Amikor akkora a hőség, mint most, a munkaügyi felügyelőségek figyelmeztetéseket szoktak kiadni a kánikulai munkavédelmi szabályokról, és készülnek arra, hogy ellenőrizzék is ezek betartását.
Rátelepedett a kánikula Szatmár megyére, és a következő napokban marad is, égető napsütést és 36 Celsius-fok fölötti, – árnyékban tapasztalható –, maximumokat mutatnak az előrejelzések egész hétre.
A kánikulai időszakokra érvényes munkavédelmi előírások, amelyek kötelezőek a munkaadókra nézve, 37 Celsius-fokos meleg esetén lépnek érvénybe.
Tűző nap, fullasztó beltér
Hőségriadó esetén kötelező fejenként 3–4 liter vizet biztosítani a munkásoknak váltásonként. Szerencsére a legtöbb, szabad ég alatt folyó munkát végeztető munkaadó nem várja meg, míg 37 fokig emelkedik a hőmérséklet, már akkor is figyel a munkásaira, ha 28–30 fokos a meleg.
Se kint, se bent...
Fokozott veszélyben vannak a meleg miatt a mezőn dolgozók, a kőművesek, útjavítók, ácsok, de nem könnyű elviselniük a meleget a zárt, áporodott, befülledt levegőjű csarnokokban dolgozóknak sem.
Mindkét esetben fontos a víz biztosítása a cég költségén, a szabad ég alatt dolgozókat pedig gyakrabban kell engedni árnyékos helyen pihenni, mint a tavaszi vagy őszi munkálatok idején.
Zárt helyen dolgozóknak a légkondicionált körülmények hiányoznak a legjobban ebben az időszakban, ha ez nem megoldható, akkor legalább annyit kell tennie a cég illetékesének, hogy gyakran szellőztet, enyhén huzatos körülményeket biztosít.
Zuhany?
Ahol lehet, hűvös zuhany biztosításáról is szól a forróságmentesítési jogszabály, ezt persze a legtöbb helyen elodázzák a munkaadók, hiszen elég körülményes hőségenyhítés ez.
Princz Csaba
(Fotó: archív)