A koronavírus-járvány is hozzájárult ahhoz, hogy rekordmértékben nőtt a betegszabadságra kényszerülő alkalmazottak száma. Csak a 2021-es esztendőben közel egymilliárd lejt fizetett ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztáron keresztül az állam a munkaadóknak, ami 40 százalékos növekedés az előző évhez képest: míg 2020-ban 3,6 milliárd lejt fizettek ki a betegszabadságok fedezésére, addig 2021-ben már 5 milliárd lejt.
A Digi24 hírportál adatai szerint 2020-ban, a koronavírus-világjárvány első évében havonta mintegy 30 millió lejbe került csak a COVID-19-betegek és a karanténba került, fertőzésgyanús személyek fizetett szabadsága: havonta átlagosan 44 ezer ilyen igazolást állítottak ki. Az erősödő járványhullámokkal a betegszabadságra kényszerülők száma is nőtt, 2021-ben már havonta közel 60 millió lejt költöttek a betegszabadságok miatti kifizetésekre. Az őszi, negyedik járványhullám idején 188 ezer betegszabadság után kellett utalnia a biztosítóháznak, ami közel 290 százalékos növekedést jelent.
Összességében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által a betegszabadságra elkülönített keretösszeg a járvány előtti, 2019-es csaknem 3,4 milliárd lejről 2021-re közel 5 milliárd lejre nőtt. Az említett 5 milliárd lej a pénztár éves költségvetésének 10 százalékát teszi ki.
Az idei év elején sem számíthatnak azonban csökkenésre, ismét hatalmas összegeket kell majd kifizetnie az államnak, tekintettel arra, hogy a napi esetszám már elérte a 16 ezer regisztrált fertőzést.
Bumbuluţ Krisztina