A szakember a cukorbetegség gyanújának felmerülésétől nyújt megoldást egészen a szövődmények kezeléséig. A rendelés keretében Albu doktornő hasznos tanácsokkal látja el a betegeket az étrendjükre és az egészséges életmódra vonatkozóan, indokolt esetben a legújabb generációs gyógyszerkészítményeket írja fel a pácienseknek, küldőpapírt állít ki laboratóriumi és egyéb szakorvosi vizsgálatokra vonatkozóan, szakvéleményt adhat a fogyatékkal élők bizottsága számára, illetve szűrést is végez – emeli ki a kórház.
Mint arról portálunkon is beszámoltunk, július elején orvoshiány miatt felfüggesztette tevékenységét a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház diabetológiai osztálya, a hatáskörébe tartozó eseteket pedig más egészségügyi intézményekbe irányították át.
Minden nyolcadik szatmári cukorbeteg
A cukorbetegségben szenvedő betegek száma egyébként világszerte rohamosan emelkedik, és ez alól Románia sem kivétel. Szatmár megye ráadásul továbbra is az élen jár a diabétesz előfordulását tekintve: 100 lakosra 8,5 cukorbeteg jutott a tavalyi év végén. Ez a negyedik legrosszabb eredmény az országban, csak Hunyad megye előz meg minket, ahol 100 lakosra 10 cukorbeteg jut – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) adataiból.
2022-ben Románia szerte 82 271 új diabéteszes beteget vettek nyilvántartásba a szakemberek, összesen pedig 1 millió 274 ezer pácienst tartottak nyilván. Ez egyébként rosszabb eredmény, mint 2021-ben, akkor ugyanis 20 ezerrel kevesebb betegről tudtak a hatóságok.
Szatmárban, csak úgy, mint az ország többi megyéjében, folyamatosan nő a diabéteszesek száma, tavaly 1966 új beteget vettek nyilvántartásba, ezzel 28 166-ra nőtt a páciensek száma, ami azt jelenti, hogy 2022 végén a szatmáriak 8,5 százaléka regisztrált cukorbeteg volt.
Hírszerkesztő