Szatmárnémeti

Állapotfelmérő központ a fertőzőn

Fotó: wikimedia
2022.01.06 - 14:29
Romániában a járvány kezdete óta talán az egyik legnagyobb „újításként” állapotfelmérő és ellátóközpontokat hoznak létre a könnyű-középsúlyos tünetekkel rendelkező koronavírus-fertőzöttek számára.

A koronavírus-fertőzöttek állapotát felmérő járóbeteg-központok létrehozásáról egyeztetett kedden Rafila egészségügyi miniszter a kórházigazgatókkal és a megyei közegészségügyi igazgatóságok képviselőivel — ezen létesítmények „egyszerű, de nagyszerű” megoldásként jelentősen csökkentik a kórházak túlzsúfoltságát, egyben biztosítva az egészségügyi intézmények működőképességét, s biztosítva azt is, hogy a más betegségekben szenvedők megszorítások, túlbonyolított procedúrák nélkül hozzáférjenek az egészségügyi szolgáltatásokhoz.

A keddi egyeztetést követően országszerte már 165 ilyen állapotfelmérő központról készítettek jegyzéket, s jövő hétre elérthetővé válik a központok interaktív térképe is — a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház keretében Szatmárnémetiben a fertőzőkórház földszintjén alakítják ki az állapotfelmérő központot, ám mint Adrian Marc kórházmenedzser rámutatott, a megyében négy-öt ilyen központ is lesz. „Ezeknek a központoknak a lényege, hogy a könnyű-középsúlyos tüneteket produkáló koronavírus-fertőzött páciensekkel ne terheljük sem a sürgősségi, sem a kórházi ellátást, ágyakat, ugyanakkor biztosítsuk is számukra a napi, kórházi szintű ellátást és az otthoni gondozást. Fontos, hogy a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált páciensek a pozitív teszteredményt követően minél hamarabb (még azon a napon) eljussanak egy ilyen központba, s megkapják, elkezdhessék a megfelelő kezelést a félig-meddig ambuláns, félig-meddig kórházi ellátásos módban — a központban ugyanis ugyanúgy van labor, imagisztika, orvos stb., mint a kórházban, de mégsem terheli a sürgősségit” — magyarázza Marc.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) ügyvivő elnöke, Adela Cojan a keddi megbeszélésen hangsúlyozta azt is, hogy a koronavírusos betegeknek nem lesz szükségük küldőpapírra ahhoz, hogy fogadják őket ezekben a központokban, s minden fertőzöttet — függetlenül attól, hogy van-e egészségügyi biztosítása — ellátnak.

„Szatmárnémetiben az ellátóközpont a hét végén, jövő hét elején kezdi el működését, a megyei közegészségügyi igazgatóság csütörtökig kell megadja a működési engedélyt, ugyanakkor a CNAS-től is meg kell érkezzen a rendelkezés arról, hogyan, milyen pénzből lesz fedezve a működés. Mi már az ünnepek előtt is dolgoztunk ezen a központon, a szervezésén és működőképessé tételén” — tette hozzá a kórházmenedzser.

Mint elmondta, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház orvosilag, gyógyszerek és fogyóeszközök terén is fel van készülve a koronavírus-járvány ötödik hullámára: „Hála Istennek sem a Covid-osztályon, sem az intenzív terápiás Covid-osztályon nincs sok beteg jelen pillanatban, de ez a helyzet gyorsan változhat, és sajnos változni is fog — Szatmár viszont kivételes helyzetben van, olyan értelemben, hogy van elég aneszteziológus szakorvos, amit sok, nálunk nagyobb vagy bizonyos szinten épp fejlettebb megye nem mondhat el magáról.”

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.