Szatmárnémeti

Biztonságos körülményeket követelnek

2020.08.28 - 16:30

A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Szatmár megyei szervezete arra kéri a kormányt és a tanügyminisztériumot, hogy sürgősen eszközöljön megoldásokat a tanintézményekben a diákok és a személyzet egészségügyi biztonságáért, valamint azt is kéri, hogy legalább az oktatók számára szervezzenek időszakos koronavírus-tesztelést, és a tanévnyitás előtt — áll az érdekvédelem szatmári vezetője, Victor Oprea által lapunkhoz is eljuttatott közleményben. A szakszervezeti szövetség egyúttal azt is közölte, hogy ha lesz elérhető, koronavírus elleni védőoltás, azt szeretnék, hogy az oktatási intézmények alkalmazottai az elsők között vehessenek részt az immunizálásban.

„A kormány és a tanügyminisztérium hosszas és felesleges, amatőr halogatás nyomán még mindig nem közölte teljességgel, hogyan kezdődhet el az új tanév, pillanatnyilag nincs egy konkrét, tiszta jövőkép. Kitaláltak három forgatókönyvet a jelzőlámpa színeivel jelezve, ellenben egyikre sincsenek felkészülve, bármelyik is lépjen életbe a jövő hónapban. Lehet, hogy jobb lett volna csupán egy módozatot kitalálni, de azt alaposan előkészíteni” — írja a FSLI. 
A vörös forgatókönyv esetén komoly felkészülésre lett volna szükség a különböző oktatási platformok előkészítését illetően, az európai standardoknak megfelelően. Infrastruktúrára, internetcsatlakozásra és eszközökre lett volna szükség, hogy minőségi online oktatás valósulhasson meg.

Ha a zöld forgatókönyv lép életbe, akkor sokkal nagyobb összeget kellett volna ráfordítani arra, hogy biztonságosabbá tegyék a tanintézeteket. Az eddigi ráfordítások még a maszkok beszerzésére sem elegendők legalább a diákok részére — húzza alá az érdekvédelem. 

„Tehát a diákok közel ülnek majd egymáshoz, sokuknak pedig nem tudják biztosítani a szülők az órákon való részvételhez szükséges maszkokat. Bár a minisztérium készített egy vázlatot az iskolákban gyakorlatba ültetendő biztonsági szabályokról és óvintézkedésekről, amelynek egyébként sok hiányossága van, teljesen figyelmen kívül hagyta azt, hogy nem mindenki rendelkezik megfelelő anyagi háttérrel” — emeli ki az Oprea által szignózott közlemény. Az elnök azt is hozzáteszi benne, hogy a legrosszabb a három forgatókönyv közül a sárga, azaz a hibrid oktatásra vonatkozó terv. A pedagógus szerint rejtély, hogyan tudja majd megoldani az óraadó tanár, hogy a fizikailag is jelen lévő diákokra, valamint az órát online követő tanulókra is egyaránt tudjon majd összpontosítani, hogy hatékony legyen a tevékenységük.

Nagyon közel állunk a tanévnyitáshoz, és egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy lehetetlen lesz biztonságosan elkezdeni az oktatást — szögezi le a szakember, megjegyezve, hogy bár a maszkviselés kötelezővé válik mind a hallgatók, mind a tanárok számára, a kormány még akkor sem biztosítja ezt számukra, ha ez törvénybe ütközik. Oprea a Munkatörvénykönyv 175-ös bekezdését idézi, amely szerint a munkaadónak kötelező biztosítania az alkalmazottai egészségügyi biztonságát, a munkahelyi biztonság anyagi terhét pedig nem háríthatja a munkavállalóra. „Ebben az esetben az Oktatási és Kutatási Minisztérium mint munkaadó köteles ingyenesen biztosítani a megfelelő védőeszközöket, körülményeket ahhoz, hogy biztonságban végezhessük a munkánkat. Ha ezt nem teszi, jogunkban áll megtagadni, hogy bemenjünk az órákra” — emeli ki Victor Oprea.

A közlemény kihangsúlyozza: a kormány és a minisztérium, mivel nem tudott megbirkózni ezzel a feladattal, a felelősséget az oktatási intézmények vezetőinek és az önkormányzatoknak a nyakába varrta. „Az iskolák igazgatóit egyik napról a másikra döntéshozó epidemiológusokká léptették elő, ők azok, akiknek a megbetegedések nyomán mindenért vállalniuk kell majd a felelősséget” — írja.

A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége a jelenleg fennálló lehetetlen helyzet sürgős megoldását követeli azért, hogy viszonylag biztonságosan kezdődhessen el az új, 2020/2021-es tanév. Meg kell érteni, hogy az egészségügyi rendszerhez hasonlóan az oktatás is a fertőzésveszélynek maximálisan kitett ágazat, és mint ilyet, kellő határozottsággal és felelősen kell kezelni — zárul a lapunkhoz is eljuttatott közlemény.

Bumbuluț Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

FSLI: A rendes tanári állásokra meghirdetett idei vizsga eredményei gyengék

A rendes tanári állásokra meghirdetett idei vizsga eredményei gyengék, és ez az eredmény a politikusok tevékenységét tükrözi, azt, hogy milyen mértékben vettek részt Románia fejlesztésében - állítják a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) a képviselői az AGERPRES hírügynökségnek pénteken kiküldött közleményben.
Belföld

A FSLI felkérte Cîţut, ismertesse a kormánynak az oktatás korszerűsítésére vonatkozó tervét

A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) felkérte a miniszterelnököt, magyarázza el a közvéleménynek, hogyan tervezi korszerűsíteni a kormány a tanügyet, tekintve, hogy Florin Cîţu nemrég azt nyilatkozta, a kormány nem fog többé beruházni az oktatásba a várható eredmények garanciája nélkül.
Szatmárnémeti

Hosszú sorok az Electrica irodája előtt

Embertelen körülmények között fogadja új és leendő ügyfeleit a szatmárnémeti Electrica, órákat kell a tűző napon állva várniuk az embereknek arra, hogy bejussanak és szerződést köthessenek. Szatmár megyében nincs senki, aki tájékoztathatná a sajtót.