Mi újság?

Alaposan megváltoztatná az érettségi vizsgát a szaktárca

SZFÚ Archív
2022.07.20 - 09:19
Jelentősen változtatnának az érettségi vizsgán az új oktatási törvény tervezete szerint, amelyet a minisztérium múlt hét közepén bocsátott közvitára, miután a szaktárca vezetője, Sorin Cîmpeanu egy sajtótájékoztató keretében bejelentette: a kilencedik osztályt jövőre kezdő diákok már új rendszer szerint érettségiznek majd.

A tervezet értelmében minden szak számára közös írásbeli vizsga lesz majd érvényben, így román nyelv és irodalomból, matematikából, természettudományokból, történelemből, földrajzból, valamint társadalom- és humántudományokból minden végzős diák tudását felmérik. A közvitára bocsátott tervezettel kapcsolatban augusztus 24-ig várják a hozzászólásokat a [email protected] címre. A nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvből is írásbeliznek.

Két nyelvvizsga

Az érettségi része lesz emellett két nyelvvizsga, illetve a digitális kompetenciákat felmérő vizsga. A sikeres vizsga feltétele a legalább 6-os jegy megszerzése az írásbeli vizsgán (a kisebbségekhez tartozó érettségizők esetében a magyar nyelv és irodalom vizsgán is), továbbá legalább az „önálló felhasználó” szint elérése a nyelv-, illetve a digitális kompetenciákat felmérő vizsgán — tette közzé az Agerpres hírügynökség.
Ha ennyi újítás nem lenne elég, a 2027-ben érettségizőknek lehetőségük lesz egy opcionális írásbeli vizsgára is, a szak függvényében kijelölt tantárgyból. A miniszter szerint az opcionális írásbeli vizsga az érettségizők további fejlődését, kivételes képességeik bizonyítását hivatott szolgálni, és nem feltétele a sikeres érettségi vizsgának.
A tervezet lehetővé teszi amúgy a főgimnáziumok számára, hogy felvételit szervezzenek. A 2024-től érvénybe lépő előírás szerint a főgimnáziumok a helyek 90 százalékára hirdethetnek felvételi vizsgát, a fennmaradó 10 százalékot a jelenleg is alkalmazott számítógépes elosztással kell betölteniük. Az elképzelések szerint a felvételit az országos képességfelmérő vizsga előtt kell majd megszervezni.
Újdonság továbbá, hogy az új törvény hatálybalépésétől a művészeti tárgyakból és testnevelésből — valamint más tantárgyakból, amelyeket miniszteri rendelettel szabályoznak majd — nem jegyeket kapnak a diákok, hanem átmenő vagy elégtelen minősítést. A tehetséggondozó szakoktatásra ez az előírás nem vonatkozik, ez esetben marad az 1-től 10-ig történő osztályozás. Fontos újításként említette a miniszter, hogy a tervezet szerint az 5–8. osztály tanulmányi átlagát nem fogják figyelembe venni a középiskolai felvételinél. 

A latint is bevezetnék

Az érettségi vizsga fakultatív, azaz választható tárgyai közzé a latin nyelv bevezetését is szorgalmazná a humán osztályosok számára a Romániai Klasszikus Tudományok Társasága. Mint egy, az oktatási tárca felé benyújtott közleményében kifejti: azt kéri a szaktárcától, hogy az érettségi részét képező, két nemzetközi nyelvből adandó nyelvvizsga mellé kerüljön be a latin nyelvvizsga választhatósága is, továbbá úgy véli, hogy a középiskolai tantervben mindenképp szerepelnie kell legalább heti egy latinórának minden diák számára — tette közzé hétfőn az edu.ro oldal.

Járay Zsanett

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nincs tízes az érettségin Szatmár megyében

Megvannak az eredmények: idén nem sikerült 10-esre érettségiznie egy Szatmár megyei végzősnek sem, bár ahhoz közeli átlagból több is akad.
Belföld

A magyar nyelv- és irodalom írásbelivel zárul az érettségi

Ma délelőtt anyanyelvből vizsgáznak azok az érettségizők, akik valamelyik nemzeti kisebbség nyelvén tanultak a középiskolában.
Szatmárnémeti

Kevesen hiányoztak a román érettségiről

Komolyan vették a Szatmár megyei fiatalok az érettségi első írásbeli vizsgáját, a román nyelv- és irodalom megmérettetést – kevesen hiányoztak az első írásbeliről.