Szatmárnémeti

A távmunka volt az ITM-sek fókuszában

2020.12.09 - 08:00

A koronavírus-járványra való tekintettel a munkaügyi felügyelőség novemberi tematikus akciója is annak ellenőrzésére irányult, hogy a vállalatok betartanak-e minden olyan különleges előírást, új törvénykezést, ami a világjárvány kitörésének következtében lépett érvénybe. Az országos kampányba bekapcsolódtak a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM SM) munkatársai is. Ellenőrizték, hogy mindenki átállt-e az otthoni munkavégzésre, akinek erre lehetősége volt, de azt is, hogy amennyiben a távmunka nem lehetséges, a munkáltató megteremtette-e az adott munkahelyen azokat a feltételeket, melyek a lehető legbiztonságosabbá teszik a munkavégzést — ebbe beletartoznak a higiéniai szempontok, a távolságtartás, szükség esetén a munkabeosztás, a munkaprogram átalakítása is. Megfigyelték azt is, hogyan zajlik az alkalmazottak munkahelyre való szállítása azoknál a vállalatoknál, amelyeknél autóbusszal vagy gépkocsival oldják meg a dolgozók munkahelyre való eljutását, illetve hogyan bonyolítják le a mindennapi étkezést azoknál a cégeknél, ahol kantin is működik. Az akció célcsoportjai az ötven főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok voltak. Szatmár megyében a munkaügyi felügyelőség munkatársai 34 munkaadót ellenőriztek, akiknek összesen 4884 alkalmazottjuk volt, közülük 191-en távmunkában dolgoztak, 1129-en pedig egyénre szabott, speciális munkaprogrammal. Az ellenőrző akció keretében 79 szabálysértést észleltek, 79 jegyzőkönyv készült, 23 esetben szankcionáltak a 2020/55-ös törvény — a járványvédelmi előírásokról szól — előírásainak figyelmen kívül hagyása miatt, de csak két esetben róttak ki pénzbírságot, 3000 lej összértékben, míg 21-en írásbeli figyelmeztetést kaptak.

Kihágások, szankciók

Az elmúlt hónapban 150 ellenőrzést végeztek az ITM SM munkatársai a munkaviszonyra és a munkahelyi biztonsági előírások betartására vonatkozóan, s ezek keretében 162 szabálysértést állapítottak meg. Novemberben 77 esetben a munkaviszony szabályosságát ellenőrizték, és 29 szabálytalanságot találtak, s a munkaadók felszólítást is kaptak ezek megszüntetésére. A szabálytalanságokról 23 jegyzőkönyv született, és négy esetben róttak ki pénzbírságot 29 000 lej összértékben. Feketemunka miatt egy munkaadót büntettek meg 20 000 ezer lejre, míg a munkaszerződések elektronikus nyilvántartásában észlelt hiányosságok miatt 2 bírságot szabtak ki. A 2017/905-ös számú sürgősségi kormányrendelet megszegéséért, azaz a munkavállalók elektronikus rendszerben történő nyilvántartásának elmulasztása miatt 13 figyelmeztetést osztottak ki a munkaügyi felügyelők.

A 73 munkaegészségügyi vizsgálódás során 154 szabálytalanságra bukkantak az ellenőrök, ám csak 9 esetben róttak ki pénzbírságot is, 19 000 lej összértékben.

Elérhetőség

Az ITM SM vezetősége felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a koronavírus-járvány terjedésének lassítása, illetve a hatékonyabb munkavégzés érdekében petícióikat az [email protected] e-mail-címre küldjék, vagy töltsék ki a www.itmsatumare.ro honlapon megtalálható online formanyomtatványt.

Sógor Beáta

Fotó: ITM SM

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Kánikula: munkahelyi enyhülés kell

Speciális munkavédelmi szabályok lépnek életbe párás hőség idején.
Belföld

Törvénytervezet: havonta 4 nap távmunkára lenne lehetőségük egyes munkavállalóknak

Havi négy napot otthonról dolgozhatnának azok a munkavállalók, akiknek 8 évesnél fiatalabb gyerekük van – a törvényjavaslatot április 12-én bocsátotta vitára a szenátus.
Belföld

Lassan természetessé válik a második munkahely

Egyre határozottabban igyekeznek kiegészíteni jövedelmüket a romániaiak — a hétvégi állások keresése 200%-kal, a részmunkaidős állásoké pedig több mint 50%-kal nőtt az év eleje óta.