Az ápolók és szülésznők létfontosságú szerepet töltenek be az egészségügyi ellátórendszerben. Annak szentelik életüket, hogy gondozzák az anyákat és a gyermekeket, az egészséghez kapcsolódó tanácsokkal látnak el, ápolják az időseket, és ellátják a nélkülözhetetlen egészségügyi feladatokat. A Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világnak 9 millióval több ápolóra és szülésznőre lenne szüksége a 2030-ra kitűzött egészségügyi célok eléréséhez.
A WHO közgyűlése ezért 2020-at az Ápolók és szülésznők nemzetközi évének nyilvánította, Florence Nightingale születésének 200. évfordulója tiszteletére.
Az Ápolók és szülésznők nemzetközi évében a 2020-as egészség világnapja rávilágít arra, hogy az ápolók és bábák milyen létfontosságú szerepet töltenek be az egészségügyi ellátórendszerben az egész világon, valamint kiemeli az ápolói és szülésznői szakma megerősítésének szükségességét.
Az ápolók és szülésznők munkája sokszor alulértékelt, munkakörülményeik nem megfelelők. A WHO célkitűzése 2020-ban, hogy minden ápoló és szülésznő olyan környezetben dolgozhasson, ahol biztosított a biztonságos munkavégzés, ahol az orvosok és a közösség tagjai tiszteletben tartják a munkájukat, ahol az egészségügyi ellátórendszer megfelelően működik, és munkájuk integrált része a többi egészségügyi területnek.
Az ápolók és szülésznők helyzetének javításához határozott politikai elkötelezettség és anyagi források biztosítása szükséges. Az ápolók és szülésznők jelenleg is támogató és újító szerepet töltenek be közösségeikben, kórházakban és más egészségügyi intézményekben. Azonban szükséges, hogy megfelelő lehetőséget kapjanak az egészségügyi dolgozók érdekérvényesítési folyamataiban, hogy tapasztalataikkal hozzájáruljanak a jobb egészségügyi szakpolitikai döntések kialakításához.
State of the World’s Nursing in 2020 címmel ebben a hónapban tervezi a WHO egy olyan kiadvány megjelentetését, amely átfogó képet ad globálisan az ápolói szakmáról, valamint segítséget nyújt a bizonyítékokon alapuló tervezéshez az egészségügyi ellátórendszerben.
Adatok és tények
Az ápolók és szülésznők az egészségügyi ellátások széles körét biztosítják, közel a közösségekhez, az egészségügy minden szintjén. A világnak 18 millióval több egészségügyi dolgozóra van szüksége a 2030-ra kitűzött egészségügyi célok eléréséhez és fenntartásához — ebből körülbelül 9 millió ápolóra és szülésznőre. Globálisan az egészségügyi és szociális szektor munkavállalóinak 70 százaléka nő, jelentős részük ápoló és szülésznő.
A szülésznők munkája — ahol az ellátás megfelelő intézkedéseket tartalmaz — a terhes- és újszülöttgondozásban, valamint a családtervezésben végzett intézkedésekkel megelőzheti a gyermekágyi halál, a halva születések és a csecsemőhallálozások több mint 80 százalékát.