Belföld

„A kimerültség találkozója”

2020.11.04 - 08:00

Végtelen kimerültségüknek és csalódottságuknak egy sztrájkőrség keretében adtak hangot a legnagyobb romániai egészségügyi dolgozókat tömörítő érdekvédelem, a Sanitas szakszervezeti tömb tagjai. Az orvosok, egészségügyi asszisztensek, ápolók, a szociális ellátórendszerben dolgozók Bukarestben, a kormány épülete előtt gyűltek össze az ország minden szegletéből, így Szatmár megyéből is, hogy — elmondásuk szerint — utolsó erejüket összeszedve közöljék: belefáradtak azokba az összefüggéstelen krízisstratégiákba, a betartatlan ígéretekbe, azokba a politikai alapon meghozott egészségügyi döntésekbe, melyekbe nekik nem lehetett beleszólásuk, ugyanis kihagyták őket a konzultációból.

„Tagjaink, az egészségügyi rendszer és a szociális ellátórendszer alkalmazottai kimerültek, mert több mint 8 hónapja küzdenek folyamatosan változó fronton anélkül, hogy tiszteletben tartanák a pihenéshez, a biztonsághoz, a méltányos javadalmazáshoz való jogukat” — írták a sztrájkőrség kapcsán hivatalos Facebook-oldalukon, hozzátéve azt is, hogy egyre több kedves kollégájukat veszítik el a gyilkos vírussal vívott harc során. Egyre nagyobb a nyomás rajtuk, a stressz pedig köztudottan gyengíti a szervezet védekezőképességét — emelte ki a Sanitas. Azt is kihangsúlyozták, hogy a krónikus beteg pácienseiket is kimeríti a kezelésükre vonatkozó folyamatos kiszámíthatatlanság, a következetesség hiánya. A társadalom egésze belefáradt abba, ahogyan a döntéshozók országos szinten a járványhelyzetet kezelik — szögezik le.

Amint arról már több ízben beszámoltunk az elmúlt hónapban, az október 7-i japán sztrájk kirobbanása óta, a szakszervezeti tömb tagjai azt is kifogásolják, hogy a szociális rendszerben dolgozók számára 1150 lejes bérpótlékot ígért meg a kormány a járvány elején, viszont azt később elvetette, majd 2500 lejes veszélyességi pótlékról döntött, az erről szóló törvény érvénybe is lépett, de azt a juttatást sem kapták meg az arra jogosultak. Azt is kérik, hogy minden alkalmazott kapja meg a törvény szerint járó vakációs csekket. Az anyagi jellegű követeléseken túl kérik egyebek mellett, hogy oldják fel az egészségügyben elrendelt alkalmazási tilalmat, és legyen megfelelő mennyiségű és minőségű védőfelszerelés.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: Facebook/Sanitas

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A Sanitas szerint indokolatlan kötelezővé tenni az oltást az egészségügyi dolgozók számára

Indokolatlannak tartja egészségügyi dolgozók koronavírus elleni oltásának kötelezővé tételét és a saját költségükön történő rendszeres tesztelésüket a Sanitas.
Belföld

Sanitas: Az egészségügyi dolgozók 60,14 százaléka vagy megkapta a koronavírus elleni oltást, vagy átesett a betegségen

Az egészségügyi dolgozók több mint 60 százaléka vagy megkapta a koronavírus elleni oltást, vagy átesett a betegségen, így szerezve védettséget - állítja a Sanitas szakszervezeti szövetség, hangsúlyozva, az utóbbi kategóriába tartozóknak jogukban áll halasztani az oltást, mert döntésükkel nem veszélyeztetnek senkit.
Belföld

Sztrájkőrséget tart a Sanitas a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium előtt

Sztrájkőrséget tartanak péntek délben a Sanitas Szakszervezeti Szövetség képviselői a munkaügyi minisztérium előtt, hogy tiltakozzanak a kormány azon szándéka ellen, hogy befagyasszák azoknak a fizetését, akik a legkevesebbet keresnek az egészségügyben.