Ezekben a napokban egyre többen kényszerülnek házi elkülönítésbe országszerte, Szatmár megyében is napról napra nő azoknak a családoknak a száma, amelyek kénytelenek „bezárkózni”, mert a velük egy fedél alatt élő családtagjuk megfertőződött a SARS-CoV-2 vírussal. Mit tehetnek azok a személyek, akik házi elkülönítésbe kerülnek igazoltan koronavírus-fertőzött családtagjaikkal? Elkerülhető-e a megbetegedés egy fedél alatt? Mit tehet az a személy, aki nem fertőzött, és akit például öt napig elszigeteltek egy beteggel, de az elkülönítési időszak vége felé felmerül a fertőzöttség gyanúja, COVID-19 tünetei jelennek meg nála? A kérdésekre dr. Valeriu Gheorghiţă, az országos oltáskampány parancsnoka egy televízióműsorban válaszolt.
„Ha egy családtag fertőzött, és mindannyian ugyanabban a lakásban élnek, akkor inkább az a kivételes eset, ha senki nem fertőződik meg. Amennyire gyorsan terjed az omikron variáns, végül valószínűleg a család minden tagja megfertőződik. Azoknak, akiknél tünetek jelentkeznek a házi elkülönítés ideje alatt, azt javaslom, hogy teszteltessenek, és ne hagyják el az otthonukat a kötelező elkülönítési időszak letelte után sem” — magyarázta a katonaorvos. Azt is hozzátette, hogy ebben az esetben az otthoni tesztelést kell kérni a közegészségügyi igazgatóság szolgáltatásán keresztül vagy a mentőszolgálat segítségével, ilyen módon az elkülönítés időtartama törvényesen meghosszabbítható.
Az omikron variáns jóval gyorsabban terjed, fertőzőképesebb az eddigi variánsoknál, a delta variánsnál például háromszor-négyszer fertőzőképesebb, ami azt jelenti, hogy olyan körülmények között, amikor nap mint nap sok emberrel érintkezik egy fertőzött, és nem tartja be az óvintézkedéseket, az akár 10–15 másodlagos esetet generálhat. A fertőzőképesség nagyon magas, különösen a betegség megjelenését követő első napokban, amikor nagyobb a vírusterhelés — magyarázta Gheorghiţă.
Mit tegyünk, ha tüneteket észlelünk?
Az Egészségügyi Minisztérium rendelete szerint, ha COVID-19-re utaló tüneteket — láz, köhögés, fáradékonyság, szag- és ízérzékelés elvesztése, torokfájás, fejfájás, izomfájdalmak — észlelünk, fontos, hogy minél hamarabb teszteltessünk. Ezt megtehetjük például a tesztelést végző családorvosoknál vagy laboratóriumban. Ha a tünetek ellenére a gyorsteszt eredménye negatív, akkor PCR-tesztet is végeznek. Ha az eredmény pozitív, és enyhék a tünetek, ugyanakkor nem kell számolni egy kockázati tényezővel, akkor a beteg a családorvos megfigyelése mellett otthon gyógyul.
Ha enhye vagy közepes tünetei vannak, de olyan kockázati tényezők állnak fenn, mint szív- és érrendszeri betegségek, légúti betegségek, túlsúly, cukorbetegség, krónikus veseelégtelenség, cukorbetegség, immunhiányos állapotok, krónikus májbetegségek, 65 év feletti életkor, akkor a kivizsgálás a COVID-állapotfelmérő rendelőben történik. A beteg ez esetben is megfelelő gyógyszeres kezeléssel otthon gyógyulhat. Azok a betegek, akik esetében súlyosbodnak a tünetek, kórházi kezelésre szorulhatnak a gyógyulásig — írja a szaktárca rendelete.
Az Egészségügyi Minisztérium egy interaktív térképet — www.ms.ro/centre-de-evaluare-covid-19 — is közzétett arról, hogy hol találhatók a COVID-állapotfelmérő központok. Országszerte 212 ilyen központ szerepel a térképen, ennek tanúsága szerint pedig Szatmár megyében jelenleg kettő üzemel: egy a Nagykárolyi Városi Kórházban (telefon: 0749.081.235) üzemel hétfőtől péntekig 8–15 óra között, egy pedig az Avasfelsőfalui Városi Kórházban (telefon: 0261.854.830) működik hétfőtől péntekig 8–20 óra között.
Bumbuluţ Krisztina