A gazdáknak a törvény Hivatalos Közlönyben való megjelenését követő 20 napon belül lesz lehetőségük kérvényezni a támogatást a Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökség helyi vagy megyei kirendeltségeinél (APIA). Azok az állattenyésztők nyújthatják be kérelmeiket, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai. Az igényléshez szükséges formanyomtatvány elérhető ITT.
„A támogatást igényelhetik azok a tejtermelő gazdák, akiknek állatállományuk nem csökkent több mint 25 százalékkal 2022. augusztus és december 31 közötti periódusban, erről az Országos Állatazonosító és Nyilvántartási Rendszerből (SNIIA) bizonyítványt kell benyújtaniuk, valamint ebben a periódusban a megtermelt tejet értékesíteni tudták az állattartók. Tekintettel arra, hogy az első igénylési periódus rövidnek bizonyult, ezért a bizottsági munkálatok során úgy sikerült módosítanunk a jogszabályt, hogy újból lehetőség legyen a kérelmek leadására és a teljes keretösszeget, vagyis 44 millió eurót tudják igénybe venni a gazdák” – mutatott rá Magyar Lóránd, a mezőgazdasági bizottság alelnöke, Szatmár megyei képviselő.
A jogszabály továbbá arról is rendelkezik, hogy a második leadási időszak után a fennmaradt összegeket újraosztják, így az alap 73 eurós támogatás szarvasmarhánként tovább növekedhet, így elérheti akár a 100 eurós támogatási összeget is állatonként. „Az első támogatási időszakban közel 300 ezer szarvasmarha után igényelték a támogatást a gazdák, amelyek kifizetése már elkezdődött. Miután a második igénylési periódus is lezárul, a fel nem használt összegeket újraosztja az illetékes szaktárca az igénylők között, így a támogatás összege tovább növekedhet szarvasmarhánként. A kifizetésekre 2023. december 31-ig kerül sor.” – emelte ki Könczei Csaba, Kovászna megyei parlamenti képviselő, majd hozzátette: „erre a módosításra azért volt szükség, hogy minél több gazda igényelni tudja a támogatást és a teljes keretösszeg felhasználásra kerüljön.”
A támogatás kizárólag a tejelő szarvasmarhákra vonatkozik, a húsmarha tenyésztők kimaradtak a kedvezményezettek közül, ezért egy hasonló támogatási rendszer bevezetését szorgalmazzák az RMDSZ szakpolitikusai annak érdekében, hogy a gazdák egyenlő támogatásban részesüljenek.
A jogszabály minisztériumi és képviselőházi munkálataiban részt vett Barabási Antal Szabolcs, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium –államtitkára, valamint Magyar Lóránd, a mezőgazdasági bizottság alelnöke és Könczei Csaba parlamenti képviselők, a mezőgazdasági bizottság tagja.
Hírszerkesztő