Zárónapjához érkezett pénteken a XV. Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat, az Ady Endre Társaság által szervezett tartalmas és színes kulturális kavalkád, amelynek programsorát megnyirbálta ugyan kissé a járványhelyzet, hiszen több előadás is elmaradt, ám ezek az előadások áprilisban be lesznek pótolva — kis szünetet követően —, mintegy folytatva az ünneplést.
Hasonló gondolatokat fogalmazott meg tegnap délután a Láncos-templom előtti Kölcsey-mellszobornál Elek György, a Szamos folyóirat főszerkesztője is, visszapillantva kicsit a múltba: „A Szamos folyóirat égisze alatt működő Szamos Diákirodalmi Kör egy évvel ezelőtt, a magyar kultúra napja részeként alakult meg, miután a fényfestéssel megvilágított Láncos-templom kertjében lévő Kölcsey-szobornál — ahol most is állunk — Szatmárnémeti három magyar nyelvű középiskolájának diákjai elszavalták a Himnuszt, és megkoszorúzták a Himnusz írójának a szobrát. Tegyük ezt most is, helyezzük el a megemlékezés koszorúit Kölcsey Ferenc emlékére és az egy év múlva kétszáz éves Himnusz tiszteletére.”
Loga Szilárd Himnusz-szavalatát és a koszorúzást követően a rendezvénysor az Iparosotthonban folytatódott.
Ott házigazdaként Besenyődi Judit köszöntötte az egybegyűlteket az egyéves Szamos Diákirodalmi Kör papírfecnik az ágy alatt című műsorának bemutatóján. Mint fogalmazott, a kör azzal a céllal alakult meg, hogy összegyűjtse a magyar középiskolások tollforgatóit, s ezt az egy évet igencsak intenzíven élték meg. „Készültek vers-összeállítások különböző alkalmakra, népszerűsítettük az irodalmat Kaplonyban, Erdődön, de megfordultunk Debrecenben is, viszont a járványhelyzet miatt sok meghívást vissza is kellett mondanunk. Tavaly nyáron megszerveztük az első Szamos Diákirodalmi Kör Napot, és nem utolsósorban kiadtunk egy antológiát, mely ugyanazt a címet viseli, mint a mai összeállításunk, hiszen ugyanazon célból jöttek létre, hogy végre előtörjenek a gondolatok a fiókok mélyéről. A műsorban több olyan alkotás hangzik majd el, melyek megtalálhatók a kötetben, viszont igyekeztünk újabbakat is belecsempészni. Az antológiában található illusztrációkat és a borítóján található rajzot is az Aurel Popp Művészeti Líceum diákjai készítették. Az elmúlt évben kapcsolatot teremtettünk a BBTE tanítóképzőjével, az Aurel Popp Művészeti Líceum festészeti és grafika katedrájával és a megye több iskolájával is. A diákkör tagjainak az írásai rendszeresen megjelennek a Szamos folyóiratban. Mindezek mellett szoros és eredményes kapcsolatot ápolunk a LiterArt Egyesülettel is. A magyartanárok sokat segítenek a diákokkal történő kapcsolattartásban és a rendezvények megszervezésében — a közös munka viszont nem mindig zökkenőmentes. Mindig meg kell küzdenünk azzal, hogy a különböző iskolák diákjainak órarendjét össze tudjuk egyeztetni. Ezért az utóbbi időben online tartottuk meg találkozóinkat.
Folyamatosan az lebeg előttünk, hogy ne csak teret adjunk a tehetséges diákoknak, hanem kedvet is adjunk az íráshoz és a publikáláshoz egyaránt. Most előkerülnek az eldugott és elfeledett papírfecnikre írt gondolatok az ágy alól” — mondta.
Az ifjak előadását kerekasztal-beszélgetés követte a diákirodalomról — majd visszatértek a „nagyirodalomba”, annak is egy különleges szegmensébe, Tóth-Páll Miklós színművész Boldogasszony és Mária Ady költészetében című előadásával, amelyben Laczkó Tekla színésznő működött közre.
Szabó Kinga Mária