Szatmárnémeti

Egyelőre folytatják a japán sztrájkot a dolgozók

2020.10.15 - 16:02


Október 7-én kezdett japán sztrájkba a legtöbb egészségügyi dolgozót tömörítő Sanitas szakszervezeti tömb. A hét elején sikerült tárgyalni a követeléseikről Ludovic Orban miniszterelnökkel, Nelu Tătaru egészségügyi szaktárcavezetővel és Florin Cîţu pénzügyminiszterrel, kedden pedig a szakszervezet egyeztető tanácsa, köztük Aurelia Pop, a Szatmár megyei érdekvédelem elnöke online gyűlés keretében elemezte a kialakult helyzetet, az ígéreteket. Ez azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy felhagyjanak a tiltakozással: a kötelességüknek eleget tesznek, de karszalagokkal, kitűzőkkel jelzik, hogy várják a biztos megoldást.
Az érdekképviselet követeli többek között, hogy adják ki a szükségállapot alatt beígért kockázati pótlékot minden olyan alkalmazottnak, aki koronavírus-fertőzött betegekkel dolgozott, beleértve a szociális ellátást végző szervezetek munkatársait is; hogy adják ki az arra jogosultaknak a 30 százalékos, illetve 55–85 százalékos bérpótlékot, és hogy minden alkalmazott kapja meg a törvény szerint járó vakációs csekket. Az anyagi jellegű követeléseken túl kérik egyebek mellett, hogy oldják fel az egészségügyben elrendelt alkalmazási tilalmat, és legyen megfelelő mennyiségű és minőségű védőfelszerelés.
Mint megtudtuk, a tavasz folyamán odaítélt kockázati pótléknak csak a kétharmadát kapták meg a jogosultak, a kormány pedig a héten ígéretet tett arra, hogy elemzi, hol történt fennakadás, hogy minden alkalmazott megkaphassa a neki járó juttatást. A kormány azt is megígérte, hogy a közeljövőben kidolgoznak egy új törvényt, amely szavatolja, hogy a bérezéseket egységesen alkalmazzák az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben.
Szó esett a tárgyaláson a COVID-19 betegségben elhunyt egészségügyi dolgozók gyermekeinek járó utódlási nyugdíjról is, ezzel kapcsolatban a kormányfő azt ígérte, sürgetni fogja a munkaügyi minisztériumot, hogy dolgozza ki a módszertant erre vonatkozóan.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A Sanitas szerint indokolatlan kötelezővé tenni az oltást az egészségügyi dolgozók számára

Indokolatlannak tartja egészségügyi dolgozók koronavírus elleni oltásának kötelezővé tételét és a saját költségükön történő rendszeres tesztelésüket a Sanitas.
Belföld

Sanitas: Az egészségügyi dolgozók 60,14 százaléka vagy megkapta a koronavírus elleni oltást, vagy átesett a betegségen

Az egészségügyi dolgozók több mint 60 százaléka vagy megkapta a koronavírus elleni oltást, vagy átesett a betegségen, így szerezve védettséget - állítja a Sanitas szakszervezeti szövetség, hangsúlyozva, az utóbbi kategóriába tartozóknak jogukban áll halasztani az oltást, mert döntésükkel nem veszélyeztetnek senkit.
Belföld

Sztrájkőrséget tart a Sanitas a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium előtt

Sztrájkőrséget tartanak péntek délben a Sanitas Szakszervezeti Szövetség képviselői a munkaügyi minisztérium előtt, hogy tiltakozzanak a kormány azon szándéka ellen, hogy befagyasszák azoknak a fizetését, akik a legkevesebbet keresnek az egészségügyben.