Szatmárnémeti

Webkonferenciával zárul a kétéves projekt

2020.10.26 - 15:34

Jövő hónapban zárul a 2018 novemberében indult Eltérő fejlődésű gyerekek fejlesztése online támogatással elnevezésű Erasmus+-projekt, melynek megvalósítója a nyíregyházi Rejtett Kincsek Down Egyesület a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezettel és a kassai Centrum Libertával közösen.

A projekt célkitűzése egy innovatív, rugalmasan bővíthető e-learning modulrendszer kidolgozása volt a korai fejlesztésben tapasztalható ellátási nehézségek javítása és a társadalmi inklúzió alacsony szintjének növelése érdekében. 

A projektben részt vevő országokban (Románia, Magyarország, Szlovákia) jellemzően alacsony a fogyatékossággal élők szociális inklúziója. Kutatásokkal alátámasztott tény, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekek minél korábbi korai fejlesztése, családjuk és pedagógusaik szakszerű tájékoztatása, támogatása és a megfelelő módszertannal végzett kora gyermekkori intervenció sokkal jobb kimeneti állapotot eredményez. Az eltérő fejlődésű gyermekek egy részénél a korai fejlesztés prevencióként működhet, és iskoláskorra a készségek olyan szintre hozhatók, hogy társaikkal együtt oktathatókká váljanak. Más esetekben a felnőttkori önellátási szint, elégedettség, a társadalmi beilleszkedés javítható általa. 

A szociális inklúziót jelentősen támogathatja, hogy a tervezett modulok egy része (például a mozgással kísért gyerekdalok, mondókák, táplálkozás stb.) a tipikus fejlődésű gyerekek és családjaik körében is nagy érdeklődésre tarthat számot. Ezek révén a projekt keretében létrehozott online platformot számos olyan gyermek és család szívesen használja majd, akik egyébként nem találkoznának fogyatékossággal élő vagy eltérő fejlődésű gyerekekkel, illetve az eltérő fejlődés jelenségével. A modulok videóiban a tipikus fejlődésű gyermekek mellett eltérő fejlődésmenetűek is megjelennek. Ennek az élménynek fontos szerepe lehet az eltérő fejlődéssel és a fogyatékossággal élő emberekkel kapcsolatos attitűdök alakulásában.

Az online platform hat fejlesztési terület köré csoportosul, melyek a következők: gondolkodás, önállóság, szocializáció, kommunikáció, finommozgás és nagymozgás. Az egyes területekhez modulok tartoznak, melyeken belül leckék érhetők el.
A pandémiára való tekintettel a részt vevő partnerek mindegyike online tartja meg a projekt zárókonferenciáját. A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet november 12-én, csütörtökön 13.30 órától tartja meg az eseményt Edumodul – online platform az eltérő fejlődésű gyerekek fejlesztésének támogatására címmel. 

A webkonferencia keretében a szervezők átfogó képet szeretnének nyújtani az ingyenesen elérhető e-learning platform használatáról, a felületre feltöltött tananyagoknak a fejlesztő munkába való beépítéséről úgy az oktatásban, egészségügyben, szociális területen dolgozó, illetve fogyatékossággal élő, valamint többségi gyermekekkel foglalkozó szakemberek, mint szülők számára.

A konferencia alkalmával a projektben részt vevő mindhárom fél szakemberei megszólalnak. A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet Szent József Rehabilitációs Központjának vezetője, dr. Kósa Attila Kálmán a pályázat céljait, célcsoportjait, tevékenységeit, valamint termékeit mutatja be. A projekt szakmai vezetője, Fülöp Orsolya gyógypedagógus az Edumodulnak az eltérő fejlődésű gyerekek korai fejlesztésében és online támogatásukban betöltött szerepéről beszél majd, továbbá a magyar nyelven elérhető Szófelismerő modulról tájékoztatja a résztvevőket, ismertetve a modul teszteléséhez fűződő eredményeket. Gnándt Gábor gyógypedagógus A táplálás és gyarapodás zavarai csecsemő- és kisdedkorban elnevezésű román nyelvű modult mutatja be.

Varga Györgyi, a nyíregyházi Rejtett Kincsek Down Egyesület gyógypedagógusa az általa kidolgozott A szociális készségek fejlesztéseinek lehetőségei autizmussal élő gyermekeknél című magyar modul részleteibe vezeti be a hallgatóságot. Szélig Éva gyógypedagógus, aki szintén az egyesületnél tevékenykedik, az általa összeállított Ki játszik ilyet? Kommunikáció- és beszédfejlesztő zenei modul gyermekeknek című, magyar nyelven elérhető modulról nyújt tájékoztatást. 

A kassai Centrum Liberta projektmenedzsere, Soltész György a Finommotorika-fejlesztő leckék mozgáskorlátozott gyermekek számára című szlovák nyelvű modulról számol be az érdeklődőknek. Az eseményen a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ (CJRAE) igazgatója, Cristea Sânziana is részt vesz, aki az online oktatás lehetőségeit és akadályait térképezi fel. 

A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az érdeklődők a következő linken regisztrálhatnak: https://forms.gle/K6QULzidtBXbMDhPA, legkésőbb 2020. november 8., vasárnap 24 óráig. A webkonferencia a Zoom felületen valósul meg román nyelven. A szervezők szeretettel várják minden érdeklődő szakember és szülő jelentkezését.

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A Caritas két éve segít a nehézségekkel küzdő ukrajnai embereken

A Szatmári Egyházmegyei Caritas szociális szolgáltatásokkal és változatos programokkal törekszik enyhíteni a Máramarosszigeten, Nagybányán és Szatmárnémetiben, valamint ezen települések szomszédságában élő ukrajnai menekültek nehéz helyzetén.
Szatmárnémeti

Nevelni szép szóval, kedvességgel

Bosco Szent János nevelési elveit és megelőző módszerét a róla elnevezett szatmárnémeti Caritas-gyermekközpont munkatársai 28 éve követik lelkesen, elkötelezetten.
Szatmárnémeti

A robotika-projekt zárókonferenciájára készül a Caritas

Az esemény keretében bemutatásra kerül a Robooks weboldal is, amely minden érdeklődő szakember és szülő számára díjmentesen elérhető lesz, méghozzá négy nyelven.