A családorvosok világnapja, május 19-e, kiváló alkalom arra, hogy elismerjük a háziorvosok központi szerepét minden beteg személyes, átfogó és folyamatos ellátásában, ugyanakkor kiváló alkalom arra is, hogy megünnepeljük a családorvoslás fejlődését és az alapellátási csapatok különleges hozzájárulását a mindennapokhoz, világszerte. A világnap idei témája és mottója: A családorvosok, mindig vigyáznak ránk!
A családorvos jelenti az első találkozási pontot betegség esetén és ő szervezi a beteg további kivizsgálását a laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok, szakorvosi konzultáció irányába. Feladatai közé tartozik a betegségek megelőzése, személyre szabottan és hosszú távon tervezve. Az életkor szerint meghatározott szűrések alapján azonosított rizikótényezők kezelése a családorvosi gondozás keretében történik. A lakosság idősödésével, a krónikus betegségek számának növekedésével a betegek igényei is sokszorozódnak. A Családorvosi Egyesületek Országos Szövetsége közösségimédia-bejegyzésében köszöntötte a háziorvosokat és osztotta meg az idei világnap három alappillérét.
Mindig
A háziorvosok mindenkor jelen vannak, munkájuk alapvető jellemzője a folytonosság. Folyamatosan ellátják a beteget életének minden szakaszában, a kisebb-nagyobb pillanatokban. A folytonosság az ellátásban is jelen van a beteg folyamatos követése révén, ahol kulcsfontosságú a más ellátási szintekkel és más egészségügyi szakemberekkel való együttműködés. Végső soron a folytonosság a készségek folyamatos képzése és fejlesztése, a megszakítás nélküli kutatás, valamint a változásokkal, technológiákkal, módszertanokkal és oktatási stratégiákkal szembeni alkalmazkodás és rugalmasság kialakításának képessége.
Itt
A háziorvosok és az alapellátásban dolgozó szakemberek mindenhol és bármikor itt vannak. Mindig a frontvonalban – háborúban, egészségügyi válságokban és békeidőben – harcolnak. Részei azoknak a közösségeknek, amelyekkel együtt dolgoznak, proaktívan lépnek kapcsolatba és interakcióba a közösség tagjaival, megosztják alapértékeiket, egyedi kapcsolatot teremtenek pácienseikkel, és bizalmat építenek.
Hogy vigyázzanak
A megfizethető, méltányos, fenntartható és magas színvonalú ellátás biztosítása a háziorvosok létjogosultsága. Háziorvosnak lenni kiváltság és felelősség is, mindig gondoskodni az emberekről, ellátni azt, ami a jólétükhöz és védelmükhöz szükséges, azonosítva pácienseik szükségleteit, hogy garantálni lehessen az egészséghez való alapvető jogot.
Ukrajnai társaiknak is üzentek
„Emberként, de különösen orvosként tudjuk, hogy a háború borzalmai nemcsak a harcolók vagy a támadás elől menekülők fizikai egészségére vannak hatással, hanem mindenki mentális és érzelmi állapotára is, függetlenül attól, hogy a barikád melyik oldalán állnak. Ezért a fő üzenetünk a béke és a politikai vitáknak a diplomáciai tárgyalások szintjére való áthelyezése. Fájdalmas és abszurd, hogy egy olyan időszakban, amikor az orvostudomány az életminőséget javító technológiák és megoldások felé halad, az orvosoknak lőtt sebeket vagy robbanások áldozatait kell ellátniuk” – mondta Dina Mergeani, a társaság elnöke. A szervezet szerint a romániai háziorvosok átvették a menekültek egészségügyi alapellátásával járó feladatokat, önkénteskednek a menekülttáborokban, és részt vesznek az ukrajnai háborús áldozatokat és a kollégáikat támogató kampányokban.
Arról is beszámolnak, hogy Romániában a háziorvosi ellátás „erősebb és hatékonyabb” rendszerré válik, ami a betegek, az egészségügyi intézmények és a szakemberek számára egyaránt előnyös. „Nem szabad elfelejtenünk, hogy a háziorvosi szolgálat nemcsak a rendelőben dolgozó orvost jelenti, hanem az egész csapatot, amely a betegek egészségéről gondoskodik, ezért ezt a napot egyaránt szenteljük a hálózat minden dolgozójának. Mindannyian csatlakoztunk a frontvonalhoz a koronavírus elleni küzdelemben, és most, amikor a világjárvány intenzitása látszólag csökken, még mindig a barikádokon vagyunk, az oltásokért, a felülvizsgálatért, a fertőzöttek otthoni ellátásáért” – mutatott rá Dana Ștefana Popescu, a Családorvosok Országos Társaságának titkára.
Folyamatosan szolgálatban
Szatmár megyében jelenleg 171 családorvosi rendelő működik, közülük 95 városon, 76 pedig vidéken. Mindegyik egységre átlagosan 2 ezer lakos jutott. A szakemberek ráadásul nemcsak hét közben, hanem hétvégéken és a hivatalos ünnepnapokon is nonstop ügyeleteket vállalnak, hogy a páciensek segítségére siessenek. Az egészségügyi dolgozók, a családorvosok értékessége és érdemessége az elmúlt időszakban a koronavírus-járvány miatt még inkább előtört, ám a családorvosok itt voltak a járvány előtt, közben, és utána is vannak és lesznek, mindig készen arra, hogy segítsenek.
Szilágyi Kinga