Még messze vagyunk ugyan az életbe lépést okozó alacsony hőmérsékletektől, de hideg esetére is vannak munkavédelmi előírások.
A szabad ég alatt dolgozók egy év során kapnak hideget is, meleget is, egyre gyakrabban szélsőséges viszonyokat is, de mindkét véglet esetében vannak munkavédelmi előírások.
Bár télen kevesebben dolgoznak odakint, mint nyáron, de vannak a hideg évszakban is elvégzendő munkálatok, ha más nem, az erdei favágás, a gyümölcsösökben a fametszés, utcaseprés, szemétszállítás, ácsmunkákat is végeznek ha tiszta az idő, de szabad ég alatt dolgoznak például a forgalomirányítók, a postások, az ilyen-olyan karbantartók, vagy parkolóőrök is.
Az köztudott, hogy kánikulában életbe lépnek bizonyos embert kímélő munkavédelmi előírások, de megkérdeztük a Szatmár Megyei Munkaügyi Felügyelőséget, vannak-e ilyen szabályok ha nem a meleg nagy, hanem a hideg.
A válasz igenlő volt, szélsőséges hideg esetén is óvni kell a munkásembereket. A dolgot ugyanaz a 99/2000-es sürgősségi kormányrendelet szabályozza, mint amely a kánikulai szabályokról rendelkezik és mínusz húsz foknál, vagy mínusz húsz fokos „hidegérzetnél” lép érvénybe.
A minimum elvárás a munkaadóval szemben az, hogy váltásonként és fejenként fél – egy liter forró teával lássa el a hidegben dolgozókat, kell legyen gyakran igénybe vehető melegedő a munkatelepen és biztosítani kell a meleg öltözéket a dolgozók számára.
Princz Csaba
(Fotók, illusztrációk: a szerző felvételei + pexels.com)