szervezet egyébként nem csak Romániában, hanem több más európai országban és régióban — Svédország, Olaszország, Spanyolország, Hollandia, Finnország, Németország, Norvégia, Albánia, Bosznia-Hercegovina és Koszovó — végezte el ugyanazt a felmérést, amelynek nyomán elkészítette A Covid-19 hatása a gyermekekre Európában című jelentését. Ebben felhívja a figyelmet a világjárvány példátlan következményeire a gyermekek jólétére, oktatására és biztonságára nézve. Ezen országok mindegyikében a szülőkre gyakorolt pénzügyi nyomás március és június között növelte a szegénység kockázatát a gyermekek körében, a legmagasabb százalékot pedig Romániában regisztrálták.

A kormányoknak javasolt sürgős intézkedések egyike éppen ezért a szegénység által sújtott családok támogatása, hogy minden gyermek egyenlő mértékben vehessen részt az online oktatási folyamatban, digitális eszközökkel, például laptopokkal és biztonságos WIFI-kapcsolat biztosításával.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

13 vértanú, 13 fogalom, 26 diák

Vértanúkra emlékező ünnepi műsor, saját gondolatokkal a Kölcseyben
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.