Szatmárnémeti

Bitcoin: mentsvár-e a válságban?

2020.04.29 - 15:00

Teljesen normálisan reagált a koronavírus-járványra a bitcoinpiac: bepánikolt, mint bármelyik másik pénzpiac. Volt áprilisi nap, amikor 6 százalékot drágult 24 óra alatt a bitcoin, a legnépszerűbb kriptovaluta. Azóta helyreállt az árfolyam, a „kriptoigenlők” szerint valamelyik digitális valuta egészséges eleme lehet egy megtakarítási portfóliónak, és várják, hogy a válság miatt elértéktelenedő nemzeti valuták mellett teret nyerjenek a kriptopénzek is a világban.

Talán itt van az esély

Hosszú távon inflációhoz fog vezetni, hogy most, a gazdasági leállásban több ezer milliárd dollárnyi készpénzt nyomtatnak az államok, hogy csendesítsék a járványhelyzet miatt eltorzult kínálat-kereslet okozta nehézségeket, nyilatkozta a klasszikus fizetőeszközök és a kriptovaluták viszonyával kapcsolatban feltett kérdéseinkre Baranyai Zoltán. A szatmári székhelyű kriptovaluta-váltó cég, a coinvertit.com ügyvezetője elmondta: a kriptohívők szerint nagy esély van arra, hogy most, amikor a pénzpiacok óriási megpróbáltatásoknak vannak kitéve, a pénzüket menteni vágyók a bitcoinba való befektetést is jó lehetőségnek tartsák. „Azt nem mondanám, hogy a bitcoin lenne a mentsvár azok számára, akik biztos helyen szeretnék tudni a megtakarításaikat, de lehet egyik bástyája ennek a mentsvárnak. Sokan fordulnak hozzánk ilyen kérdéssel, s mi mindenkinek azt javasoljuk, hogy diverzifikálja a vagyonát, tehát nemzetközi és nemzeti valutában, ingatlanban és aranyban, illetve bitcoinban is gondolkozzon a számára megfelelőnek gondolt arányban” — hangsúlyozta ki Baranyai.

Megint egyre drágul

Aki azért ódzkodik a digitális valutáktól, mert nagyon kiszámíthatatlannak és ingatagnak tartja a bitcoint, annak igaza van. Február végén 3500 euróba került egy bitcoin, az ára mostanra megduplázódott, kedd reggel 7200 euróban mérték az árfolyamát, ez messzemenően alátámasztja a volatilitás tényét. Azonban ne felejtsük el, hogy amikor a bitcoin rendszerét megalkották 2009-ben, akkor eurócentekért lehetett bitcoint venni. Elemzők szerint a mostani, 7200 euró körüli bitcoinárfolyam egy normális árfolyam, mutatott rá Baranyai. Azonban nem kizárt, hogy a készpénzek világjárvány után várható romlása helyzetbe hozza a digitális pénzt, amelyiknek így akár 20 000 euróra is emelkedhet az ára. De mert egyelőre vadnyugati a hangulat a digitális tőzsdén, az sem kizárt, hogy a bitcoinmogulok, akik a digitális piacon tőkéjük révén diktálnak, az árfolyam esésére spekulálnak, és újra hullámvölgy következik. De aki ettől tart, az a klasszikus tőzsdétől is ódzkodjon, mert ilyen jelenségek ott is előfordulnak; a mostani válság idején sokan menekítették át pénzüket a Wall Streetről a digitális világba, ennek is tudható be a bitcoinárfolyam március közepe óta megfigyelhető emelkedése.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.