21.40 - Az EP-választásokon 21.30-ig a 49,9 százalék volt a részvételi arány Szatmár megyében. Szatmárnémetiben 45,05 százalék a részvételi arány, Nagykárolyban pedig 33,87 százalékos. Továbbra a legaktívabbak a 45 és 64 év közötti vidéken élők, de a reggeli órákhoz képest változott és már nem a férfiak szavazókedve nagyobb, hanem a hölgyeké. Csaknem 90.000 hölgy szavazott Szatmár megyében, a férfiak még nem érték el a 75 ezret. Természetesen vidéken jóval nagyobb a szavazókedv, jobban tudnak mobilizálni, mint városon.
21.30 – Fél tízkor Szatmár megyében a helyhatósági választásokon való részvétel 49,52 százalékos volt. A megyében a szavazásra jogosultak száma 310.924, ebből a már említett időpontig 148.953 személy élt szavazati jogával. Szatmárnémetiben a helyhatósági választásokon 44,37 százalék volt a részvételi arány.
19.20 – Szatmár megyében 19 órakor a lakosság valamivel kevesebb, mint 44 százaléka járult az urnák elé, hogy leadja a voksát. 2020-ban ez az arány 41,17 volt, de nem szabad elfelejteni, hogy akkor járványhelyzetben bonyolították a szavazást. Ha ezt figyelembe vesszük, akkor azt kell mondanunk, hogy lemaradásban vagyunk. A szomszédos megyékben ezek az eredmények bontakoznak ki: Kolozs – 42,8 % (4 éve: 38%), Bihar megye – 48,15 % (4 éve: 47,51 %), Szilágy megye – 50,41% (4 éve: 47,96 %), Máramaros megye – 44,91 % (4 éve: 41,82 %), illetve Beszterce-Naszód – 48,82 % (4 éve: 46,89 %)
19.05 - Halmiban délután jött meg a szavazókedv. Nem volt épp a sereghajtók között az ugocsai község, de igazán délután indult be a szavazás. Adott pillanatban a községközpontbeli Halmi két szavazóházánál sorban álltak az emberek, és 19 óra után meghaladta a 40%-ot a részvétel – nem mellesleg a településen 39-en igényeltek mozgóurnát. Dabolcon pedig az 50%-ot. A legnagyobb „ugrást” Kisbábony produlálta, ahol 15 óra körül a részvételi arán a 20%-ot sem érte el, kora estére viszont meghaladta az 53%-ot. Különösebb incidensek és atrocitások nélkül zajlott, illetve zajlik jelenleg is a választás, ugyanakkor a liberális jelölt támogatói és szimpatizánsai „igen durván, agresszíven viselkednek, nem hazudtolják meg megyei elnöküket.” – mondta portálunknak Incze Lajos polgármester.
18.10 - 8,82 millió román állampolgár szavazott 17.45-ig az Ep-választásokon Romániában. A szavazási reszvétel 37,74 százalékos. Szatmár megyében a részvétel 39,5 százalékos. A részvételi adatok szerint a lista élén Szilágy megye áll 45,5 százalékkal, őt követi Olt (45,3 százalék), Giurgiu (45,2 százalék), Valcea (44,8 százalék) és Gorj megye (44,4 százalék). A sereghajtók között a legkisebb részvételi aránnyal Vaslui (29,4 százalék), Bukarest (30,2 százalék), Galac (30,9 százalék), Iasi (33,2 százalék) és Braila (35,3 százalék) “büszkélkedhet”.
17.45 - Rendőri túlkapás történt Érszakácsiban. Az RMDSZ polgármesterjelöltjét 1.500 lejre bírságolta a rendőrség, amiért - állításuk szerint - a szavazóháztól 483 méterre a jelöltet ábrázoló választási plakát volt kifüggesztve. A rendőrség a mérést nem tudta engedélyeztetett mérőműszerrel igazolni.
16.30 - Tasnád áll a legjobban. Ahogy telnek az órák, úgy lesz egyre jobb a Szatmár megyei városok részvételi aránya. Fél ötig Tasnádon szavaztak a legtöbben, a jogosultak 38,9%-a járult az urnákhoz. Sárközújlakon a részvételi arány 33,9% volt eddig az óráig, a listán Szatmárnémeti (30,5%), Erdőd (29,5%), Nagykároly (28,7) következik, a legrosszabb az arány Avasfelsőfaluban (38,9%).
15.55 – Szatmár megyéből több helyről is jelezték, hogy „kifelejtik” az európai parlamenti választások szavazólapját. Kérjük, hogy figyeljenek arra, hogy mindenhol 5 lapot kell kapjanak. A szavazólapok hátán ott kell lennie az ellenőrző pecsétnek. A mai választáson polgármesterre, helyi tanácsosi listára, megyei tanácselnökre, megyei tanácsosi listára és végül, de cseppet sem utolsó sorban európai parlamenti képviselőkre szavazunk.
A jelenlegi állás szerint a szavazásra jogosultak közül már több mint 32 százalék élt állampolgári jogával, az EP listákra pedig – annak köszönhetően, hogy más megyében is leadhatják a szavazataikat – meghaladta a 33 százalékot a voksok száma. Még azonban hat óra hátra van a szavazóházak zárásáig, de ahol 10 órakor még nagy a sor, ott maximum további két óra áll a voksolók számára, hogy leadják szavzataikat a jelöltekre és a listákra.
15.25 - Három órai adatok. Szatmár megyében 15 óráig a szavazásra jogosultak csaknem 28,66 százaléka élt szavazati jogával, Országos szinten tizedre pontosan ugyanekkora ma a szavazókedv, szintén 28,66 százalék. A 2020-as önkormányzati választásokon ugyanebben a napszakban ez az arány mintegy 23 százalék volt. A legszorgalmasabb megyék Olt, Teleorman és Vâlcea, míg a sereghajtók Temesvár, Arad és Szeben voltak.
13.55 - Turos Lóránd szenátor az elmúlt percekben iktatta az RMDSZ nevében a rendőrségen a feljelentéseket a reggeli órákban kiküldött uszító SMS-ekkel kapcsolatban. „Magyarellenes uszítással akartak szavazatot szerezni, a rendőrségi feljelentés egy eszköz, de nem ez az orvossság. Magyarellenességre egyetlen orvosság van: rengeteg szavazat! Menjünk el minél többen szavazni!”
13.20 – Nagy Szabolcs, parlamenti képviselő a fejlesztések folytatására szavazott: "Szavaztam ma, hiszen nagyon fontosnak tartom hogy a megyében jó irányba menjenek továbbra is a dolgok, a fejlesztéseket folytatni kell. Fontos az, hogy a mai szavazással Szatmár megyében és Brüsszelben is legyen hangunk és legyen erőnk is. A mai szavazatommal ezt támogattam. Szatmárudvariban pedig egy olyan vezetésre van szükség, amely figyel az emberek igényeire, úgy fejleszti a községet, úgy bővít, hogy a lakosok otthon érezhetik magukat. Itt arra a csapatra szavaztam, amely ezt biztosítani tudja."
13.10 – A Szatmár Megyei RMDSZ feljelentést tett annak a magyarellenes uszítást terjesztő üzenetnek a kapcsán, amelyet több szatmári is kapott a választás napján. Az üzenet aláírójaként Adrian Cozma, a PNL megyei tanácselnök-jelöltje van megjelölve. “Szavazzatok, hogy megszabaduljunk. magyaroktól a közintézményekben. Szatmárnak egy igazi románra van szüksége. Adrian Cozma” - áll az üzenetben.
“Már a kora reggeli órákban jelezték nekünk választópolgárok, hogy a Nemzeti Liberális Párt megyei tanácselnökjelöltje egy nacionalista uszító szöveggel hergelte a választópolgárokat. Nem tartom elfogadhatónak, hogy a XXI. században ilyen uszító hangulat legyen, hogy feszültséget szítsanak, hogy azt közvetítsék a választópolgárok felé, hogy azért kell elmenni, hogy a magyarokat eltüntessék az adminisztrációból. Én úgy gondolom, hogy nem románokról és magyarokról kellene beszélnünk, hanem a közösség fejlesztéséről!” - nyilatkozta Magyar Lóránd parlamenti képviselő.
13.00 – Szatmár megyében 13 óráig a szavazásra jogosultak csaknem 20 százaléka élt szavazati jogával, ezelőtt négy évvel ugyanebben az időszakban ez az arány 18,42 százalék volt. Országos szinten átlagosan magasabb ennél a szavazókedv, hiszen meghaladta a 21,6 százalékot. A legszorgalmasabb megyék Olt, Teleorman és Valcea, míg a sereghajtók Bukarest, Vaslui és Kolozs.
12.40 – Néhány információ a szavazással kapcsolatban:
11.55 – Vinkler Tamás László, polgármesterjelölt – Tasnád: "Azért mentem el szavazni, mert Tasnádnak vezetőre van szüksége és nem uralkodóra. A gyermekeink és unokáink megérdemlik, hogy szebb és élhetőbb városban nőjjenek fel."
11.45 – Ilyés Gyula, Vetés község polgármestere is leadta voksát: "Én olyan csapatokra szavaztam Vetés községben és Szatmár megyében is, akik bizonyítottak az elmúlt években. Arra kérem Önöket, hogy vegyenek részt a választáson. Ne hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk!"
11.40 - Giurgiu-Kovács Mónika nagykárolyi polgármesterjelölt az elkezdett munka folytatására szavazott. "Az elkezdett munka folytatására szavaztam ma és arra ösztönözném a nagykárolyiakat, hogy ne maradjanak otthon, szavazzanak ők is arra a csapatra, amely már bizonyított, s amelynek tagjait a legkompetensebbnek tartják a város, a megye irányítására! Ez a nap nem csak egy választási nap, hanem ez az a nap, ami a mi és gyermekeink jövőjét is eldönti!" – mondta.
11.25 – Kovács Jenő, Nagykároly jelenlegi polgármestere a fejlődés folytatására és a magyar egységre szavazott. "Arra szavaztam, hogy Nagykároly fejlődése a legjobb kezekben maradjon. Azt kérném a nagykárolyiaktól, hogy minél magasabb számban menjenek el és szavazzanak! Ne tántorítsa el őket ez a kis eső, mert a jövőnk, a városunk, a megyénk, egész magyarságunk jövője múlik a döntésen! Döntsenek felelősséggel!" – nyilatkozta Kovács Jenő.
11.20 – Magyar Lóránd parlamenti képviselő a biztonságos fejlődésre szavazott. "Én ma a fejlődésre szavaztam. Én ma egy olyan csapatra szavaztam, amelyik az elmúlt nyolc évben bebizonyította azt, hogy vannak elképzelései, van víziója és ezeket az elképzeléseket meg is tudja valósítani, Láthatjuk azt, hogy Szatmárnémeti napról napra fejlődik. Úgy gondolom, hogy ennek a csapatnak folytatnia kell a munkát, folytatnia kell az elkövetkezendő években is azt a városfejlesztést, amelyet elkezdett. A megyei tanácsnál szintén egy olyan megyei tanácselnökre és csapatra szavaztam, akik egy biztonságos fejlődést biztosítottak az elmúlt években a megyében. Nagyon fontosnak tartom azt az önkormányzati választás esetében, hogy ne engedjük, hogy a nacionalista erők elhatalmasodjanak Szatmár megyében. Ezért is szavaztam a biztonságos fejlődésre. Az Európai Parlamentben pedig azokra az emberekre, akik a magyar kisebbség hangját tudják biztosítani" – mondta a voksolást követően Magyar.
10.30 – Vasárnap 10 óráig a szavazásra jogosult romániaiak 8,72%-a adta le szavazatát a helyhatósági választásokon - közölte a Központi Választási Iroda (BEC). Az európai parlamenti választásokon a szavazásra jogosultak 8,8%-a adta le voksát. Szatmár megyében 10 óráig a választópolgárok 10,42%-a járult az urnákhoz, ez 32 419 személyt jelent az összesen 310 314 szavazati joggal rendelkező lakosból.
10.20 – Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere a folytonosságra adta le a voksát. "Meggyőződésem, hogy városunk jövője azokon múlik, akik ma élnek szavazati jogukkal. A folytonosságra szavaztam, azért, hogy Szatmárnémetiben fejlődése ne álljon le, és a szatmáriak életminősége tovább javuljon. A városi önkormányzat és a Szatmár megyei Tanács közötti tisztességes, becsületes partnerségre és hosszú távú együttműködésre szavaztam. A megosztottság ellen szavaztam, azok ellen, akik önös érdekekből a múlt fogságában akarják tartani a várost és a megyét. Ezért arra kérek mindenkit, aki még nem voksolt, hogy éljen szavazati jogával! Városunk és megyénk jövőjét építjük, ha elmegyünk szavazni" – mondta a szavazóhelyiség előtt nyilatkozva.
9.50 – Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke arra a csapatra szavazott, amely az élhető jövőt építi. "Nagyon fontos nap a mai, hiszen a következő évtizedet döntjük el szavaztunkkal. Meg kell őrizzük az erős hangunkat Brüsszeltől Szatmárig. Egy olyan csapatra szavaztam, amely egy olyan jövőt akar építeni, amelyben jól érzi majd magát mindenki ebben a megyében, ebben az országban és akár egész Európában. Mindenkit megkérek, hogy szánja rá ezt az öt percet a szavazásra, hiszen a következő évtizedek múlnak a mai napon. Ne bízzuk másra a döntést. Menjen el mindenki és éljünk a szavazati jogunkkal" – nyilatkozta a voksolást követően.
9.30 – Másfél óra alatt csaknem megháromszorozódott a szavazókedvű Szatmár megyei lakosok száma. 5,82 százalékos a részvétel a megyében, aki több mint 18000 lakost jelent. Szatmárnémetiben kicsivel a megyei átlag alatti a kedv. A legszorgalmasabb szavazók a 45 és 64 év közötti férfiak, de őket szorosan az ugyanezen korosztályből kierülő nők követik, A legalacsonyabb a választási kedv a városi fiataloknál.
8.50 – FONTOS! Több helyről is jelentették a megyében, hogy mivel öt szavazólapon kell leadják a voksaikat, ezért a pecsétről elfogy a tinta és a negyedik és ötödik lapra már vagy csak nagyon halványan tudnának pecsételni vagy félő, hogy sehogy. Felhívjuk mindenki figyelmét, hogy ebben az esetben nyugodtan menjenek vissza a szavazóbiztosok asztalához és mártsák meg újra a pecsétet a tintában. A felkészületlen szavazóházi biztosok lehet, hogy ellenezni akarják majd, de minden szavazó nyugodtan ragaszkodjon ehhez, mert erre lehetőségük van.
8.30 – Turos Lóránd, az RMDSZ szenátora a kora reggeli órákban leadta a voksát a szatmárnémeti Unirii utcai szavazóházban. "Azért szavaztam, hogy Szatmárnémeti és Szatmár megye fejlődése ne álljon meg, és azért szavaztam, hogy az európai unióban magyar emberek képviseljenek bennünket, magyar emberek foglalkozzanak a probémáinkkal, azért, hogy hangunk legyen és erőnk az új Európában" – mondta a szenátor.
8.00 óra – Reggel 8 óráig a Szatmár megyei szavazásra jogosultak 1,79 százaléka járult az urnák elé, pontosan 5580 személy, ez pedig magasabb, mint 2020-ban. Országos szinten – ellentétben a négy és nyolc évvel ezelőttiekkel - Teleorman megyében a legmagasabb a részvételi arány, itt a szavazásra jogosultak 3,56 százaléka szavazott 8 óráig. Országos szinten a részvétel 2 százalék, ami csaknem kicsivel kevesebb, mint 350.000 szavazatot jelent.
7.00 óra – Szatmár megyében hat városban és ötvennyolc közigazgatási egységben összesen 340 szavazóházban kezdődött meg a helyhatósági és európai parlamenti választás. Ez hárommal több, mint négy évvel ezelőtt. Ezzel ellentétben csaknem háromezerrel kevesebben vannak az állandó szavazók a 2020-as helyhatósági választáshoz képest, ami azt jelenti, hogy az állandó és a pótlistán lévők száma összesen 310.924.
Hírfolyamunk hamarosan frissül!