Belföld

FSLI: A rendes tanári állásokra meghirdetett idei vizsga eredményei gyengék

2021.08.07 - 09:43

'Minket ez nem lep meg, mivel mi folyamatosan kapcsolatban állunk a realitással. Az a kérdésünk, hogy miért lepődött meg Klaus Iohannis államelnök az eredményeken, figyelembe véve, hogy ő is tanár volt, és meggyőződésünk, hogy tudja, legalábbis tudnia kellene, hogyan fajultak idáig a dolgok. Kíváncsiak vagyunk, hogy a jelenlegi oktatási miniszter milyen magyarázatot tudna találni ezeknek az eredményeknek az igazolására' - jelentik ki a FSLI képviselői.

A szakszervezet rámutat, hogy ezért az eredményért a különböző pártokhoz tartozó politikusokat lehet okolni, akik 'egyetlen ujjukat sem mozdították a tanügy javítása érdekében, sőt, figyeltek arra, hogy az folyamatosan alulfinanszírozott legyen'. Az elmúlt években megjelent minden egyes elemzés rámutatott, hogy a román oktatási rendszer súlyos gondokkal küzd, és a szövetség is jelezte minden egyes kormánynak az oktatás folyamatos romlását, de ezeket a figyelmeztetéseket mindig figyelmen kívül hagyták.

'Emlékeztetjük a közvéleményt és a politikusokat, hogy ezek a rossz eredmények valójában a politikusok munkáját tükrözik. A vizsgán kapott jegyek azt mutatják, hogy a politikusok milyen mértékben vettek részt Románia fejlesztésében' - áll a közleményben.

A szakszervezeti tömb által említett "hibák" között szerepelnek az alacsony fizetések, amelyek elűzték a fiatal, tehetséges és jól képzett tanárokat a rendszerből. 'Jelenleg a tanárokat rosszabbul fizetik, mint a városházi sofőröket, a biztonsági őröket vagy a közigazgatásban dolgozó titkárnőket - mondják.

A szakszervezetisek arra is rámutatnak, hogy az iskolai oktatás egyik nagy problémája, hogy a felsőoktatás szinte teljesen elhanyagolja a tanári alapképzést, és nyomatékosítják, hogy az iskoláknak tanárokra van szükségük, nem csak diplomásokra.

Azt is kifejtik, hogy a tanárok továbbképzése szinte csak formális dolog, a legtöbb képzés a törvény által előírt kreditpontok összegyűjtése érdekében történt, és sok esetben a tanároknak kellett állniuk a költségeket.

Rámutatnak arra is, hogy a túlzott bürokrácia a tanárokat írnokokká változtatta, olyan munkára kötelezve őket, aminek semmi köze a tanításhoz, és emiatt hivatásukat sem tudják nyugodtan végezni. Ezt pedig elsősorban a tanulók sínylik meg, de maguk a tanárok is szenvednek.

'Nyilvánvaló, hogy az oktatás jelenlegi helyzete nem olyan, mint amit szeretnénk, és ez mindannyiunkat - szakszervezeteket, kormányt, tanárokat, diákokat és szülőket - el kellene, hogy gondolkodtasson. Egységes fellépésre van szükségünk ahhoz, hogy a romániai oktatást jobbá tegyük' - szögezik le.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Pert nyert a megyei kórház Marcela Papici ellen

A kórházmenedzseri versenyvizsga okozott pereskedésig menő ellentétet a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház igazgatótanácsa és az egyik aspiráns, Marcela Papici között. Szerdai, jogerős ítéletében a kórháznak adott igazat a bíróság.
Mi újság?

Egy tízes tanári jegy lett Szatmár megyében

Közzétette kedden a meghatározatlan időre szóló tanári állásokra pályázó pedagógusok elsődleges vizsgajegyeit az oktatási minisztérium, és mint kiderült, az óvások benyújtása és elbírálása előtt Szatmár megyében mindössze egy tanárnak sikerült színtiszta tízes jegyet szereznie. A fővárosban, ahol a legjobbak az arányok, 17 tízes jegy született.
Jegyzet

Már eltanácsolni sem lehet a diákokat?

A rengeteg, szeptember elsejétől életbe lépő tanügyi módosítás egyik leginkább sarkalatosabb pontja az a bekezdés, miszerint a következő tanévtől nem tanácsolhatnak el egyetlen diákot sem az oktatási intézmények az iskolákból, mivel minden tanulót megillet az oktatáshoz való jog – véli a szaktárca.