Belföld

A családorvosok nyílt levelet írtak a páciensekhez

2020.10.14 - 12:47

„Kedves páciens, ezekben a nehéz pillanatokban, a COVID-19-járvány háborgása idején mindenkinek — neked és nekünk is — az az érdeke, hogy biztonságos környezetet teremtsünk. A legfontosabb kérdésekre válaszolunk” — vezeti be levelét a Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF).
Mint írják, amennyiben a páciens felső légúti megbetegedés tüneteit észleli magán, amelyek akár a COVID-19 betegség tünetei is lehetnek, vagy a koronavírus-fertőzöttség nyilvánvaló jeleit, akkor tárcsázni kell a családorvost vagy a 112-es sürgősségi segélyhívót. Amennyiben a családorvost tárcsázza, akkor a szakemberrel közösen eldöntik, hogy találkoznak-e a személyes vizsgálatra, milyen kezelésre van szükség, illetve azt is, hogy szükség van-e COVID-19-tesztre. A pácienst egy felkészült csapat fogja letesztelni, amennyiben ez indokolt, amelyik kiszáll a tüneteket produkáló lakoshoz. Ha pozitív a teszt eredménye, akkor azt a laboratórium elküldi a területi közegészségügyi igazgatósághoz (DSP), így a páciens bekerül a DSP nyilvántartásába. A DSP dolgozói felveszik a kapcsolatot a beteggel, majd kórházba szállítják a kötelező vizsgálatok elvégzésére, ugyanakkor egy járványtani ankét is indul. A közegészségügyi intézet kiállít egy elkülönítési határozatot, amely alapján betegszabadság igényelhető.
Mi lesz azokkal a pozitív személyekkel, akik az otthoni elkülönítést választják? — erre is választ adnak a háziorvosok. Elsődlegesen szükséges egy kivizsgálás egy arra szakosodott egészségügyi intézményben, ahová a mentőszolgálat szállítja a pácienst. Erre a célra ne használják a személyi járművüket vagy a tömegközlekedést! — figyelmeztetnek. 
Otthon a pozitív személy elkülönül a családjától, minimálisra csökkenti a kapcsolatot a körülötte lévőkkel, maszkot hord, ha elhagyja az elkülönítést. Azt javasolják, hogy amennyiben megoldható, egy szobát és egy fürdőszobát csak a COVID-19-re pozitívra tesztelt személy használjon. Ha ez nem lehetséges, akkor folyamatosan maszkot kell hordjon a beteg, minden tárgyat, amihez hozzáért, fertőtleníteni kell, és legalább külön szobában kell aludjon. Értesíteni kell a családorvost minderről, aki nyilvántartásba veszi. A szakember napi rendszerességgel telefonon vagy interneten keresztül távkonzultációban részesíti betegét. Amennyiben az otthoni elkülönítés ideje alatt a páciens egészségi állapota hirtelen rosszabbodik, rögtön tárcsázni kell a 112-es segélyhívót — szögezik le a családorvosok.

Mi lesz az egészségesekkel?

A Családorvosok Országos Szövetsége az otthoni karanténban lévő fertőzöttek egészséges családtagjainak, kontaktjainak is szolgál néhány jó tanáccsal. A COVID-19-ben szenvedő lakos családtagjai szintén házi karanténba kerülnek a pácienssel megegyező időtartamra. A családtagoknak szigorúan be kell tartaniuk a távolságtartást, hogy minimálisra csökkenjen a megfertőződés lehetősége, főként a betegség első napjaiban, amikor a legmagasabb a kockázat, legragályosabb a betegség. Az egy háztartásban élőknek oda kell figyelniük a páciens egészségi állapotára, hogy rögtön észrevegyék, ha az súlyosbodik. A családtagoknak, amennyiben magukon is tüneteket észlelnek, azonnal értesíteniük kell a családorvost vagy a hatóságokat a 112-es sürgősségi telefonszámon. A COVID-19-beteg közeli kontaktjának azok a személyek számítanak, akikkel egy fedél alatt lakik és akikkel együtt dolgozik. Azok a személyek, akik egy beteg kontaktjaival kerültek kapcsolatba, de a fertőzöttel nem, nem kerülnek karanténba. Külföldről hazaérkező, karanténba kerülő személyek esetében sem kell a családnak elkülönítésbe vonulnia. 

Nincs újratesztelés

A SARS-CoV-2 vírussal fertőzött személyek újratesztelésére nincs szükség az érvényes szabályok szerint. Azok, akiknek pozitív lett a tesztjük, 14 nap elkülönítést követően nem számítanak fertőzőnek, amennyiben tünetmentesek. Az iskolába, munkahelyre tehát újabb teszt nélkül vissza lehet térni 14 nap karantént követően, de be kell tartani az óvintézkedéseket, és kötelezően maszkot kell viselni az első tíz napban.
Az elkülönítésre vagy karanténra vonatkozó határozatot a közegészségügyi igazgatóság állítja ki. Azok a (gyógyult) COVID-19-betegek, akiknek lejárt a 14 napos elkülönítése, el kell küldjék a DSP által kiállított határozatot a családorvosnak, amely ez alapján kiállítja a betegszabadságra vonatkozó igazolást. Ha diákról vagy egyetemistáról van szó, akkor a családorvosok időben kiállítják az igazolást és az engedélyt, mely szerint közösségbe mehet a fiatal.
Ha kontaktként kellett karanténba vonulnia egy lakosnak, akkor a karanténra vonatkozó döntési határozatot, melyet a DSP állított ki, el kell juttatni a családorvoshoz, s a hatóság ez alapján elkészíti a betegszabadságra vonatkozó igazolást.
Fontos megjegyezni, hogy a betegszabadságot visszamenőleg állítják ki a családorvosok, legfeljebb 30 nappal az elkülönítés, karantén lejárta után.
„Kedves páciens, együtt küzdünk ebben a harcban. A szabályok szigorú betartása mindkettőnket megmenthet” — zárják pácienseikhez intézett levelüket a családorvosok.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust

A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.