A Helyi Betegségmegelőző Központ (CLCB) ülését csütörtökön délelőtt hívta össze Radu Roca prefektus, miután az állategészségügyi vizsgálatok megerősítették, hogy újabb veszett rókára bukkantak Újmikolában.
A Szatmár Megyei Állategészségügyi- és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) igazgatója, dr. Nicolae Dumuța esetismertetését követően, a bizottság tagjai elfogadtak egy intézkedési tervet, melynek célja, hogy feltérképezzék és ellenőrizzék a betegségre fogékony állatokat, védő- és megfigyelési körzetet alakítsanak ki. Kiegészítő intézkedésként, a magas járványügyi kockázat miatt, elrendelték a Mikola község területén lévő kóbor kutyák azonosítását.
Meghatározták azokat a nagy kockázatú vadászterületeket, amelyeket megfigyelés alá kell vonni, ezek pedig a következő településeket érintik: Komorzán, Bikszád, Lajosvölgy, Halmi, Mikola, Kissár, Lázári, Szatmárnémeti, Vetés, Dacia, Börvely, Mezőfény, Szaniszló és Piskolt.
Az állategészségügyi- és élelmiszerbiztonsági hatóság minden kutya- és macskatulajdonosnak azt javasolja, hogy sürgősen oltassák be kis kedvenceiket veszettség ellen!
Legyenek óvatosak!
A szakemberek szerint, a vadon élő állatok veszettségére utaló leggyakoribb jel az állat „megszelídülése”, azaz eltűnik az embertől való félelem, szelíddé válik, gond nélkül az emberek közé vagy lakott településre merészkedik. A veszett róka nappal is aktív, szinte „keresi” az ember társaságát, hagyja magát megközelíteni, megfogni, megsimogatni. Sokkhatásra ez az állapot dühöngésbe válthat át. Sokszor kutyával verekszik össze, vagy más háziállatot támad meg. Esetenként görcsrohamok figyelhetők meg (csillagvizsgáló fejtartás, állkapocs-csattogtatás).
Sokszor megfigyelhető, hogy tél végén, illetve a nyár végi, őszi hónapokban megnő a veszettség eseteinek száma, ami a rókák életmódjával magyarázható. Tél végén, január-februárban van ugyanis a párzási időszakuk, amikor többet mozognak és több a verekedés, így nagyobb eséllyel adják tovább a fertőzést.
Amennyiben veszett állattal találkoznak, próbálják meg elkergetni, vagy hagyják el a helyszínt, semmi esetben se fogják meg vagy simogassák az állatot, mindenképp próbálják elkerülni a kontaktust. A DSVSA vezetősége ugyanakkor arra kéri a szatmári lakosságot, hogy bármilyen jelzéssel forduljanak bizalommal a 0800.826.787-es call centerhez, illetve munkatársaihoz a 0261.715.956-os és a 0760.789.016-os telefonszámon.
Bumbuluţ Krisztina