Javaslataik azon módosítások eltávolítására vonatkoznak, amelyeknek nincs közük a verbális vagy fizikai agresszió betiltásához, hanem megtiltanák, hogy a törvényhozók vagy a plenáris ülésen részt vevő más személyek élőben közvetítsék az üléseket vagy felvételt készítsenek ezekről. Pedig 'semmi eltitkolni való nincs ott', a plénumok nyilvánosak - nyomatékosította Drulă a TVR-nek nyilatkozva.
Leszögezte ugyanakkor, hogy az USR 'nyilvánosan elítél mindenféle erőszakos és agresszív megnyilvánulást', és minden olyan intézkedést támogat, mely a román parlamentben a huliganizmus ellen irányul, azonban nem támogatja az átláthatóság csökkentését célzó intézkedéseket.
Drulă szerint a régi pártok - a Nemzeti Liberális Párt vagy a Szociáldemokrata Párt - szokása, hogy egy-egy legitim témát arra használjanak fel, hogy vele együtt több olyan módosítást is bevezessenek, amelyek nem rendelkeznek ugyanolyan legitimitással.
'Az teljesen jogos, hogy módot találjunk az erőszak elleni küzdelemre - ami tegnap a parlamentben történt, az teljesen elfogadhatatlan -, de az ilyen elítélendő gesztusok elleni küzdelemre irányuló intézkedésektől az átláthatóság csökkentésére irányuló intézkedések - már nem szabad filmezni, vizuális és hangfelvételt készíteni, a sajtónak bizonyos korlátozásokat szabnak - távol állnak. Ezek azt jelzik, hogy a parlament egy letűnt korszakához kívánnak visszatérni, amikor nem igazán lehetett tudni, hogy pontosan mi történik az ajtók mögött' - magyarázta az USR ügyvivő elnöke.
A PNL, a PSD, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselőházi frakciója a házszabály módosítását kezdeményezte kedden.
A módosítási javaslat értelmében megtiltanák, hogy a törvényhozók vagy a plenáris ülésen részt vevő más személyek élőben közvetítsék az üléseket vagy felvételt készítsenek ezekről. A szabály érvényes lenne a házbizottság, a frakcióvezetők bizottsága és a szakbizottságok üléseire is. A javaslat szerint - a jelenlegi gyakorlatnak megfelelően - az üléseket a képviselőház főtitkársága közvetítheti élőben és készíthet felvételeket róluk, illetve a média képviselői, a házbizottság előzetes jóváhagyásával.
A javaslat ugyanakkor megtiltja a törvényhozóknak, hogy fizikai vagy verbális agressziót alkalmazzanak képviselő társaikkal szemben.
A rendelkezések megsértése a tilalmakat megszegő személynek vagy személyeknek a teremből való azonnali kiutasítását vonná maga után, amelyet az ülésvezetőnek kell elrendelnie. Az ülésvezetőnek jogában áll felfüggeszteni az ülést, amíg az illető elhagyja a termet - áll még a javaslatban.
A házszabály módosításáról szóló tervezetet elküldték az illetékes bizottságnak, amely szerda reggel 9 órakor kezdődő ülésén vitatja meg a kezdeményezést.
AGERPRES