Belföld

Verseny van a földgázpiacon is

2020.10.21 - 15:14

A háztartási fogyasztók, akik fűtésre is használják a földgázt, 60–150 lejjel is kevesebbet fizethetnek a téli hónapokban, ha utánaszámolnak és gázszolgáltatót váltanak — számolt utána a román versenytanács (Consiliul Concurenţei – CC) a földgázpiac-liberalizációval összefüggésben végzett elemzés első szakaszának befejezése után. A versenytanács azt javasolja, hogy a földgázt használók mérlegeljék, hogy maradnak-e a réginél, vagy szolgáltatót váltanak, mert a hideg évszakban érezhetik majd leginkább a váltás előnyeit. De ebben az összefüggésben a versenyhatóság felhívja a figyelmet a szerződéses kikötések körültekintő elemzésének a fontosságára is.

Rossz a tájékoztatás

A versenytanács elemzése azt mutatta, hogy eddig a háztartás földgázellátásának liberalizálása nem váltott ki jelentős érdeklődést a háztartási fogyasztók körében: a liberalizáció elkezdését követő első hónapban a háztartási fogyasztók nagy része passzív volt, váltás nélkül vette tudomásul, hogy szabad a piac, a lakosságnak csak mintegy két százaléka váltott.

„Úgy gondoljuk, hogy ez azért van, mert a nyár folyamán az alacsony fogyasztás nem váltott ki különösebb érdeklődést a beszállítóváltás iránt, mint például a hideg évszakban, amikor nagyobb összeg szerepel a gázszámlán. A liberalizációs folyamat kezdetén tett ajánlatok nem voltak elég vonzók ahhoz, hogy váltásra késztessék a fogyasztókat. A stagnálás oka az is, hogy a fogyasztók általános tájékoztatása a liberalizációs folyamatról és különösen a szállítóváltás módjáról az elvártnál gyengébb volt” — mondta Bogdan Chiriţoiu, a versenytanács elnöke.
Ennek eredményeként a versenytanács úgy véli, hogy legalább 2021 júliusáig intenzív tájékoztató kampányra van szükség, több irányban: a földgáziparban tevékenykedő különféle piaci szereplők szerepére vonatkozóan, hogy mi képezi a földgáz végső árát, illetve hogyan lehet földgázszolgáltatót cserélni. A versenytanács álláspontja szerint a jól informáltság vezet olyan szolgáltatókra nehezedő nyomáshoz, ami elengedhetetlen a liberalizáció sikeréhez, és meghozza ennek az árak szintjében mérhető hatását.

Átalánydíjas szerződés

A versenyhatóság nem csak az árakra figyelt, de elemezte az engedéllyel rendelkező szolgáltatók szabványos ajánlatait, valamint az általuk magánszemélyeknek javasolt szerződéstervezeteket.
A szállítók nagy része az ajánlatban rögzített összeggel vesz részt a versenyben, aminek az oka, hogy elvileg lehetővé teszi a cég számára, hogy alacsonyabb gázárat kínáljon otthoni fogyasztóinak. Ellenben az ilyen konstrukciók csak bizonyos mennyiséget elfogyasztó ügyfelek számára nyújtanak előnyöket, az alacsony fogyasztású háztartások esetében már hátrányosak lehetnek. A versenytanács ezért azt javasolja mindenkinek, hogy azután válasszanak, hogy elvégezték azokat a számításokat, amik ahhoz kellenek, hogy eldönthessék: előfizetés- vagy fogyasztásalapú szerződést választanak.

Figyelni kell a részletekre

Az elemzés során a versenytanács megállapította, hogy bár a legtöbb beszállító betartotta az energiafelügyeleti hatóság (ANRE) speciális előírásait (amelyek minimális szintű információt nyújtanak az ügyfeleknek a szerződéskötés előtti vagy adott esetben a szerződéses szakaszban), de egyes ajánlatok és szerződések tartalmaznak záradékokat, amelyek megnehezítik az új ügyfél számára, hogy felbontsa a szerződést az új szolgáltatóval, ha időközben jobbat talál. A versenytanács ezért arra is felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy fordítsanak figyelmet a szerződéses kikötésekre, például a szállító által megkövetelt garanciákra, a számla kifizetésének határidejére, a késedelmi kötbérekre, valamint minden olyan záradékra, amely akadályozhatja a földgázszolgáltató későbbi cseréjét.

„Együtt fogunk működni az illetékes szabályozó hatósággal és a Fogyasztóvédelmi Hatósággal a földgázellátás és/vagy az ellátási szerződések általános feltételeinek ellenőrzése és az esetleges visszaélési záradékok vagy megtévesztő gyakorlatok azonosítása érdekében. A földgázszolgáltatók esetleges visszaéléseit ki kell tudnunk zárni, mert ezek meghiúsíthatják a tényleges versenyhelyzetet” — mondta a versenytanács elnöke.

„Egyenszerződés” kellene

Az ANRE (www.anre.ro) már elérhetővé tett az ügyfelek számára egy webalkalmazást, amelynek célja összehasonlító információk nyújtása a földgázszállítók szokásos ajánlatairól. Ezt az alkalmazást nemrégiben felülvizsgálták, s a szabályozó változtatásokat hajtott végre a földgázszolgáltatók ajánlatainak jobb összehasonlítása érdekében. A versenytanács arra ösztönzi az otthoni fogyasztókat, hogy a legmegfelelőbb ajánlatok azonosításához vegyék igénybe az ANRE árösszevető rendszerét. A versenyhatóság arra is ösztönzi az otthoni fogyasztókat, hogy vizsgálják meg a beszállítók ajánlatait, és ha fura kitételt találnak, kérjék a feltételek tisztázását.
Hogy még tisztább legyen a piac, és a háztartási fogyasztók támogatása érdekében a versenyhatóság helyénvalónak tartja egy szabványos szerződés bevezetését, amely egységes feltételeket ír elő világos, átlátható formában; az egyetlen paraméter, amely szállítónként eltérhet, az a földgáz végfelhasználói ára. Így minden szolgáltató biztosítani tudná egy-egy háztartás földgázellátását azonos típusú szerződés alapján, de ez nem korlátozná a kereskedelmi szabadságot, mert megadná a lehetőséget, hogy árban minden cég megtarthassa versenyképességét.

Gyűlnek a szolgáltatók

2020 májusának végén, egy hónappal a liberalizáció előtt 46 beszállító szerepelt az ANRE lajstromában. Jelenleg 62 szolgáltató teszi közzé ajánlatait az ANRE webes alkalmazásában, ami azt mutatja, hogy a földgázszolgáltatók érdeklődnek a román piac iránt, egyre több cég keresi a hazai fogyasztók kegyeit. Egyébként ezek a szolgáltatók bárki számára elérhetők, nem kell irodájuknak, székhelyüknek sem lennie ott, ahol a szerződő fél lakik, az átállás a legtöbb esetben kevés papírmunkával és online is megoldható.

Princz Csaba
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Felbontja az aszfaltot a Distrigaz

Három éve fektetett, szuper burkolatot készülnek feltörni a gázosok.
Szatmár megye

Kevesebbet fűtöttünk, hogy takarékoskodjunk

A magas energiaárak miatt változtak a lakás melegen tartásának szokásai. A gázzal fűtők harmada csak ott fűtött ahol tartózkodott, sokan vették lejjebb a hőfokszabályozót, volt aki lezárta a lakás egy részét.
Szatmár megye

Adrian Cozma neve egyet jelent a felelőtlen ígérgetéssel

Létezik egy négy évvel ezelőtti videófelvétel, amelyben Adrian Cozma PNL-s képviselő azt ígéri, hogy az összes Szatmár megyei polgármesternek segíteni fog a gázbevezetésben. Lehet találgatni, hogy hány községben vezették be a gázt azóta…