A áram- és gázszállító által ellátott 20 erdélyi és moldovai megyében idén januártól június végéig 660 esetben kaptak el áram- és gáztolvajokat. A fizetés nélkül elhasznált energia mennyiségét 10 millió kilowattórában határozta meg a Delgaz Grid, az okozot kárt értékét 8,5 millió lejre teszi.
Áramot lopni a könnyebb, ez a kevésbé kockázatos, ebből az energiahordozóból többet is lopnak, az arány 60 a 40-hez az áram javára.
Hogy közérthetőbb legyen, az ügyben kiadott közleményben az energiaszállító cég egy összehasonlítást is ír: az ellopott összeg egy 275 diákot és tanárt foglalkoztató oktatási intézmény körülbelül 4-5 éves földgázfogyasztását és 30 éves villamosenergia-fogyasztását fedezné.
A földgáz- vagy villanycsatlakozások és a mérőórák babrálása, valamint a szabálytalan telepítések robbanásokat, mérgezéseket, tüzeket, áramütéseket okozhatnak. Vagy még ezeknél is komolyabb következményekkel járhatnak: ingatlanok és vagyontárgyak semmisülhetnek meg, vagy ami még rosszabb, emberéleteket követelhetnek, figyelmeztetnek a Delgaz Grid szakemberei.
A csaló fogyasztás nem csak az elosztónak jelent veszteséget, hanem a tisztességes fogyasztóknak is, akik rendszeresen fizetnek az elfogyasztott energiáért, mivel az illegális beavatkozások a gáz- és villamosenergia-elosztási szolgáltatás minőségét, a gáznyomást, vagy az áramerősséget is befolyásolják.
A problémák és veszélyhelyzetek elkerülése érdekében:
– NE engedje, hogy illetéktelen személyek manipulálják az energiafogyasztást mérő eszközöket (mérőórákat);
– NE fogadjon el olyan megoldásokat, amelyekkel a földgázvezetékeket vagy energiakábeleket meg lehet szakítani, hogy alacsonyabb legyen a fogyasztás;
– NE fogadják el olyan anyagok használatát, amelyek nem alkalmasak a villamosenergia- vagy gázberendezésekhez (a kábelek szigetelése ragasztószalaggal, a gázberendezéseken a vezetékgallérok).
Az utóbbi hat hónapban azonosított 660 eset ugyanennyi potenciális tragédia elkerülését jelenti. Nagy segítséget jelenthetnek az illegális fogyasztásról, a szabálytalan szerelésekről, tákolmányokról való bejelentések, amelyeket a a raporteazafrauda@eon-romania.ro e-mail címen fogadják az illetékesek. Él a 0040371700157-es telefonszám is, az 112-t értesíteni nem indokolt, de rendőrt azt lehet hívni a gyanús esetekhez.
Hírszerkesztő
(Fotók: delgaz-grid.ro)