Január végén bólintott rá a kormány a KRESZ új módosításaira, illetve szigorításaira, hiszen a változtatások zöme a különféle kihágásokért felszámolható büntetőpontok és bírságösszegek emelésével és a jogosítvány jóval hosszabb időre való bevonásával kapcsolatosak, no meg új kategóriák és fogalmak bevezetésével.
Szóval változik a KRESZ, de a módosítások nem egyszerre, ugyanattól az időponttól lépnek életbe: bizonyos passzusai törvénymódosításhoz kötöttek, míg mások a sürgősségi kormányrendelet Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított 30 napon belül, február 28-tól lépnek életbe. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hónap végétől már büntethető lesz a hivatalosan is „létező” agresszív sofőr — a mindennapi közlekedésre jellemző, a sávok között kerge módon szlalomozó, másokat lelámpázó, dudáló, büntetőfékező, álló helyből kézifékkel kikanyarodó, megfélemlítésként a másik autóhoz túl közel menő, azt leszorító, egyszóval nem kulturáltan, hanem a biztonságos közlekedést veszélyeztető módon vezető személy, akit lebukása esetén 580–725 lej közötti összegre bírságolnak, jogosítványát pedig 30 napra bevonják; viszont ha agresszivitása anyagi kárral járó balesethez vezet, a büntetés 870–1160 lej közötti, a jogosítvány felfüggesztése pedig 60 napos. A kérdés már csak az, ki és hogyan tudja majd „lebuktatni” az agresszív sofőrt, ugyanis a parlament pár nappal korábban elutasította azt a törvényt, amely lehetővé tette volna a rendőrök számára, hogy a közlekedési felvételek (fedélzeti kamerák képsorai) alapján bírságoljanak. A honatyák indoklása szerint a rendőrség nem tudja ellenőrizni, hogy a fedélzeti kamerák felvételei valódiak-e, vagy meg lettek másítva, s mint fogalmaznak: „a közlekedésben résztvevők panaszai nagymértékben lehetnek szubjektívek, bosszúálló szándékkal bírhatnak. A modern számítógépes technológia könnyen lehetővé tenné a videofelvételek megváltoztatását. Egy ilyen montázs elkészítése visszaélésekre ad lehetőséget, a közlekedési rendőrök viszont nem rendelkeznek hatáskörrel vagy illetékességgel a videofelvételek valódiságának igazolásában.” Egyszóval az agresszív sofőr csak abban az esetben lesz büntethető, ha az a bizonyos felvétel hivatalosan bevizsgált és engedélyezett kamerával készült (amúgy a hatóság eddig is csak az ilyen készülékekkel készített képsorokat vehette figyelembe) — vagy ha a rendőr épp szemtanúja az agresszivitásnak…
Szintén a hónap végétől számíthat pénzbírságra az a sofőr, aki koszos, a biztonságos közlekedéshez szükséges látást gátló szélvédővel, hátsó és oldalablakokkal közlekedik; illetve életbe lép az új sebességlimit-kategória is: aki 70 km/h-val száguld többel a sebességhatárnál (amire egyébként rengetegszer van példa, főleg a falvakon átvezető, jó minőségű országutakon), annak 120 napra vonják be a jogosítványát. De szintén 120 napra válik gyalogossá az is, aki a vasúti átjárónál nem áll meg (át akar slisszolni az épp leereszkedő sorompó alatt, kikerüli a már leengedett félsorompót, s mert „nem jön a vonat”, a piros lámpa ellenére áthajt a síneken). Ugyancsak 120 napig marad jogosítvány nélkül az a sofőr, aki az autópályán megfordul vagy tolat gépkocsijával; nem megengedett helyeken vág át egyik forgalmi irányból a másikba, vagy épp a menetiránnyal szemben közlekedik. S ha már autópálya: mélyebben kell a pénztárcájába nyúlnia (1305–2900 lej), s három hónapra a jogosítványának is búcsút inthet az, aki a leállósávban robog.
Szabó Kinga Mária