A Művészet mint gondoskodás koncepciója alatt futó projekt célja, hogy érzelmileg befogadóbbá, melegebbé tegye a kórházat mindazok számára, akik átlépik annak küszöbét: páciensek, hozzátartozók és egészségügyi dolgozók – osztotta meg közösségi oldalán a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház. „A kórház nem csupán a testi, hanem az érzelmi gyógyulás helyszíne is kell legyen. A művészet által lehetőséget adunk a betegeknek és az egészségügyi személyzetnek egy kis fellélegzésre, önkifejezésre és a másokkal való kapcsolódásra” – üzenték az egyesület képviselői.
Művészet, interakció és újrakapcsolódás – egy érzelmileg és közösségileg is jelentős beavatkozás, amely három napon keresztül utazó performanszokat foglalt magába, a Szatmárnémeti Északi Színház és a nagyváradi Regina Maria Színház színészeiből álló csapat előadásában.
A program része volt hét kreatív műhelyfoglalkozás betegek (gyermekek és felnőttek) számára, valamint két kreatív műhely az egészségügyi dolgozóknak. Két szabadtéri koncerten is részt vehettek Ada Morar előadásában, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház belső udvarain: az új- és a régi kórházban egyaránt. A kórház területén pedig állandó művészeti installációkat is elhelyeztek, amelyek célja a képzelet stimulálása és a jó közérzet elősegítése. Emellett megújult a zöldövezet, és hétvégén a kórházban tartózkodó betegek és helyi önkéntesek között baráti látogatásokra is sor került, az egyesület által toborzott és felkészített önkéntesek részvételével.
Egy érzelmileg rendkívül megindító pillanatot osztott meg Bianco Erdei színész, a Create.Act.Enjoy Egyesület munkatársa és a Szatmárnémeti Északi Színház művésze: „Minden korosztályból találkoztam betegekkel, és hamar ráébredtem, hogy minden apró gesztus számít: egy mosoly, egy bók, egy ölelés vagy egy vicc. Számos olyan élményem volt, amit sosem fogok elfelejteni. A legerősebb pillanat az volt, amikor egy nagymamával beszélgettem, aki egy gépre volt csatlakoztatva, és láttam, hogy a pulzusa 65-75 között mozgott. Aztán beszélgetni kezdtünk, mesélt az unokájáról és arról, mennyire szereti őt, és a pulzusa 90-100-ra emelkedett. Körülnéztem, hogy minden rendben van-e, és egy bólintással jelezték, hogy igen. Tanúja lehettem életem egyik legszebb élményének – a művészi pillanat és a rövid interakció szó szerint szívverésekben volt mérhető. Köszönöm, nagyi! Köszönöm Create.Act.Enjoy a lehetőséget! Véleményem szerint ilyen projektekre egész Romániában szükség van. Ez valódi kulturális gyógymód!”
Az akció pozitív hatása az egészségügyi dolgozók körében is érezhető volt. Raluca Tarba, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház ápolási igazgatója hangsúlyozta a művészet gyógyító szerepét a kórházi környezetben: „Egy olyan helyen, ahol a fájdalom és az aggodalom mindennapos, ti fényt, reményt és jókedvet hoztatok. Felejthetetlen pillanatokat teremtettetek a betegeknek és nekünk, egészségügyi dolgozóknak is. Jelenlétetek friss levegőként hatott – emlékeztetőként a nevetés és a művészet gyógyító erejére. Köszönjük, hogy ilyen érzékenyen és tisztelettel léptetek be egy ennyire kényes térbe. Reméljük, hogy ez az együttműködés a jövőben is folytatódni fog.”
Ioana Cheregi, a Szatmárnémeti Északi Színház színésznője, aki először vett részt ilyen jellegű művészeti beavatkozásban, elmondta: „Nagyon nehéz pár sorban összefoglalni ezt az élményt. Azt hiszem, még többórás történetben sem tudnám teljesen átadni, mit jelent számomra a Create.Act.Enjoy. Remélem, hogy az ilyen típusú beavatkozások a romániai állami kórházakban csak a kezdetét jelentik egy hosszú távú, rendszeres gyakorlatnak. Szeretném hinni, hogy a jövőben ez a fajta művészet és gyógyítás közötti kapcsolat a mindennapok részévé válik.”
Ramona Marincaș, diplomás ápoló, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó fertőzések megelőzési szolgálatának koordinátora, megosztotta, milyen tényezők szükségesek egy ilyen együttműködéshez egy egészségügyi intézmény és egy közösségi művészetre specializálódott civil szervezet között: „Úgy gondolom, hogy az egyik legnagyobb kihívás a művészet beillesztése a kórházi környezetbe az, hogy legyen egy empatikus egészségügyi csapat, amely nyitott az ilyen tevékenységekre, valamint hogy az osztályok jól működjenek együtt és kommunikáljanak egymással. Számomra nagyon meghatározó élmény volt, amikor a Create.Act.Enjoy egyik beavatkozását segítettem megvalósítani a zilahi kórházban a járványidőszak után. Az ott tapasztalt egészségügyi személyzet reakciói mélyen megérintettek.”
A Művészet mint terápia by Create.Act.Enjoy | New Generation projektet a Create.Act.Enjoy Egyesület kezdeményezte, és nemzeti szinten is jó gyakorlatként szolgál a művészet mentális egészséget támogató alkalmazására, elősegítve a művészek, az egészségügyi dolgozók és a közösség közötti együttműködést. Az első kiadást 2012-ben szervezték Kolozsváron.
A szatmári projektcsapat tagjai: Patricia Marga – kulturális menedzser, Diana Buluga – a Create.Act.Enjoy elnökének felügyelete alatt, Janine Grün – művészeti koordinátor, Anda Cacencu – önkéntes koordinátor, műhelyvezetők: Bianca Ferenț, Ruxandra Brătfălean-Igna és Melania Măceșanu, fotó- és videótartalom felelős: Mihai Puica, kommunikációs, közösségimédia- és PR-felelős: Raluca Bugnar. A program társtámogatója a Nemzeti Kulturális Alap (AFCN).
Hírszerkesztő