Hálád adni a termésért — a természet szűk- vagy bőkezűségétől, a hátunk mögött hagyott nyár időjárásától függetlenül — és együtt ünnepelni mindig fontos volt, különösképp a szőlőtermesztési hagyományokkal rendelkező településeken. Ilyenkor, ősz és szüret végén „felmennek a hegyre”, és megköszönik mindazt, amivel a Fennvaló megáldotta őket — hiszen a szőlőtermesztésnek nem csak és kizárólag gazdasági jelentősége van, a gazdákat nem csupán az elvégzendő munka hívja a hegyre, hanem a táj, a természet szeretete is. Az avasi gazda életének szerves része, a szőlőhegynek közösségi, társadalmi szerepe volt és van az avasi magyarság körében.
Már az 1780-as évek végén, amikor az Avasfelsőfalui Református Egyházközség az első szőlőterületeket megvásárolta, az volt a gyülekezet kívánsága, hogy minden évben „kinn a hegyek lábánál legyen tartva egy hálaadó ünnep” — melynek keretében minden gazda vendégül látja ismerőseit és barátait, alkalom
adódik a baráti beszélgetésre, és az idei karcos bor megkóstolására is.
Az ősök kívánságát azóta is tiszteletben tartják, s idén a reformáció emlékünnepén, október 31-én, vasárnap lesz az avasújvárosi Hegyi Prédikáció — amely a hagyomány szerint korán reggel, 7 órakor az ifjak a szekeres, nótás, vidám rigmusos ébresztőjével kezdődik, majd a 11 órakor kezdődő istentiszteleten Gellén Sándor helybéli tiszteletes hirdeti az igét s ad hálát az idei termésért. Sz.K.M.