A téli időszakban nagyobb eséllyel kerül érintkezésbe veszett vadállattal a kutya, vagy a macska. A veszettség halálos kór, nem gyógyítható, oltással megelőzendő.
Ebben az évben több Szatmárnémetihez és Szatmár megye határához közel eső területről jelentették, hogy veszettségben elpusztult róka tetemére bukkantak, az egyedüli védekezés, az oltás megtételét szorgalmazzák a szatmári állatorvosok is.
A veszettség nem csak az állatokra, hanem az emberre nézve is halálos, ha az idegpályákon közlekedő, az idegsejtekben szaporodó vírus eléri a központi idegrendszert, az orvosok már csak a halál beálltát tudják megállapítani.
A betegségről ITT olvashat bővebben.
A hideg évszakban kevesebb a táplálék a szabad területeken, figyelmeztetnek az állatorvosok, a vadállatok, a veszettség hordozásában élen járó ragadozók és kisragadozók, a vörös rókával egyetemben közelebb húzódnak a lakott településekhez, falusi, városszéli háztartásokhoz, gyakrabban kerülnek kontaktusba háziállatokkal, nagyobb az esélye a fertőzésnek. A hideg és a korai sötétség elől a házak melegébe húzódó kutyás macskás gazdik kevesebbet látják állataikat, később fedezik fel a tüneteket.
A veszett kutya nyáladzik, lóg az állkapcsa, kóborlási hajlama támad, emészthetetlen tárgyakat, követ, fát, üveget rág, kerüli a vizet, mert a nyelés fizikai fájdalmat okoz számára, a vadon élő állatok szokatlan szelídséget mutatnak, amely állapot bármikor megváltozhat.
Harminc lejbe kerül egy egy évre védelmet nyújtó veszettség elleni oltás, nem érdemes elodázni! Oltani kell veszettség ellen a kutyákat és macskákat egyaránt.
Princz Csaba
(Nyitókép: freepik.com / wirestock)