Az Európai Unió szintjén utolsó helyre esett Románia a munkával töltött élet hossza alapján, annak ellenére, hogy egy évvel ezelőtt jóval fentebb volt a ranglétrán. – derül ki az Eurostat adataiból.
Az Eurostat felmérésében használt mutató azt számolja ki, hogy egy jelenleg 15. életévét betöltött személy élete során mennyi ideig lesz aktív a munkaerőpiacon, egy adott országban és évben. Románia esetében, ha 2000-ben egy fiatal 36 évig volt aktív munka terén, 2021-ben már csak 31,3 évig maradt az.
Az legújabb listán, mint kiderült az izlandiak a leginkább “szorgalmasak”, ugyanis átlagban 44,6 évet dolgoznak, őket követik a hollandok, akiknek átlagosan 42,5 a ledolgozott évek száma, a harmadik helyen pedig a svájciak és a svédek vannak, mindegyikük 42,5 évvel.
Ha külön-külön nézzük a nemek szerinti adatokat, akkor a romániai férfiak állnak az utolsó előtti helyen, 35 munkaévvel, aminél kevesebbet már csak a bolgárok dolgoznak – 34,6 évet. A nőknél szintén az utolsó előtti helyen állunk, 27,4 éves átlaggal előzve meg a 26,9 éves átlagú olaszokat.
Az adatokat összesítve azonban a 31,3 évünkkel mégis az utolsók maradunk a listán, utolsó előtti helyen Olaszország áll – 31,6 év –, majd Görögország (32,9) következik.
Két évtizeddel ezelőtt, 2000-ben a romániaiak a 7. helyen álltak ugyanezen a listán, nagyon közel a svájcihoz és az északi országokhoz. Az idő múlásával azonban az aktívan ledolgozott évek intervalluma egyre inkább csökkent, úgy, hogy 2020-ban még hátulról a nyolcadik helyet foglalta el az ország, a tavalyi adatok szerint azonban az utolsó helyre került.
Szabó Beatrix