Nagykároly

Aláírásgyűjtésre buzdít a polgármester

2020.07.06 - 08:34

„Ebben a kánikulában nem tudunk sem szellőztetni, sem az erkélyen vagy az udvaron tartózkodni. Elviselhetetlen ez a bűz, amit hetek, hónapok óta szagolnunk kell. Meggyőződésem, hogy ez az egészségünkre közvetlenül is káros” — ilyen és ehhez hasonló kommentárok árasztják el a nagykárolyi lakosok közösségi oldalait. Mindenki tehetetlenül szenved azért, mert a város határában lévő, biogáztermeléssel foglalkozó cég területéről áradó gyomorforgató bűz miatt lehetetlen a szabadban tartózkodni vagy a hőség miatt akár ablakot nyitni. A nagykárolyiak megoldást sürgetnek, többen a helyszíni demonstrációt is lehetőségként vetették fel, azonban leginkább arra várnak, hogy az illetékes hatóságok lépéseket tegyenek, vagy zárassák be a gyárat, vagy pedig kényszerítsék arra a tulajdonost, hogy megfelelően zárt tárolókban gyűjtse a feldolgozásig a felhalmozott állati maradványokat, melyek a bűz forrásának számítanak.

„Hetek óta tárgyalok hol az egyik, hol a másik intézmény vezetőjével arról, hogyan lehetne véget vetni ennek a helyzetnek Nagykárolyban. Múlt héten szerdán ismét Szatmárnémetiben voltam, akkor a környezetvédelmi őrség megyei vezetőjével, Vasile Fănăţeannal tárgyaltam. Ő annyit tudott mondani, hogy az általa vezetett intézmény két esetben is szabott már ki büntetést a biogázüzemre. Első alkalommal 75 000 lejest, majd később egy 100 000 lejest. Megdöbbenésemre a nagykárolyi bíróság a 75 000 lejes büntetést figyelmeztetéssé módosította, de a környezetvédelmi őrség megtámadta ezt az ítéletet. Jómagam mint a helyi önkormányzat vezetője szeretném megszüntetni ezt a helyzetet. Számtalan egyeztetésen és tárgyaláson vagyok már túl a különböző intézmények vezetőivel, de sajnos semmilyen, a környezetvédelemmel foglalkozó intézmény részéről nem tapasztalom azt, hogy eredménnyel kecsegtető lépéseket kívánna tenni az ügyben. Folyamatos az egymásra mutogatás és a döntésképtelenség. Szeretném, ha a nagykárolyiak segítenének, mert amennyiben nem sikerül központi szinten orvosolni a kialakult helyzetet, akkor jogi útra terelem az ügyet. Ehhez viszont azt kérem a helyiektől, hogy aláírásukkal álljanak mellém, hogy együttesen lépjünk fel” — mondta a polgármester.

Kovács Jenő kihangsúlyozta, hogy az egykori cukorgyár helyén kialakított biogázüzem nem rendelkezik a Nagykárolyi Polgármesteri Hivataltól származó működési engedéllyel.

„Egyre inkább az a meggyőződésem, hogy ilyesmi csak Romániában történhet meg, hogy egy cég akadálytalanul működhet anélkül, hogy működési engedélyt kapott volna a helyi önkormányzattól” — mondta Kovács.

Előzmények

A Nagykároly mellett található biogázüzem engedélyeztetésének története a környezetvédelmi ügynökségtől kapott környezetvédelmi engedély kibocsátásával kezdődött. Amikor a cég megkapta ezt az engedélyt, akkor az arra vonatkozott, hogy az egykori nagyváradi cukorgyárból származó cukorrépa maradékát biogázzá és elektromos árammá alakíthatja. A nagyváradi cukorgyár bezárását követően a megyei környezetvédelmi ügynökség módosította a korábbi környezetvédelmi engedélyt.

„Az új engedély már arra is feljogosította a cég vezetőségét, hogy a biogázüzemben alkalmazott technológiai folyamat során a felhasznált biomasszának a 60 százaléka származzon növényi maradékokból, míg a fennmaradó 40 százalék állati eredetű legyen. Ez utóbbi részt a különböző farmokról származó trágya, illetve állati maradványok alkotják. Az elvégzett ellenőrzések során a környezetvédelmi őrség és a környezetvédelmi ügynökség illetékesei megállapították, hogy a biogázüzemben egyáltalán nem használnak fel növényi masszát, hanem csak állati eredetű maradványokat. Az ellenőrzések során arra is fény derült, hogy az elviselhetetlen bűz onnan ered, hogy ezeket a maradványokat nem zárt térben tárolták, hanem a szabad ég alatt kihelyezett tárolókban. Az utóbbi időszakban azonban bebizonyosodott, hogy ezek a maradványok olyan mértékben bűzlenek, hogy már a zárt térből is kiszivárog a szag, sőt, már a tárolókba való berakodás során elviselhetetlen bűz árad szét, ami a város jelentős részén érződik, megkeserítve a lakosság életét” — magyarázta a polgármester.

A polgármester által vázolt folyamat eredménye, hogy a Sana RA Kft. által működtetett biogázüzemből származó elviselhetetlen szag a széljárástól függően szétterjed a város felett, ellehetetlenítve a nagykárolyiakat. A kialakult patthelyzet okán Kovács Jenő a nyilvánosság elé állva együttes fellépést szorgalmaz. Mint mondta, az önkormányzat jogi szakemberei dolgoznak azon, hogy a támogatói lista megfelelő feltételekkel kerüljön megfogalmazásra. Hogy mikortól és hogyan lehet aláírni, arra vonatkozóan napokon belül ígért tájékoztatást a polgármester.

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Giurgiu-Kovács Mónika a nagykárolyi RMDSZ polgármesterjelöltje

Zsúfolásig megtelt a Nagykárolyi Városi Színház pénteken délután. Itt szervezték meg a helyi RMDSZ rangsoroló közgyűlését, melyen arról is döntés született, hogy ki lesz a Szövetség színeiben induló polgármesterjelölt.
Nagykároly

Eladási csúcsot döntött a nagykárolyi könyvesbolt

A tavalyi évet nyereséggel zárta a nagykárolyiak könyvesboltja, a Karul Libris — jelentette ki a legutóbbi tanácsülés keretében Bekő Tamás városmenedzser.
Nagykároly

Új sportkomplexum és bölcsőde épül Nagykárolyban

Új, korszerű sportközpont és bölcsőde építésére kerül sor Nagykárolyban a következő időszakban. Mindkét fejlesztés az Országos Beruházási Vállalat (CNI) finanszírozásával valósul meg.