Nagyszerű hangulata volt a vasárnap délben megtartott kiállításmegnyitónak. Mintha az elmúlt hónapok pandémiás nehézségeit magunk mögött hagyva visszaléptünk volna régi életünk ritmusába. Ez a gondolat sokakban megfogalmazódott Stefan Gnandt nagykárolyi kiállításának nyitórendezvényén, hiszen erről beszélt Adrian Stefănuţi kulturális referens, Bogdan Georgescu, a Nagykárolyi Kulturális és Turisztikai Igazgatóság vezetője, valamint Kovács Jenő polgármester is.
„Minden jelenlévőnek fontos ez a mai rendezvény, nemcsak a kiállító művésznek, hanem a közönség soraiban ülőknek is. Hosszú út, sok kényszerű leállással töltött hónap van mögöttünk, s reméljük, ez a mai kiállításmegnyitó egy jel, mely a korábbi életünkhöz vezet vissza minket. Magunkra, életünkre és a körülöttünk élőkre is jobban oda tudtunk figyelni ebben az időszakban. Az elcsendesedés talán egy plusz ösztönzést adhatott abban, hogy ezek a képek megszülettek, hogy az alkotó talán jobban tudott a belső hangokra fókuszálva eleget tenni az önkifejezésnek” — mondta a kiállítás nyitórendezvényén Adrian Stefănuţi kulturális referens.
„Gnandt István a megyei kortárs festészet egyik legnagyobb és legtehetségesebb alkotója. Ez a kiállítás több évtizedes hagyományt folytat, hiszen 42 éves múltra tekint vissza. Címe egyszerű, mégis sokatmondó: Új képek.
Új műalkotások, az utóbbi közel két év termékei, kigondolva és megalkotva, ugyanabban a megszokott, utánozhatatlan Gnandt-stílusban, amely nemcsak gyönyörködtet, hanem el is gondolkodtat. Változatos a tematika: visszatérés a gyökerekhez, a svábok viszontagságokkal teli utazása az új haza felé, a szülőföld ellenállhatatlan vonzása, a szabadság és a béke utáni elapadhatatlan vágy kifejeződése, a természet szépsége előtti tisztelgés. Gnandt művein keresztül üzenni akar: tanítani, de ugyanakkor gyönyörködtetni is. A művész megtanít látni, élvezni a világot, de ugyanakkor el is gondolkozik rajta. Gnandt műveinek hatása bennünk fogan meg, és általunk születik, ezért egyszeri és megismételhetetlen. A művész értékrendet, világnézetet és perspektívát közvetít, formálja ízlésünket és nem utolsósorban hitünket” — mondta a kiállítás anyagával, valamint Gnandt munkásságával kapcsolatban dr. Kiss Imola művészettörténész.
„Több mint egy év telt el korlátok között. Nem maga az alkotás volt korlátozva, hanem minden más, ezzel mégis összefüggő dolog. Hiszen a képzőművész nem úgy alkot, hogy gondol egyet, leül, és nekikezd festeni. Ehhez belső késztetés, ihlet, inspiráció szükséges, és ezek sajnos sokszor nem érkeztek meg ebben a korlátokkal szabott időszakban. Volt olyan időszakom, amikor a puszta önfegyelmem vitt fel a műtermembe. Nem rossz az sem, de ahogy mondani szokták, nem az igazi.
Számomra Isten ajándékát jelentette ebben az időszakban az, hogy van internetem, és így tudok kommunikálni az emberekkel. Állandó kapcsolatban voltam/vagyok kollégákkal, kül- és belföldön egyaránt. Mert nem volt lehetőségem arra, hogy részt vehessek az alkotótáborokban, az inspirációt nyújtó alkotói műhelyekben. Hatalmas hiányérzetem volt például, hogy nem jöhettem át kéthetente Nagykárolyba például. Néha ez az érzés annyira elhatalmasodott rajtam, hogy úgy éreztem, hetente kellene mennem, többször is. Ilyenkor nagyon sokat segített az, hogy felmentem és festettem.
Az elkészült képeket hoztam el Nagykárolyba. Olyan képeket hoztam, amelyeket még nem láthattak. Új képekkel. Teljesen más szín- és formavilág, más mondanivaló, mint amit megszokhatott tőlem a közönség. A képek technikailag is másak lettek. Azt mondom: hadd lássa és ítélje meg a közönség!” — mondta a kiállításával kapcsolatban Stefan Gnandt.
A kiállításmegnyitó nagyon sok érdeklődőt vonzott. Stefan Gnandt tárlata két hétig látogatható a Károlyi-kastély nyitvatartási rendjének megfelelően. SZFÚ